Polska

Stanisław August Poniatowski

król

Stanisław August Poniatowski panował w Polsce trzydzieści jeden lat. Był elekcyjnym królem i ostatnim władcą Polski przed rozbiorami.

Jego polityka wywołuje do dziś sporo kontrowersji, a podboje miłosne były tematem plotek już w osiemnastym wieku. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Stanisławie Auguście Poniatowskim.

1. Stanisław August Poniatowski był wykształconym arystokratą, który podróżował po całej Europie. Przebywał między innymi w Paryżu, Berlinie i Petersburgu, gdzie jego kochanką została caryca Rosji, Katarzyna II.

2. W 1764 roku Poniatowski został królem Polski. Kraj był wówczas osłabiony, dochodziło do wewnętrznych konfliktów, a na domiar złego, rosły w siłę państwa ościenne.

3. Historia oceniła go jako marionetkę manipulowaną przez Katarzynę II. Król Polski był od niej przede wszystkim uzależniony finansowo. Polska była wówczas tak biedna, że musiała ubiegać się regularnie o pożyczki, których caryca udzielała, wiążąc losy Polski z Rosją.

4. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego doszło do trzech rozbiorów Polski w 1772, 1793 oraz trzeciego w 1795 roku, kiedy Polska przestała istnieć. Wówczas król zrezygnował z tronu. Zmarł w Petersburgu trzy lata po abdykacji.

5. Ostatniemu królowi Polacy zawdzięczają rozkwit nauki i kultury. Za jego panowania powstał Pałac Łazienkowski, który stał się miejscem spotkań artystów i ludzi wykształconych. Stał się symbolem oświecenia.

6. Za czasów Poniatowskiego wprowadzono order Virtuti Militari, który jest do dziś najważniejszym i najbardziej prestiżowym odznaczeniem w Polsce.

7. Przeciwnicy króla zarzucali mu przede wszystkim to, że był uległy wobec silniejszych państw ościennych i przez to zaniedbywał swój kraj, pogrążając go w coraz większym rozkładzie. Po podpisaniu konstytucji 3 maja dołączył również do konfederacji targowickiej, która doprowadziła do drugiego rozbioru. Król podpisał również ratyfikację rozbioru.

8. Poniatowski był ojcem pierwszego dziecka Katarzyny II, jednak ich córeczka zmarła w bardzo młodym wieku.

9. Po abdykacji król został bardzo życzliwie przyjęty w Petersburgu, gdzie prowadził wystawne życie, gdzie przyjmował znamienitych gości i wspierał finansowo uczestników powstania kościuszkowskiego. Zmarł nagłą śmiercią, a przyczyną śmierci miał być udar mózgu.

10. Ostatni król Polski został pochowany w Petersburgu w Kościele św. Katarzyny, a jego trumna znajdowała się tam do 1938 roku, kiedy zamknięto świątynię. Następnie w tajemnicy pochowano go w rodzinnym Wołczynie.