Polska

Najlepsze Atrakcje w Sopotni Wielkiej

potok

Sopotnia Wielka to kameralna wieś w Beskidzie Żywieckim. Otoczona jest przez szczyty górskie. Nazwa miejscowości pochodzi od wołowskiego słowa „sopota” czyli „szumiący potok”. Zabudowa wsi to w przeważającym stopniu domy jednorodzinne, domki letniskowe i kilka pensjonatów znajdujących się wzdłuż głównej drogi. Centrum wsi znajduje się w pobliżu najważniejszego lokalnego symbolu, czyli naturalnego wodospadu o wysokości 12 metrów uznawanego za pomnik przyrody.

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad w Sopotni Wielkiej to najwyższy wodospad w Beskidach i jednocześnie w województwie śląskim. Ma on aż 12 metrów wysokości. Co ciekawe, znajduje się on centrum wsi, na potoku mającym taką samą nazwę jak wieś – Sopotnia Wielka. Przyjemna okolica sprzyja relaksowi.

Z Sopotni Wielkiej wychodzi kilka szlaków turystycznych, które prowadzą w interesujące zakątki Beskidu Żywieckiego.

Potok Sopotnia Wielka powstaje ze źródeł położonych powyżej 1300 m n.p.m., na zboczach masywów Lipowskiej-Rysianki i Romanki. Potok ma długość około 14 kilometrów. Łącząc się z potokiem Sopotnia Mała i przybierając nazwę Sopotnia uchodzi w rejonie Jeleśni do rzeki Koszarawy.

Tworząca go struga wody spada po skałach piaskowcowych, nachylonych pod kątem około 40 stopni. Aby docenić walory tego miejsca, warto zejść po głazach do podnóża wodospadu, po kamienistym stoku. Schodząc w dół trzeba uważać, ponieważ u progu wodospadu woda wybiła kocioł eworsyjny o głębokości 5 metrów, w którym są silne zawirowania wody.

Szlaki turystyczne

Szlaki prowadzą w masywy Romanki, Pilska oraz Lipowskiej-Rysianki. Blisko wodospadu zaczyna się szlak czarny, idący w rejon kulminacji Kotarnicy która ma 1156 m n.p.m. gdzie można kontynuować idąc szlakiem niebieskim na szczyt Romanki która ma wysokość 1366 metrów. Wyjście zajmuje około 3 godzin. Inna trasa spod wodospadu ma kolor żółty, i prowadzi ona na przełęcz Przysłopy o wysokości 847 metrów, gdzie jest węzeł kilku szlaków, umożliwiających na przykład wycieczki w stronę masywu Pilska.

Romanka

Jest to najwyższy szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Od sąsiedniej Rysianki oddziela ją przełęcz Pawlusia. Romanka góruje ponad Sopotnią Małą, Żabnicą i Sopotnią Wielką. Prawie cały szczyt Romanki porasta las. Można tu spotkać jelenie, dziki, wilki, rysie, czy niedźwiedzia brunatnego. Znajduje się tutaj rezerwat.

Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS

„Weekend na stacji kosmicznej” to jedna z kilku propozycji spędzenia wolnego czasu na pokładzie Youth Space Station w Sopotni Wielkiej. Zabawa polega na organizacji 24 godzinnych misji załogowych dla 2-4 osób na pokładzie stacji. Grupa otrzymuje zadania na wzór pracy astronautów ze stacji ISS. Młodzież musi sobie poradzić ze stresem, przemęczeniem, sytuacjami wyjątkowymi, wyposażeniem pokładowym itp. Z misji nagrywany jest pamiątkowy film i wykonywana jest sesja zdjęciowa w strojach stylizowanych na stroje astronautów z NASA.