Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Star Wars

gwiezdne wojny

„Star Wars” to kultowa i znana na całym świecie saga, która doczekała się milionów fanów. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Na potrzeby tej filmowej sagi wymyślono mnóstwo nowych rozwiązań technologicznych, które były później wykorzystywane w wielu innych filmach. Można powiedzieć, że „Gwiezdne wojny” wyjątkowo wpłynęły na rozwój kinematografii.

2. Ewoki używają języka tybetańsko-nepalskiego, a decyzja taka zapadła, kiedy twórcy filmy oglądali film dokumentalny o tamtej części świata.

3. Fraza „I have a bad feeling about this”, czyli „Mam w związku z tym złe przeczucie”, pojawia się w każdym filmie w całej serii.

4. Eksperci zainteresowali się osobowością Anakina Skywalkera/Darth Vadera. Okazuje się, że wykazuje on aż sześć z dziewięciu cech osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline.

5. Postać ufoludka Greedo była grana przez mężczyznę i kobietę, a dwoje aktorów było koniecznych ze względu na kręcenie ujęć na dwóch różnych kontynentach. Fani dopatrzyli się, że w jednym z ujęć Greedo ma stylowe, damskie buty na niskim obcasie.

6. Główny bohater miał nazywać się na początku Luke Starkiller, ale brzmiało to zbyt złowieszczo i twórcy zmienili zdanie.

7. W pewnym momencie Palpatine wydaje rozkaz numer 66. Jest to nawiązanie do ataku na Hiroszimę, ponieważ tak samo nazywał się rozkaz, na mocy którego Amerykanie zrzucili bombę atomową na to miasto.

8. „Star Wars” to pierwszy popularny na całym świecie film, w którym pojawia się zamierzony motyw pocałunku pomiędzy rodzeństwem. Nigdy wcześniej nie pokazywano takich scen.

9. Na początku „Gwiezdne wojny” miały zaczynać się od słów „Dawno, dawno temu w niezbyt odległej przyszłości”, jednak w porę zorientowano się, że słowa te są kompletnie pozbawione sensu i dokonano korekty scenariusza.

10. „Powroty” miecza świetlnego w filmie nagrywano od tyłu, a to oznaczało bardzo trudny proces kręcenia sceny. Luke musiał nim odpowiednio rzucić w dal, a całość była odwracana na taśmie. Musiała również zgadzać się mimika aktora.