Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Stawonogach

owady jelonkowate

Świat, w którym żyjemy składa się z ogromnej ilości gatunków zwierząt. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym życiu mamy możliwość zetknąć się tylko z minimalną ich liczbą. Nawet jeśli się z nimi stykamy często nie mamy świadomości tego faktu lub po prostu nie zwracamy uwagi na organizmy, które nas otaczają.

Warto poszerzyć swoją informację na temat świata przyrody, aby zwiększyć swoją świadomość na temat naszych małych sąsiadów. Dziś opowiemy wam więcej na temat stawonogów, które otaczają nas każdego dnia w ogromnych ilościach. Oto ciekawostki oraz zaskakujące informacje o Stawonogach.

1. Stawonogi to typ zwierząt, który posiada najwięcej gatunków. Nadal nie zostały jednak opisane wszystkie ich przedstawiciele.

2. Są to zwierzęta, które zamieszkują wszystkie środowiska nadające się do życia. Posiadają one specjalne przystosowania, które im to umożliwiają.

3. Stawonogi mogą żyć od kilku dni do nawet 35 lat. Najdłużej żyjącym gatunkiem stawonogów są kraby.

4. Owady, które są przedstawicielami stawonogów widzą obrazy szybciej niż pozostałe gatunki zwierząt co umożliwia im ochronę przed drapieżnikami.

5. Stawonogi posiadają wyjątkowy układ krwionośny. Nie wyróżniamy o nich typowych naczyń, krew krąży w całym ciele w postaci hemolimfy – jest to układ krwionośny otwarty.

6. Niektóre owady drapieżne mają obszar widzenia sięgający 360 stopni. Znacznie pomaga im to w trakcie polowania.

7. Największym owadem występującym na świecie jest ważka Meganeuropteris, której długość sięga do 50 cm. Niestety gatunek ten nie przetrwał do czasów obecnych.

8. Stawonogi mają lepszy wzrok od człowieka nie tylko ze względu na pole widzenia oraz szybkość powstawania obrazów. Widzą one również więcej barw niż my.

9. Wśród stawonogów możemy wyróżnić zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie dla innych. Jest to jeden z podgatunków skorupiaków, który wykorzystuje swój jad do zabijania innych owadów i małych zwierząt.

10. Oszacowano, że na świecie żyje 10 bilionów mrówek. Jest to 1.3 miliona razy więcej organizmów niż ilość ludzi żyjących obecnie na naszej planecie.