Polska

10 najlepszych atrakcji w Sochaczewie

Sochaczew
źródło: Przykuta / Wikipedia

Jednym z najstarszych miast mazowieckich jest Sochaczew. Jest siedzibą powiatu sochaczewskiego, leży na rzekami Bzura i Utrata. Jest wkomponowany pomiędzy trzy kompleksy leśne takie jak Puszcza Kampinoska, Puszcza Bolimowska oraz lasy w gminie Młodzieszyn i Iłów.

Miasto założone było prawdopodobnie przed 1368 rokiem a jego prawa rozszerzone zostały w roku 1476. Zakłada się ze jest to miejsce śmierci Bolesława Krzywoustego, odbywały się tu też obrady sejmików ziemskich ziemi sochaczewskie. Liczba ludności wg danych z 2017 roku wynosi około 37 000.

Co do samej nazwy miasta prawdopodobne jest że pochodzi od słowa „socha”, które oznaczało narzędzie wykonane z drewna i używane do uprawy roli na wzór pługa. Inna pogłoska mówi że nazwa ma związek ze słowem „sochacze” czyli suche gałęzie drzewa.

Biorąc pod uwagę zabytkową stronę Sochaczewa do głównych zabytków trzeba zaliczyć ratusz. Zbudowano go w latach 1825-1826 na miejscu jego poprzednika z XVIII wieku. Zaprojektował go Bonifacy Witkowski czyli znany ówcześnie architekt i autor wielu innych ratuszy. Budynek ma w swojej historii liczne zniszczenia, pozbawiony jest obecnie portyku i belwederu po uszkodzeniach powstałych w czasie powstania listopadowego. Elementami zachowanymi z pierwowzoru są piwnice o kolebkowym sklepieniu z lunetami.

Budowla postawiona jest na planie prostokąta, jest murowana i kryta dachem czterospadowy wraz z lukarnami. Kondygnacja pierwsza ma dekoracyjne gzymsy w formie łuków a także pasa wokół elewacji. Druga kondygnacja to okna z obramieniami. Pokoje ratusza zawierają ekspozycje pokazujące dzieje Sochaczewa i militariów II wojny światowej.

W 1973 roku w ratuszu stworzono Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bity nad Bzurą również zaliczane do najciekawszych atrakcji miejscowości. Jest uznane za największe muzeum jednej bitwy, pokazuje kolekcję broni, mundurów, pamiątek z Kampanii z 39 roku w Polsce. Tematykę II wojny światowej porusza główna wystawa oraz wystawa zewnętrzna na dziedzińcu.
Ośrodek ten oprócz zbierania i wystawiania różnych zabytków, dokumentów prowadzi też liczne badania dotyczące rodzimych ziem i ich dziejów. Na wystawach okazjonalnych odwiedzający mają okazję ujrzeć obrazy, rękodzieła czy rzeźby a w sklepie muzealnym nabyć książki o Ziemi Sochaczewskiej.

Kolejnym wartym zobaczenia muzeum jest Muzeum Kolei Wąskotorowej otwarte 6 września 1986 roku. Należy wspomnieć iż jest to jedno z nielicznych takich miejsc na terenie Europy ze względu na dużą ilość wąskotorowych pojazdów szynowych bowiem obecnie kolekcja liczy 163 jednostki a 50 następnych oczekuje na konserwację. W sezonie urlopowym i wakacyjnym muzeum oferuje w swej ofercie wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej.

Ogromną dawkę wiedzy historycznej ze śladami obecności ludności muzułmańskiej ale i przeniesienie w czasie zapewni wizyta na cmentarzu muzułmańskim a także baszcie tatarskiej (grobowiec mułła) znajdującej się na jego terenie. Choć baszta ucierpiała przez historyczne zniszczenia, upływ czasu czy zwykłych wandali nadal wzbudza zainteresowanie. Grobowiec wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Prawdopodobnie cmentarz ten dla poległych żołnierzy jednostki wojska cara muzułmańskiego założył gen. August Radwan.

Będąc w Sochaczewie warto zwiedzić nie tylko cmentarz muzułmański ale też żydowski. Uznany jest on za jeden z najstarszych występujących a obszarze Polski. Przypuszcza się iż założony został w XV wieku i służył za miejsce pochówku dla ludności nawet z całego Mazowsza. Pozostały nieliczne groby w formie macewy czyli pionowej płyty z kamienia. Jednym ze słynnych nagrobków jest grób rabina Mosze Charifa.

W zestawie atrakcji tego miejsca nie może zabraknąć Kramnic czyli pozostałości po specyficznym budynku pochodzącym z wieku XIX czyli czasu prawdziwego rozkwitu gospodarczego w Sochaczewie. Zaprojektowane zostały one przez Bonifacego Witkowskiego a więc znanego budowniczego w województwie mazowieckim. Budowla wzniesiona została w stylu klasycystycznym.

Dwór w Czerwonce należy z pewnością do miejsc których nie sposób ominąć na mapie miasta. Choć dwór ten znany też jako dwór Garbolewskich leży w Czerwonce która dawniej była osobną wsią obok Sochaczewa obecnie jest jedną z jego dzielnic.

Budynek to wspaniała budowla w stylu klasycystycznym, posiadająca w zasadzie pierwotny charakter i zaprojektowana przez Hilarego Szpilowskiego.

Spaceruj po Sochaczewie można obejrzeć także Stare Miasto wokół którego zlokalizowany jest ratusz i kilka kamienic. W centrum istnieje także odnowiony piękny plac Kościuszki często służący jako miejsc imprez plenerowych i kulturalnych.

Wisienką na torcie w gronie zabytków Sochaczewa mogą śmiało być ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Wzgórze na którym zamek wzniesiono należy do lodowcowatych. Warownia ta została wzniesiona z cegły na planie trapezu. Zamek miał dwie wieże które później podwyższono o drewnianą kondygnację. Niestety obecnie z zamku zostały niewielkie fragmenty jak mury domu zachodniego z otworami na okna, relikty, szczątki wieży wschodniej.