Podróże

Spływ Dunajcem — Najważniejsze informacje, godziny, trasy, ceny 2023

pełen emocji spływ Dunajcem

Marzysz o aktywnym wypoczynku na łonie natury? Lato w pełni, żar leje się z nieba, a Ty wciąż nie masz pomysłu, gdzie się wybrać? Jeśli lubisz wycieczki jednodniowe i wyprawy nad wodę, mamy dla Ciebie prawdziwą perełkę — spływ Dunajcem! Przeczytaj, dowiedz się więcej i daj się porwać wartkiemu nurtowi niezapomnianej przygody.

A jak przygoda, to koniecznie z profesjonalnym organizatorem spływów kajakowych i pontonowych, takim jak Port Pienin.

Spływ przełomem Dunajca — idealna atrakcja w sezonie letnim

Dunajec to niezwykle malownicza rzeka. Wijąc się między stromymi skałami i zalesionymi wzgórzami, niezmiennie zachwyca, i to nie tylko miłośników górskich widoków i regularnych bywalców spływów. Nie mniej oczarowani są też ci, którzy po raz pierwszy trafili w ten urokliwy zakątek Polski, gdzie majestatyczne Pieniny dumnie odznaczają się na tle nieba, a zieleń jest soczysta jak nigdzie. Spływ kajakowy, podobnie jak rafting Dunajcem to doskonały sposób na to, by znaleźć się w tętniącym energią sercu natury i móc podziwiać piękno Pienińskiego Parku Narodowego. To też świetny sposób na spędzenie wolnego czasu dla tych, którzy zamiast błogiego lenistwa na plaży, wolą aktywny wypoczynek.

No dobrze, decyzja podjęta, spływ Dunajcem wciągnięty na listę wakacyjnych rozrywek. Czas pomyśleć o szczegółach tej emocjonującej eskapady. Pomoże Ci w tym Port Pienin, jeden z czołowych organizatorów spływów Dunajcem, którego oferta skierowana jest zarówno do amatorów kajaków, jak i pontonów.

Spływ pontonowy

spływ pontonem

Rafting to doskonała alternatywa dla tradycyjnych spływów flisackich, która przeznaczona jest dla większych grup chcących aktywnie spędzić wolny czas. Pontony mogą pomieścić od 2 do nawet 12 osób, co daje Ci możliwość dzielenia się wrażeniami podczas spływu ze znajomymi czy rodziną. Nie musisz mieć żadnego sprzętu — organizator zapewnia wszystko, co będzie Ci potrzebne podczas spływu, by czuć się bezpiecznie na wodzie, łącznie z wodoszczelnym workiem na podręczne rzeczy, kamizelką ratunkową, a dla szczególnie ostrożnych, także kaskiem. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, na pokład pontonu można zabrać ze sobą instruktora (przy grupie min. 6 osób, piecza instruktorska podczas spływu jest darmowa). Jeśli więc pragniesz dać się porwać rzecznemu nurtowi i przeżyć ekscytującą przygodę w doborowym towarzystwie, rafting Dunajcem to idealna propozycja dla Ciebie.

rafting Dunajcem

Spływ kajakiem

Spływ kajakiem to opcja nie tylko dla profesjonalistów, którzy o wiosłowaniu wiedzą wszystko i poskromili niejedną dziką rzekę. Na spływ możesz zdecydować się nawet jeśli nie masz doświadczenia, a chcesz z pokładu kajaka zobaczyć przełom Dunajca i pokonać liczne meandry tego wyjątkowego odcinka.

spływ kajakami

Uczestnicy spływu kajakowego, podobnie jak w przypadku raftingu, otrzymują komplet akcesoriów, takich jak kask, kapok i wodoszczelne opakowanie na elektronikę. W zależności od stopnia zaawansowania możesz wybrać kajak polietylenowy (1- lub 2-osobowy) lub pneumatyczny (2- lub 3-osobowy; ten rodzaj kajaków jest szczególnie polecany tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spływami).

Pozostaje Ci więc chwycić wiosło i wskoczyć do kajaka, z pełną gotowością, by stawić czoła żywiołowi. Jeśli niepokoisz się, czy Twoje umiejętności okażą się wystarczające, zawsze możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora, który będzie czuwał nad Twoim bezpieczeństwem podczas spływu Dunajcem. Ty natomiast przez cały czas trwania spływu będziesz skupiać się wyłącznie na czerpaniu przyjemności z wyprawy i napawaniu się widokami.

Spływ Dunajcem — gdzie, jak długo i kiedy?

Czas na informacje dotyczące tego, w jakiej miejscowości rozpoczyna się trasa spływu, ile kilometrów trzeba pokonać, gdzie i po jakim czasie dobijesz do brzegu, a także kiedy odbywają się spływy. Spieszymy z odpowiedziami! Wszystkie poniższe informacje dotyczą zarówno spływów kajakowych, jak i pontonowych.

