Podróże

10 interesujących ciekawostek o stopach

stopy

Utrzymujące ciężar ciała człowieka stopy stanowią  bardzo ważną część naszego ciała i zapewniają nam mobilność.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat stóp.

1. Jedna stopa razem z kostką składa się aż z dwudziestu sześciu kości, trzydziestu trzech stawów oraz ponad stu mięśni.

2. Do wykonania jednego kroku, człowiek musi zaangażować aż dwieście mięśni. Z kolei do utrzymania pozycji stojącej wykorzystujemy nawet trzysta mięśni.

3. Na stopach znajduje się aż osiem tysięcy zakończeń nerwowych, dlatego są one tak wrażliwe na dotyk, ale również na zmiany temperatury.

4. Skóra na stopach jest dwadzieścia razy grubsza niż na innych częściach ciała. W przypadku ludów poruszających się na zewnątrz bez butów, skóra stóp może być jeszcze grubsza, ale wymaga solidnego nawilżania, aby nie dochodziło do bolesnych pęknięć.

5. Na świecie istnieją kultury, w których wierzy się, że dziecko rodzące się stopami do przodu, czeka wyjątkowo pomyślna przyszłość.

6. Na stopach znajduje się aż 250 000 gruczołów potowych i są one w stanie generować około 500 mililitrów potu dziennie. Sam pot nie ma zapachu, a za niezbyt miły zapach w przypadku stóp odpowiada połączenie potu i znajdujących się na stopach bakterii.

7. Badania wykazują, że nasz mózg nie rozróżnia palców u stóp, jeśli dotykamy ich z zamkniętymi oczami. Największy problem mózg ma z rozróżnieniem palca drugiego i trzeciego.

8. Pod względem kształtu stopy dzieli się na stopę grecką, egipską oraz rzymską. W pierwszym przypadku drugi palec jest najdłuższy, w drugim przypadku największy palec jest najdłuższy, a z kolei w przypadku stopy rzymskiej trzy pierwsze palce są tej samej długości.

9. W kulturach wschodnich kobiety z mniejszymi stopami były lepiej postrzegane przez społeczeństwo. Krępowanie stóp w Chinach miało lepiej urodzonym kobietom zdeformować stopy, ponieważ i tak miały być noszone, a nie samodzielnie się poruszać.

10. W kulturze arabskiej pokazywanie spodniej części stopy ludziom uchodzi za obelgę i bardzo niegrzeczne zachowanie.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *