Polska

Najlepsze Zabytki w Sopocie: Co Warto Zobaczyć

molo w Sopocie

Przedstawiamy listę najciekawszych zabytków w Sopocie.

1. Latarnia Morska

Sopocka latarnia została zbudowana w latach 1903-1904. Początkowo był to komin, po modernizacji kotłowni w 1975 komin zaadoptowano i przebudowano na latarnię morską. Wysoka na 30 metrów wieża znajduje się na terenie Zakładu Balneologicznego. Historia powstania jest nietypowa i dlatego warto zainteresować się tym obiektem. Latarnie nie spełnia wymagań dotyczących tego typu obiektów i służy obecnie jako punkt widokowy.

2. Sopockie Molo

Charakterystyczny dla miasta obiekt. Molo w Sopocie jest najdłuższym tego typu obiektem w Europie. Początek tej konstrukcji datowany jest na rok 1827, wybudowane wówczas molo mierzyło jedynie 31, 5 metra. Wraz z upływem lat dobudowywano kolejne odcinki. Obecny kształt molo przyjęło podczas rozbudowy dokonanej w latach 1927-1928. W roku 2011 przeprowadzono prace związane z wybudowaniem na końcu mola mariny mogącej pomieścić ponad 100 jachtów. Obecna długość wynosi 511, 5 metra z czego 458 metrów wychodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

3. Opera Leśna

Zbudowana została w 1909 roku jako leśny amfiteatr. Pierwsze przedstawienie wystawiono w sierpniu 1909 roku, była to opera „Obóz nocny w Grenadzie”. Inicjatorem budowy był ówczesny burmistrz Sopotu Max Woldmann. Cały obiekt zajmuje powierzchnię ponad 4 hektarów, widownia może pomieścić 4400 osób. Na scenie może odbywać koncert ponad 100 osobowa orkiestra. Opera Leśna w Sopocie najbardziej kojarzona jest z corocznymi festiwalami. Na deska tej sceny odbywa się wiele koncertów poczynając od muzyki poważnej na koncertach rozrywkowych kończąc.

4. Krzywy Domek

Bardzo specyficzna budowla, której do zabytków nie sposób zaliczyć. Został wybudowany na przełomie 2003-2004 roku. Budynek usytuowany jest przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. Ciekawa złamana linia architektoniczna frontu budynku sprawia niesamowite wrażenie. Portal Village of Joy publikując listę 50 najdziwniejszych budynków świata, ten nietypowy budynek umieścił na pierwszym miejscu. Dzięki takiemu niekonwencjonalnemu budynkowi Sopot zyskał rozgłos na całym świecie, ściągając tłumy turystów. Dodatkową atrakcję stanowi tak zwana „Ściana Sławy”, na której widnieją podpisy osób biorących udział w wydarzeniach kulturalnych.

5. Monciak – Ulica Bohaterów Monte Cassino

Reprezentacyjna ulica Sopotu, przebiegająca od alei Niepodległości do placu Zdrojowego. W ciągu deptaku zwanego potocznie „Monciakiem” znajduje się wiele kawiarni, restauracji i innych punktów gastronomicznych i handlowych. Przy ulicy usytuowanych jest kilka hoteli. W dawnych czasach ten trakt komunikacyjny był drogą łącząca część Sopotu z osadą rybacką.

6. Dworek Sierakowskich

Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu za swoją siedzibę wybrała klasycystyczny dworek położony przy ulicy Czyżewskiego 12. Historia tego miejsca sięga roku 1714 kiedy pojawił się wpis o budynku położonym w obrębie ogrodu Andrzeja Borkmanna ówczesnego burmistrza Gdańska. W następnych latach dworek znajdował się w rękach różnych znamienitych osobistości. W murach dworku gościł młody Fryderyk Chopin. Miłośnicy kawy mogą we wnętrzu dworku zaspokoić swoje pragnienie w znajdującej się tam kawiarence „Wolny Stolik”.

7. Skansen Archeologiczny – Grodzisko Sopot

Wczesnośredniowieczne grodzisko odsłonięte w bukowym lesie jest uznawane za najstarszy punkt Sopotu. Potocznie nazywane jest Patelnią lub Górą Zamkową. Odnalezione szczątki dawnej osady pochodzą z okresu VIII – X wieku. Obecnie miejsce to jest częścią Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, zrewitalizowane stanowi skansen udostępniony do zwiedzania. Częścią składową jest również pawilon wystawienniczo – edukacyjny, w którym znajdują eksponaty stanowiące ekspozycję o nazwie „ Najstarsze Dzieje Sopotu”

8. Willa Claaszena – Muzeum Sopotu

Zbudowana w 1903 roku eklektyczna willa bogatego gdańskiego kupca Ernesta Augusta Claaszena. We wnętrzu znajduje się Muzeum Sopotu. Zgromadzone eksponaty pozwoliły na pokazanie wyposażenia jadalni, salonu, buduaru pochodzące z początków XX wieku.

9. Dom Zdrojowy

Kolejny obiekt nie będący zabytkiem, którego odwiedzenie jest wskazane na trasie sopockich atrakcji. Wybudowany jako czwarty w kolejności na tym samym miejscu. Pierwszy Dom Zdrojowy zbudowano w 1824 roku. Kolejny drugi w kolejności wzniesiono w 1879 roku przetrwał do 1909 roku po czym został zburzony i na jego miejscu zbudowano trzeci w kolejności. Przetrwał lata wojennej zawieruchy, nie przetrwał powojennych barbarzyńców i spłonął.
W 2006 roku wybudowano czwarty w kolejności obiekt, który cieszy mieszkańców i przyjezdnych kuracjuszy do dnia dzisiejszego. Architektonicznie budynek nawiązuje do swojego poprzednika.

10. Najsłynniejsze sopockie wille.

Prawdziwego uroku miastu nadają budowle wznoszone w minionych latach według projektów uznanych architektów, jako siedziby co znamienitszych mieszkańców Sopotu lub pobliskiego Gdańska. Do grona tych perełek zaliczyć można między innymi :

– Willa Herbstów – łódzki przemysłowiec kupił i rozbudował niewielki domek. Miało to miejsce w 1896 roku. Willa otoczona jest dużym ponad 3 hektarowym parkiem. Willa położona jest przy ulicy Kościuszki 29.
– Willa Basnera – zwana jest przez mieszkańców Sopockim Malborkiem. Nie bez przyczyny ta nazwa przylgnęła do budynku, został on zaprojektowany i wybudowany w nawiązaniu do Pałacu Wielkiego Mistrza malborskiego.
– Willa Wernera – warszawski przemysłowiec wybudował ten obiekt pod koniec XIX wieku. Nazwa pochodzi od nazwiska architekta Wilhelma Wernera, który ją zaprojektował. Znajduje się przy ulicy Kościuszki 41.