TRASA SPŁYWU

widok na szczyt Trzy Korony

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Sromowce Niżne, będącej jedną z bardziej malowniczych pienińskich miejscowości, a kończy w Szczawnicy, popularnej wśród turystów ze względu na swoje walory krajobrazowe. Długość trasy to 15,5 km, co przekłada się na ok. 2 godziny (w zależności od stanu wody) czystej rozrywki w niesionym przez wartko płynącą rzekę kajaku lub pontonie. To, co można zobaczyć po drodze, zdecydowanie warte jest uwiecznienia aparatem fotograficznym lub kamerą, by wrócić ze spływu ze wspaniałą pamiątką i móc napawać się pięknem takich widoków jak górujące nad innymi szczytami Trzy Korony, imponujące skalne urwiska czy opadające ku rzece, porośnięte bujną roślinnością zbocza.

Dostępne trasy spływu Dunajcem w Port Pienin:

  • Sromowce Niżne – Szczawnica (15,5 km, czas trwania spływu ok. 2 godz.),
  • Sromowce Niżne – Tylmanowa (30 km – spływ trwa do 5 godzin),
  • Szczawnica – Tylmanowa (15 km – czas spływu ok. 2,5 godz.),
  • Nowy Targ – Czorsztyn (14 km – ok. 2 godz.).

ILE TRWA SEZON?

Spływy Dunajcem organizowane są od zwykle 1 kwietnia do 31 października, czyli wtedy, gdy temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Oferta Portu Pienin obejmuje też spływy zimowe, czym zainteresować mogą się amatorzy wiosłowania w nieco bardziej wymagających warunkach pogodowych.

Ceny spływu Dunajcem

Koszt samego spływu to 65 zł, jednak ostateczna cena rzecznej wyprawy uzależniona jest od wybranego wariantu:
spływ kajakiem/pontonem poprzedzony pieszą wycieczką do punktu startowego wraz z biletem do PPN (5 zł) — 75 zł;
spływ kajakiem/pontonem poprzedzony wycieczką rowerową do punktu startowego (20 zł) wraz z biletem wstępu do PPN (5 zł) — 95 zł;
spływ kajakiem/pontonem poprzedzony przejazdem busem do punktu startowego (10 zł) wraz z biletem wstępu do PPN (5 zł) — 85 zł.
Dzieciom poniżej 12 roku życia przysługuje 15% zniżki. Warto pamiętać też, że uczestnicy spływu mogą skorzystać z darmowego parkingu na mecie (Szczawnica), a także rozgrzać się darmową kawą lub herbatą i — dzięki położonemu nad rzeką miejscu na grilla lub ognisko — wrzucić coś smacznego na ruszt.

Dunajcem na flisackiej tratwie

W zamierzchłych czasach średniowiecznych tratwa flisacka była używana do spławiania towaru do takich miast jak Warszawa, Sandomierz czy Gdańsk. Dziś flisacy (których zrzesza Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich) dbają o to, by dostarczać rozrywkę spragnionym niecodziennych wrażeń turystom, którzy każdego roku chętnie ruszają z przystani flisackiej na spływ Dunajcem. Oczywiście w zgodzie z ponad dwustuletnią tradycją — czyli na drewnianej, zbudowanej z połączonych ze sobą łódek tratwie. Sterowanie odbywa się przy pomocy długich żerdzi, które dzierży ubrany w góralski strój flisak, raczący uczestników spływu legendami o Janosiku i pokazujący im szczególnie atrakcyjne miejsca.

spływ na flisackiej tratwie

Tak jak w przypadku spływów kajakowych i pontonowych, sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływy tratwą organizowane są ze Sromowiec Niżnych lub z przystani flisackiej Sromowce-Kąty, a punktem końcowym na malowniczej trasie jest Szczawnica lub Krościenko.

Spływ Dunajcem flisacką tratwą: ceny biletów do Szczawnicy:

Bilet normalny

W okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX -31 X: 93 zł (spływ Dunajcem 87 zł + 6 zł karta na Szlak Wodny w PPN)
W okresie 1 VII – 31 VIII: 99 zł (spływ Dunajcem 93 zł + 6 zł karta na szlak wodny w PPN)

Bilet ulgowy

W okresie 1IV -30 VI i 1IX -31 X: 65 zł (spływ Dunajcem 62 zł + 3 zł karta na szlak wodny w PPN)
W okresie 1VII – 31 VIII: 69 zł (spływ Dunajcem 66 zł + 3 zł karta na szlak wodny w PPN)

Spływ Dunajcem — pomysł na niezapomnianą wycieczkę

spływ Dunajcem to świetny pomysł na odpoczynek w gronie przyjaciół

Szukasz emocji i niezapomnianych wrażeń? Jeśli tak, spływ kajakowy lub rafting Dunajcem spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zapierająca dech w piersiach sceneria, możliwość złapania oddechu od codzienności, regenerujący i oczyszczający umysł wpływ przyrody, kojący szum rzecznych fal, a także szansa, by przełamać własne bariery i podjąć nowe wezwanie — spływ przełomem Dunajca gwarantuje to wszystko. Co roku przekonują się o tym tłumnie przybywający z całego świata turyści. Przekonaj się i Ty!

One thought on “Spływ Dunajcem — Najważniejsze informacje, godziny, trasy, ceny 2023

  • Dunajec to moim zdaniem najlepsza rzeka na kajaki. Byłem już dwa razy i na pewno jeszcze nie raz się tam wybiorę.

Komentarze są wyłączone.