Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Stanisławie Lemie

źródło: Wikipedia

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków. Zobacz ciekawostki o tym popularnym polskim autorze.

 

1. Urodził się 13 września 1921 r., ale jako datę urodzenia ma wpisany 12 września, żeby rzekomo uniknąć pecha związanego z „trzynastką”. Na drugie imię dano mu Herman.

2. Jego ojciec Samuel Lehm był laryngologiem. Matką była Sabina Woller, która zajmowała się domem. Rodzice mieli żydowskie korzenie. Poza Stanisławem nie mieli więcej dzieci.

3. Był żonaty z Barbarą Leśniak, która pracowała jako lekarz radiolog. Ślub wzięli w 1953 r. W 1968 r. urodził im się syn Tomasz.

4. Chciał studiować na Politechnice Lwowskiej ale udaremniła mu to II wojna światowa. Ostatecznie, dzięki znajomościom ojca, rozpoczął studia medyczne, które co prawda kontynuował po wojnie, ale nie złożył ostatnich egzaminów, by nie zostać wziętym do wojska. Nigdy też nie podjął pracy jako lekarz.

5. Podczas okupacji niemieckiej we Lwowie pracował jako spawacz i pomocnik mechanika. W 1946 r. cała rodzina przeniosła się do Krakowa. Nie chcieli bowiem przyjmować obywatelstwa radzieckiego.

6. Kariera pisarska Lema rozpoczęła się od publikacji w takich czasopismach jak „Kuźnica”, „Tygodnik Powszechny”, „Nowy świat przygód”. Na początku pisał wiersze oraz opowiadania, które traktowały o okupacji.

7. Pierwszą powieścią fantastyczną Lema był „Człowiek z Marsa”. Była ona drukowana w odcinkach w „Nowym świecie przygód” w 1946 r. Pierwszą powieścią fantastyczną, która została wydana w formie książkowej, byli „Astronauci” z 1951 r.

8. Zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Został skremowany i pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Rodzina chciała pochówku katolickiego, choć sam Lem deklarował się jako agnostyk.

9. Nazwiskiem pisarza została nazwana jedna z planetoid. 3836 Lem znajduje się w pasie głównym asteroid, który usytuowany jest między orbitami Marsa i Jowisza. Została odkryta w Krymskim Obserwatorium Astrofizycznym w Naucznym przez Nikołaja Czernycha. Miało to miejsce 22 września 1979 r.

10. Lem miał kilka tytułów doktora honoris causa, m.in. na Uniwersytecie Lwowskim. Uniwersytecie Jagiellońskim, na Politechnice Wrocławskiej czy na Uniwersytecie w Bielefeld. Od 1973 r. był honorowym członkiem amerykańskiego stowarzyszenia Science Fiction Writers of America. W 1996 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

11. Lem dał się również poznać jako felietonista, szczególnie pod koniec swojego życia. Publikował przede wszystkim dla „Tygodnika Powszechnego”. Miał również rubrykę „Rozważania sylwiczne” w miesięczniku Odra.

12. rozważany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla w 1980 r., jednak ostatecznie otrzymał ją wówczas Czesław Miłosz.

13. Napisał scenariusz do filmu krótkometrażowego „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1968 r. W roli głównej wystąpił w nim Bogumił Kobiela.

14. Wśród najsłynniejszych adaptacji filmowych dzieł Lema znajduje się „Solaris”. Wersja z 1972 r. w reżyserii Andrieja Tarkowskiego zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. W „Solaris” z 2002 r. w reżyserii Stevena Soderbergha wystąpili tacy aktorzy jak George Clooney, Viola Davis czy Jeremy Davies.

15. Pisarz kolekcjonował samochody. Posiadał m.in. Wartburga 1000, Fiata 125p czy Mercedesa W201. Lubił słodycze, w szczególności marcepan i chałwę. Nie odmawiał ich sobie nawet po tym jak dowiedział się, że choruje na cukrzycę. Palił mentolowe papierosy i pił likiery.