Stanisław Wyspiański – 15 Interesujących Ciekawostek
Stanisław Wyspiański to postać znana niewątpliwie wręcz doskonale każdemu z nas. Pytanie jednak pojawia się dość zasadnicze – czy znamy różne ciekawostki na jego temat?
1) Stanisław Wyspiański to wszechstronny artysta
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że Stanisław Wyspiański był naprawdę wszechstronnym artystą. Nie tylko pisał, lecz zajmował się także malowaniem, reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży oraz elewacji. Co ciekawe, także projektował meble.
2) Stanisław Wyspiański miał doskonałe warunku do tego, aby stać się artystą
To nie jest jeden z tych przypadków, kiedy artysta był niedoceniany przez środowisko i nikt mu nie pomagał. Zdecydowanie było wręcz przeciwnie. Jego ojciec był rzeźbiarzem, Wyspiański urodził się w Krakowie, a na dodatek jeszcze uczył go sam Matejko.
3) Pracownia Wyspiańskiego znajdowała się z dala od centrum Krakowa
Wszyscy dziwili się, czemu preferuje on takie odludne miejsca. Co ciekawe, jego pracownia znajdowała się niedaleko Kopca Kościuszki. Dzisiaj jest to prawie centrum.
4) Wyspiański wychowywał się u wujostwa
Jego matka zmarła jak miał 7 lat, zaś ojciec potem nie był w stanie sam się nim zajmować. Jednak bezdzietna ciotka z wujkiem traktowali go praktycznie jak własne dziecko, a dodatkowo w ich domu gościli naprawdę sławni artyści, pisarze i myśliciele.
5) Stanisław Wyspiański dużo podróżował
Wzorem innych osób chcących się kształcić i dbających o to, Wyspiański pojechał do Niemiec, Pragi w Czechach czy do Włoch oraz oczywiście – do Paryża, w którym był trzykrotnie.
6) Stanisław Wyspiański był alergikiem
Po raz pierwszy zatruł się w Paryżu. Okazało się, że jest uczulony na biel cynkową. Dlatego też Wyspiański nie malował farbami olejnymi.
7) Zadzwonił Dzwonem Zygmunta
Mając trzynaście lat wraz z kolegami zakradł się i rozkołysali Dzwon Zygmunta
8) Kochał Wawel
U podnóża zamku na Wawelu jego ojciec miał pracownię i Wawel zawsze był bardzo bliski Wyspiańskiemu. Dlatego też ciężko zniósł odrzucenie jego projektów witraży do katedry na Wawelu.
9) Miał swój ulubiony strój
To był tużurek – taki czarny, długi i zapinany na guziczki płaszcz.
10) Był samotnikiem
Zasadniczo Stanisław Wyspiański miał naprawdę wielu przyjaciół, jednak preferował pracowanie w ciszy i spokoju. Co ciekawe, nawet w knajpach często siedział sam, odwrócony tyłem do wszystkich.
11) Stanisław Wyspiański był radnym
Co ciekawe, bardzo przykładnym i dbającym o swoje obowiązki. Nie opuścił żadnego spotkania i bardzo był za tym, aby w każdej szkole raz na miesiąc pojawiał się lekarz
12) Czasem bywał trudny do zniesienia
Niestety Stanisław Wyspiański nie dla wszystkich był miły.
13) Stanisław Wyspiański poślubił chłopkę
Co gorsza, Teodora miał już nieślubnego syna! Jednak artysta przysposobił chłopca, a razem z żoną mieli jeszcze trójkę dzieci.
14) Wielu nie akceptowało małżeństwa Wyspiańskiego z chłopką
Jednak artysta nie przejmował się tym, bardzo kochał swoją żonę, mówił o niej „Teosia” i nie pozwalał na jakikolwiek brak szacunku wobec niej.
15) „Wesele” zostało napisane w oparciu o prawdziwy scenariusz
Oczywiście nie do końca. Jednak zasadniczo Stanisław Wyspiański rzeczywiście był na weselu swojego przyjaciela Lucjana Rydla w Bronowicach Małych i to skłoniło go do napisania znanej dzisiaj wszystkim sztuki.
Podsumowując, można wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć się o Wyspiańskim. Z pewnością była to bardzo nietuzinkowa i ciekawa postać.