Afryka

20 ciekawostek, mało znanych informacji i faktów o Somalii

Somalia

Somalia to kraj o wyjątkowej historii. Została skolonizowana przez Włochy, Francję i Wielką Brytanię, z których każda ustanowiła swoje własne terytorium – odpowiednio Somaliland włoski, Somaliland francuski i Somaliland brytyjski. Oto najlepsze ciekawostki oraz mało znane informacje o Somalii.

 1. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem w Somalii jest wielbłąd. Wielbłąd bowiem zapewnia mięso, mleko, transport, dochody i status dla tych, którzy go posiadają.
 2. Kiedy ludzie w Somalii wychodzą za mąż, istnieje nie tylko więź między mężczyzną i jego żoną, ale także między klanami i rodzinami. Klany tworzą silne elementy plemienia Somalijczyków.
 3. Somalia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ze względu na głód, wojny i susze, przetrwanie Somalii w dużej mierze zależy od pomocy żywnościowej. Prawie 30-letnia wojna stworzyła całe pokolenie analfabetów, ponieważ wojna nie pozwalała na normalną edukację.
 4. Somalijczycy uważają, że pastwiska Somalii są dostępne dla wszystkich. Jeśli rodzina wykopie studnię wodną, nie jest ona uważana za własność wszystkich.
 5. Somalia jest płaska na południu, ale idąc na północ zobaczysz góry, które sięgają ponad 2000 metrów.
 6. Głównym językiem używanym w Somalii jest język somalijski. Niektórzy mówią również po arabsku, włosku i angielsku.
 7. Wykształceni młodzi ludzie w Somalii, którzy pochodzą z rodzin dobrze sytuowanych i mówią w pięciu lub więcej językach.
 8. W 2001 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych została zmuszona do ściągnięcia personelu i pracowników organizacji humanitarnych z kraju z powodu niebezpiecznych walk i porwań.
 9. Ponad 73% Somalijczyków żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.
 10. Głód w południowej Somalii w 2011 roku był pierwszym od ponad 30 lat w tym regionie.
 11. W wyniku trwającego dwadzieścia lat konfliktu 1,1 mln Somalijczyków zostało wysiedlonych.
 12. Ponad połowa mieszkańców Somalii jest samozatrudniona. Są to rolnicy, pasterze i niezależni właściciele firm.
 13. Somalia ma najdłuższą linię brzegową na kontynencie afrykańskim. Linia brzegowa Somalii jest najdłuższą granicą rozciągającą się z północy na południowy zachód. Jej linia brzegowa rozciąga się na długości około 3025 km.
 14. Restauracje są popularne w wielu miastach Somalii, jednak kobiety bardzo rzadko jadły z mężczyznami do końca lat 90.
 15. Podczas posiłków w domu, jest to zwyczajowe, że kobiety najpierw służą mężczyznom. Po zakończeniu posiłków kobiety siadają i jedzą z dziećmi.
 16. Somalijki powinny podporządkować się mężczyznom i wypełniać swoje obowiązki jako córki, matki i żony.
 17. Starożytne obrazy kamienne, pochodzące z 5000 lat wstecz, znaleziono w północnej części Somalii. Dziedzictwo to wydaje się zawdzięczać swoje pochodzenie z Egiptu i Półwyspu Arabskiego.
 18. 25 marca 1994 roku Stany Zjednoczone wycofały się z Somalii i wojny domowej po 15 miesiącach pobytu w tym kraju.
 19. Pasmo górskie Cal Madow leży na północnym wschodzie i zawiera najwyższy szczyt Somalii – Shimbiris o wysokości 2460 metrów.
 20. Renoma Somalii jako destynacji turystycznej z dziewiczymi plażami wygasła po wybuchu wojny domowej w 1991 roku.