Polska

10 najlepszych atrakcji w Stegnie

stegna

Stegna to duża polska wieś położona w województwie pomorskim na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej, a jednocześnie bardzo popularny ośrodek turystyczny.

We wsi znajduje się między innymi morskie kąpielisko i przystań morska dla rybaków, jednak to nie jedyne atrakcje, które co roku przyciągają do tego miejsca osoby spragnione nadmorskiego wypoczynku. O popularności tego miejsca świadczy też położenie w stosunkowo bliskim sąsiedztwie Trójmiasta, Elbląga i Malborka, dzięki któremu możliwe jest łatwe dotarcie do największych atrakcji pomorza przy jednoczesnym uniknięciu sporych tłumów. Oto najpopularniejsze atrakcje w Stegnie i okolicach:

1. PIASZCZYSTE PLAŻE

To niewątpliwie największa atrakcja w okolicy. Plaża w Stegnie jest wyjątkowo długa, bo aż czternastokilometrowa i dość szeroka, bo licząca 30 metrów. Do pływania wyznaczone zostało strzeżone kąpielisko o długości 400 metrów. Aby dostać się na plażę skorzystać należy z jednego z czterech wejść, prowadzi do nich bardzo ładna ścieżka przez las i wydmy. Plaża w Stegnie jest czysta i w miarę spokojna, choć nie brakuje tam zarówno dość licznych lokali gastronomicznych, jak i atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci.

2. KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

To rzymskokatolicka świątynia, która powstała w latach 1681-1683. Znajduje się przy ulicy Gdańskiej 1. Kościół poszczycić się może bardzo atrakcyjnym wnętrzem (wyróżniają się zwłaszcza podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy), jednak jego największą atrakcją jest bez wątpienia znajdujący się w kościelnej wieży, prawie czterystuletni dzwon.

3. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY

Organizowany jest corocznie przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Odbywa się on w zabytkowym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, który sam w sobie, jak zostało już wspomniane wcześniej, jest warty odwiedzenia. Koncerty organowe odbywające się w ramach tego letniego festiwalu stanowią ciekawą odmianę dla plażowania i morskich kąpieli. Koncerty są zwykle na najwyższym poziomie i zadowolą nawet najbardziej wybrednych miłośników muzyki.

4. MUZEUM BURSZTYNOWA KOMNATA

To miejsce, które koniecznie odwiedzić powinni wszyscy miłośnicy „złota północy”. Jest to muzeum prywatne, w którym swe stale powiększające się zbiory prezentuje Wojciech Głodzik. Podczas wizyty w muzeum można między innymi obejrzeć kolekcję bursztynowych brył, w których zatopione zostały owady, zobaczyć ociekające bursztynem drzewo, dowiedzieć się, w jaki sposób żywica zmienia się w bursztyn i nauczyć się go rozpoznawać, a także poznać historię sławnej bursztynowej komnaty.

5. PARK LINOWY ZEGAROWSCY

Ma do zaoferowania wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych odwiedzających. Park powstał w roku 2010, obecnie znajduje się w nim 6 tras o różnym stopniu trudności. Najprostsza, przygotowana z myślą o najmłodszych trasa liczy sobie 85 metrów długości i na jej trasie znajduje się do pokonania 12 przeszkód. Najdłuższa trasa liczy sobie natomiast aż 226 metrów, do pokonania jest tam 17 przeszkód (między innymi most zwodzony, zjazd tyrolką czy tak zwane złośliwe beczki). Na terenie parku znajduje się też duży plac zabaw przygotowany z myślą o maluchach, które nie mogą jeszcze korzystać z przygotowanych tras.

6. KOLEJ WĄSKOTOROWA

Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje codziennie w sezonie letnim. Jedna ze stacji znajduje się właśnie w Stegnie. Można stamtąd odbyć wycieczkę odkrytymi wagonikami wąskotorówki do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa lub Mikoszewa, gdzie można zobaczyć Wisłę wpadającą do morza.

7. BULWAR RADIOWEJ JEDYNKI

To bardzo urokliwy bulwar i popularne miejsce na spacer. Znajdują się na nim ławeczki noszące nazwy popularnych programów emitowanych na antenie radiowej Jedynki. Warto zrobić tam sobie pamiątkowe zdjęcie.

8. PIRACKA ZATOKA

To atrakcja która zachwyci wszystkie przebywające w Stegnie dzieci. Jest to mieszczący się przy ulicy Gdańskiej park „dmuchańców”. Dzieci mają szansę wyszaleć się tam między innymi na dmuchanych statkach pirackich (którym miejsce to zawdzięcza swą nazwę) czy skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni. To nie jedyne atrakcje znajdujące się na terenie Pirackiej Zatoki – można tam także między innymi zagrać w piłkę nożną albo skorzystać z toru przeszkód.

9. LUNAPARK

To miejsce zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów. Znajduje się on przy ulicy elbląskiej i otwarty jest codziennie w sezonie letnim. Dzięki licznym atrakcjom (między innymi kolejsce górskiej, automatom go gier czy popularnym samochodzikom) każdy powinien znaleźć tam coś odpowiedniego dla siebie, dlatego o nudzie łatwo można zapomnieć.

10. OKOLICE

Dużym plusem Stegny jest jej lokalizacja. Wieś znajduje się nie tylko w bliskiej odległości do Trójmiasta, Elbląga czy Malborku, ale też do mniejszych, atrakcyjnych miejscowości, na tle których wyróżniają się niewątpliwie Kąty Rybackie, Jantar czy Mikoszewo. Warto wybrać się tam na przykład na rowerowe wycieczki.