20 ciekawostek, mało znanych informacji i faktów o Somalii
Somalia to kraj o wyjątkowej historii. Została skolonizowana przez Włochy, Francję i Wielką Brytanię, z których każda ustanowiła swoje własne terytorium – odpowiednio Somaliland włoski, Somaliland francuski i Somaliland brytyjski. Oto najlepsze ciekawostki oraz mało znane informacje o Somalii.
- Najbardziej rozpoznawalnym symbolem w Somalii jest wielbłąd. Wielbłąd bowiem zapewnia mięso, mleko, transport, dochody i status dla tych, którzy go posiadają.
- Kiedy ludzie w Somalii wychodzą za mąż, istnieje nie tylko więź między mężczyzną i jego żoną, ale także między klanami i rodzinami. Klany tworzą silne elementy plemienia Somalijczyków.
- Somalia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ze względu na głód, wojny i susze, przetrwanie Somalii w dużej mierze zależy od pomocy żywnościowej. Prawie 30-letnia wojna stworzyła całe pokolenie analfabetów, ponieważ wojna nie pozwalała na normalną edukację.
- Somalijczycy uważają, że pastwiska Somalii są dostępne dla wszystkich. Jeśli rodzina wykopie studnię wodną, nie jest ona uważana za własność wszystkich.
- Somalia jest płaska na południu, ale idąc na północ zobaczysz góry, które sięgają ponad 2000 metrów.
- Głównym językiem używanym w Somalii jest język somalijski. Niektórzy mówią również po arabsku, włosku i angielsku.
- Wykształceni młodzi ludzie w Somalii, którzy pochodzą z rodzin dobrze sytuowanych i mówią w pięciu lub więcej językach.
- W 2001 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych została zmuszona do ściągnięcia personelu i pracowników organizacji humanitarnych z kraju z powodu niebezpiecznych walk i porwań.
- Ponad 73% Somalijczyków żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.
- Głód w południowej Somalii w 2011 roku był pierwszym od ponad 30 lat w tym regionie.
- W wyniku trwającego dwadzieścia lat konfliktu 1,1 mln Somalijczyków zostało wysiedlonych.
- Ponad połowa mieszkańców Somalii jest samozatrudniona. Są to rolnicy, pasterze i niezależni właściciele firm.
- Somalia ma najdłuższą linię brzegową na kontynencie afrykańskim. Linia brzegowa Somalii jest najdłuższą granicą rozciągającą się z północy na południowy zachód. Jej linia brzegowa rozciąga się na długości około 3025 km.
- Restauracje są popularne w wielu miastach Somalii, jednak kobiety bardzo rzadko jadły z mężczyznami do końca lat 90.
- Podczas posiłków w domu, jest to zwyczajowe, że kobiety najpierw służą mężczyznom. Po zakończeniu posiłków kobiety siadają i jedzą z dziećmi.
- Somalijki powinny podporządkować się mężczyznom i wypełniać swoje obowiązki jako córki, matki i żony.
- Starożytne obrazy kamienne, pochodzące z 5000 lat wstecz, znaleziono w północnej części Somalii. Dziedzictwo to wydaje się zawdzięczać swoje pochodzenie z Egiptu i Półwyspu Arabskiego.
- 25 marca 1994 roku Stany Zjednoczone wycofały się z Somalii i wojny domowej po 15 miesiącach pobytu w tym kraju.
- Pasmo górskie Cal Madow leży na północnym wschodzie i zawiera najwyższy szczyt Somalii – Shimbiris o wysokości 2460 metrów.
- Renoma Somalii jako destynacji turystycznej z dziewiczymi plażami wygasła po wybuchu wojny domowej w 1991 roku.