Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o Stjepanie Hauserze

Stjepan Hauser
źródło: Serecki / Wikipedia

Stjepan Hauser jest chorwackim wiolonczelistą i założycielem duetu 2Cellos, który zasłynął dzięki niezwykle energetycznym koncertom granym na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Stjepan Hauser jest synem Maria oraz Marji Hauser. Urodził się w chorwackim mieście Pula, które znajduje się na półwyspie Istria nad Morzem Adriatyckim.

2. Tradycje muzyczne od zawsze były widoczne w jego rodzinie. Jego matka, Marja, grała na perkusji.

3. Stjepan Hauser chodził do szkoły średniej w Rijece, a następnie studiował kolejno w Zagrzebiu, Londynie oraz Stanach Zjednoczonych.

4. Był członkiem znanego zespołu Trio Greenwich, który założył razem z Laną Trotovsek oraz Yoko Misumi. Zespół ten zdobył pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej, które odbyły się w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Belgii. Mieli okazję też wystąpić na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie.

5. W 2011 roku Stjepan Hauser założył zespół 2Cellos ze słoweńskim wiolonczelistą, Luką Sulicem. Był to początek ogromnej kariery zespołu.

6. 2Cellos zdobyło uznanie na całym świecie dzięki dynamicznym koncertom, podczas których bardzo często wykonują utwory popularnych artystów rockowych czy popowych takich, jak Michael Jackson, ACDC, Nirvana czy Queen. Razem z Luką Sulicem wydali do tej pory pięć albumów studyjnych, a mianowicie „2Cellos”, „In2ition”, „Celloverse”, „Score” oraz „Let There Be Cello”.

7. Stjepan Hauser ma również na koncie współpracę z wieloma uznanymi w świecie muzyki artystami takimi, jak radziecki dyrygent i wiolonczelista Mstisław Rostropowicz czy austriacki wiolonczelista i dyrygent, Heinrich Schiff.

8. W 2010 roku artysta wydał debiutancki album solowy pod tytułem „Song to the Moon”, a juz rok później na rynku ukazała się jego płyta nagrana razem z Damirem Urbanem pod tytułem „Urban and Hauser”. Panowie otrzymali za nią aż dwie nagrody Grammy, czyli najbardziej prestiżowe nagrody w branży muzycznej.

9. W 2020 roku na rynku ukazały się dwa kolejne solowe albumy artysty pod tytułem „Classic” oraz „Hauser plays Morricone”. W tym samym roku Stjepan Hauser został też jurorem w programie rozrywkowym „Virtuosos”.

10. Stjepan Hauser jest założycielem fundacji Hauser Music Foundation, która ma na celu pomaganie muzykom na całym świecie w rozwijaniu własnych umiejętności i potencjału. fundacja ta prowadzi programy rozwojowe, ale też umożliwia muzykom występowanie przed publicznością.

11. Jego wykonanie „Smooth Cryminal” Michaela Jacksona na wiolonczeli stało się wielkim hitem w Internecie i do teraz jest uznawane za najlepsze wykonanie instrumentalne tego utworu.

12. Na przestrzeni lat artysta miał okazję występować z legendami sceny muzycznej. Wśród nich znaleźli się na przykład Steven Tyler, Elton John, Andrea Boccelli, Red Hot Chilli Peppers czy George Michael.

13. Stjepan Hauser zasłynął dzięki wypowiedzi, w której porównał wiolonczelę do kobiecego ciała.

14. W jednym z wywiadów artysta przyznał, że otrzymuje mnóstwo listów od kobiet z całego świata, ale nawet ich nie otwiera, ponieważ przeczytanie ich zajmowałoby mu wiele dni.

15. Druga płyta 2Cellos trafiła na pierwsze miejsce wśród wszystkich płyt najchętniej kupowanych w Japonii.