10 ciekawostek o starożytnych filozofiach i religiach Chin i Indii
Filozofie i religie starożytnych Indii i starożytnych Chin wzajemnie się przenikają i tworzą system, który w znacznej mierze różnił się od tych, które utworzyły się w Europie.
Zamiast czczenia bóstw i oddawania im hołdów, Systemy te skupiały się głównie na filozoficznych aspektach, choć nie były one też pozbawione wierzeń o charakterze religijnym. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o starożytnych filozofiach i religiach Chin i Indii.
1. Braminizm
Jest to religia w starożytnych Indiach, którą wprowadzili Ariowie w okresie swojego panowania. Wierzyli oni w wiele bóstw, a szczególną czcią otaczali boga wojny, Indrę.
2. Hinduizm
Hinduizm ma swoje korzenie w braminizmie. Ich częścią wspólną jest m.in. wiara w reinkarnację, czyli w wędrówkę dusz. Religia opierała się na dążeniu do zespolenia z bogami i na osiągnięciu najwyższego szczęścia.
3. Świątynia Sas-Bahu
Jest to świątynia znajdująca się w Gwalijarze na północy Indii. Wybudowana została w IX w. n.e. i odnosi się do boga Winszu.
4. Budda
Budda był synem władcy jednego z miast-państw, znajdujących się w północnej części Indii. Postanowił on porzucić dotychczasowe, dostatnie życie, co spowodowało, że zapoczątkował nową religię, czyli buddyzm.
5. Buddyzm
Buddyzm to system filozoficzny, który opiera się głównie na pragnieniu osiągnięcia nirwany, czyli stan wyzwolenia od cierpienia i kres cyklu kolejnych wcieleń w procesie reinkarnacji.
6. Edykty Aśoki
Aśoka, który był twórcą pierwszego imperium indyjskiego, umieszczał w różnych częściach swojego państwa edykty, na których wyryte były informacje o jego zasadach i polityce.
7. Konfucjusz
Konfucjusz żył w VI i V wieku p.n.e. i wywarł bardzo duży wpływ na poglądy ludów zamieszkujących Chiny. Szczególną wartość przypisywał tradycji, a także podkreślał, że należy być użytecznym dla państwa i społeczeństwa.
8. Konfucjanizm
Jest to system filozoficzny, który stworzony został przez Konfucjusza. Uznawał m. in., że człowiek jest z natury dobry. Przez bardzo długi okres była to oficjalna ideologia Chin.
9. Świątynia Borobudur
Wybudowana została na Jawie w IX w. n.e. Jej konstrukcja oddaje buddyjską wizję świata.
10. Bodhnath
Jest to świątynia w Katmandu w Nepalu, uznawana za jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń.