Polska

10 Ciekawostek o Słowińskim Parku Narodowym

wydmy

Słowiński Park Narodowy na pomorzu jest jednym z ponad dwudziestu parków narodowych w Polsce i został założony w 1967 roku.

Turyści odwiedzają go ze względu na bardzo zróżnicowane krajobrazy i możliwość eksplorowania takich terenów, jak ruchome wydmy, jeziora, bagna czy torfowiska. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Słowińskim Parku Narodowym.

1. Park zajmuje ponad trzysta dwadzieścia siedem kilometrów kwadratowych, a na jego terenie znajduje się Mierzeja Łebska, Jezioro Dołgie Wielkie i Małe czy części moreny z ostatniego zlodowacenia.

2. W 1977 roku park został włączony przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Jego symbolem jest mewa srebrzysta, mimo że to nie fauna i flora stanowią o jego wyjątkowości. Swoją unikatowość park zawdzięcza przyrodzie nieożywionej.

3. Procesy, które zachodzą w parku, nie mają swojego końca. Można powiedzieć, że tereny te nieustannie się przeobrażają. W 2016 roku samoistnie został odkryty las, który przez kilka tysięcy lat był zasypany przez wydmy.

4. W parku znaleźć można sporo chronionych grzybów takich, jak smardze i sromotnik bezwstydny. Niektóre z nich należą do najbardziej ekskluzywnych grzybów na świecie, zaraz po truflach.

5. Słowiński Park Narodowy jest domem dla 260 gatunków ptaków. Wśród nich znajdują się świergotek szponiasty, krwawodziób czy kania ruda.

6. Żyją tu również ogromne ilości gadów, płazów i owadów, a wśród nich bardzo rzadkie okay motyli. Jeśli zaś chodzi o ssaki, żyją tu foki, bobry, zające, sarny i jelenie.

7. W Smołdzinie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, w którym można poznać ekosystemy występujące w parku, a także zobaczyć eksponaty archeologiczne.

8. Park słynie z dbałości o zachowanie terenu w jak najbardziej naturalnym stanie, dlatego edukuje odwiedzających, aby nauczyć ich odpowiedniej postawy wobec przyrody. Ochrona przyrody ma na celu zachowanie różnorodności oraz dziedzictwa geologicznego.

9. Na terenie parku znajduje się jeden z najciekawszych skansenów, a także latarnię morską. Są to doskonałe miejsca dla amatorów fotografii krajobrazowej.

10. W parku wytyczone są szlaki dla zwiedzających i nie powinno się z nich zbaczać. Popularny szlak czerwony ma aż czterdzieści kilometrów długości.