Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Stawonogach dla dzieci

stawonogi

Jedną z największych grup zwierząt jakie żyją na naszej planecie są stawonogi. Obecnie nie poznane są jeszcze wszystkie gatunki należące do tej grupy. Sami możemy zauważyć jak wiele stawonogów nas otacza – do grupy tej należą bowiem owady, skorupiaki oraz pajęczaki.

Mamy z nimi styczność każdego dnia niezależnie od pory roku. Dzięki temu mamy możliwość zobaczyć różnorodność tej grupy. Dziś zaprezentujemy kilka informacji i ciekawostek na temat stawonogów, które można przedstawić również dzieciom i w ten sposób poszerzyć ich wiedzę na temat tej wyjątkowej grupy zwierząt.

1. Na jednym kilometrze kwadratowym lasu znaleźć możemy więcej stawonogów niż ludzi na całej ziemi.

2. Na świecie żyje 1.3 miliona razy więcej mrówek niż ludzi. Są one bardzo małe, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z ich ilości.

3. Jedynym owadem, który może odwrócić swoją głowę jest modląca się modliszka.

4. Karaluch czyli jeden z najmniej lubianych owadów przez ludzi może żyć przez okres około 3 tygodni bez głowy.

5. Ślimaki mogą żyć przez 3 lata bez jedzenia.

6. Komary, które często dokuczają nam w trakcie lata chętniej jako swoich żywicieli wybierają blondynki oraz dzieci. To właśnie oni częściej są pogryzieni przez komary.

7. Każdy z nas zna muchy domowe, które mogą przeszkadzać nam na co dzień. Owady te żyją tylko 14 dni, mimo tak krótkiego życia zdążą one nas zdenerwować.

8. Najbardziej niszczycielskim owadem na świecie jest szarańcza pustynna. Ich duże roje mogą pochłaniać nawet 20 tysięcy ton zboża dziennie.

9. Pszczoły mogą latać dziennie nawet do 100 kilometrów.

10. Mrówki, które są naprawdę malutkimi zwierzętami mogą unieść nawet 50 razy większy ciężar niż ich masa.

Stawonogi są grupą zwierząt, które znane są ze swojej różnorodności. Na świecie spotkać możemy stawonogi w każdym zakątku, w którym możliwe jest życie. Pełnią one różne role na ziemi, część z nich niszczy dobytek człowieka, jednak inne są niezbędne do tego, abyśmy normalnie żyli.