CiekawostkiEuropa

Słowenia – ciekawostki i ważne informacje

Słowenia

sLOVEnia jest jedynym krajem na świecie, który w nazwie ma słowo LOVE.

Ule i miód są praktycznie religią w Słowenii – na zaledwie dwóch milionach mieszkańców jest około 90.000 pszczelarzy. „Pszczelarstwo jest główną częścią tożsamości kraju, który potrzebuje wszystkich wyróżniających go cech, jakie jest w stanie uchwycić”

Coroczny Indeks Pokoju, „wiodący na świecie miernik pokoju narodowego”, plasuje Słowenię na siódmym miejscu spośród 163 krajów.

Największym atrybutem kraju są sami Słoweńcy: spokojnie konserwatywni, pewni siebie, tolerancyjni i gościnni.

Słoweńskie dziedzictwo kulinarne odzwierciedla kulturę śródziemnomorską, alpejską i wschodnioeuropejską.

Pierwszym krajem, który uznał Słowenię za kraj była Chorwacja, a pierwszym krajem, który jako pierwszy uznał Chorwację za kraj była Słowenia.

W Słowenii jest jeszcze ponad 400 niedźwiedzi brunatnych. Jest to największe zagęszczenie tych zwierząt w Europie.

Około 9% Słowenii to grunty rolne.

Pierwsza para małżeńska na szczyt Mt Everest pochodziła ze Słowenii.

Najpiękniejszą rzeczą w Słowenii jest jej przyroda. W ciągu jednego dnia można wybrać się na poranny spacer w jesiennym lesie, popołudniem wziąć kąpiel w Adriatyku, a wieczorem iść na narty.

Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie i jedyną na świecie z dwutorową koleją. Jaskinia Postojna ma 20,6 km długości, posiada wiele galerii, komnati ma milion lat.

Jaskinia Vilenica w Słowenii jest najstarszą jaskinią dostępną dla turystów w Europie. Odwiedzają ją turyści z całego świata od 1633 roku.

Triglavski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Europie. Pierwsze wysiłki na rzecz ochrony tego obszaru sięgają 1906 roku.

Słowenia posiada ponad 7000 kilometrów szlaków turystycznych.

Kranjska Góra jest najtańszym ośrodkiem narciarskim w Europie. W raporcie porównano koszt wypożyczenia sprzętu, karnetów narciarskich, lekcji narciarskich i obiadów dla czteroosobowej rodziny.

Słoweńcom udało się uzyskać niepodległość w 1991 r. po krótkiej 10-dniowej wojnie.

Słowenia ogłosiła niepodległość od Jugosławii 25 czerwca 1991 roku.

Piłka ręczna jest bardzo popularnym sportem w Słowenii i w jej stolicy Lublanie, szczególnie wśród kobiet.

Najstarsze koło, jakie kiedykolwiek wydobyto, koło Lublana Marshes należy do Słowenii. Radiowęglowe datowanie pokazuje, że ma ponad 5000 lat.

Słowenia jest bardzo ciekawym i zróżnicowanym krajem, ponieważ jest jedynym w Europie, który łączy Alpy, Morze Śródziemne, Równinę Panońską i Kras.

Triglav, wznoszący się na wysokość 2863 m n.p.m., stanowi najwyższy szczyt w Alpach Słoweńskich.

W Słowenii 216 kilometrów kwadratowych ziemi zajmują winnice.

Najstarsza na świecie winnica (400-letnia) znajduje się w Mariborze na północnym wschodzie Słowenii. Innym znanym regionem winiarskim jest Bela Krajina.

Na półwyspie Strunjan klify wznoszą się od morza na wysokość 80 metrów. Oznacza to, że są to jedne z najwyższych skał w Europie.

Największym jeziorem w Słowenii jest jezioro Bohinj.

W 1887 roku grupa liberalnie nastawionych ludzi zmusiła komunistyczne władze kraju do przyjęcia demokracji, poprzez jeden artykuł opublikowany przez popularną gazetę Nova revija.

Możesz zapłacić za nocleg w celi więziennej w Metelkova. Celica Hostel w Lublanie to byłe więzienie polityczne, w którym można spać

Stara apteka w Olimje położona w gminie Podčetrtek jest jedną z najstarszych zachowanych aptek klasztornych w Europie.

Słowenia jest krajem usianym malowniczymi cudami natury. Ma największą na świecie liczbę jaskiń – ponad 10.000).

Wskaźnik Efektywności Środowiskowej (EPI), opracowany przez Yale Center for Environmental Law & Policy, opiera się na ocenie polityki 180 krajów, odzwierciedlając, czy osiągają one cele środowiskowe ustalone na poziomie międzynarodowym. Słowenia wypadła bardzo dobrze, z oceną 88,98. Tylko cztery kraje – Finlandia, Islandia, Szwecja i Dania są od niej lepsze.

Stolica – Lublana, przekłada się na The Loved One i otrzymała tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2016 roku.

Największa skocznia świata znajduje się na Słowenii i była miejscem 60 rekordowych skoków świata.

W 2017 r. Słowenia osiągnęła niewiarygodnie wysoki poziom 96 ze 100 szczegółowych wskaźników zrównoważonego rozwoju obejmujących środowisko i klimat, kulturę, przyrodę i różnorodność biologiczną.

53,6 procent Słowenii jest chronioną ziemią, co stanowi wyższy odsetek niż jakikolwiek naród na Ziemi z wyjątkiem Wenezueli.

Słowenia jest rajem różnorodności biologicznej. Zawiera 1% światowych organizmów na 0,004% powierzchni Ziemi.

Długość linii brzegowej Słowenii wynosi 46,6 km.

Słowenia według niektórych szacunków ma 1 winnicę na 70 osób.

Lipa jest symbolem Słoweńców. Drzewo może przetrwać wieki i reprezentuje miłość, przyjaźń i lojalność w Słowenii.

Lipa Najevnik w słoweńskim regionie Koroška ma 700 lat i obwód 10 metrów.

W 1918 roku Słoweńcy dołączyli do Serbów i Chorwatów, tworząc nowe wielonarodowe państwo, które w 1929 roku zostało nazwane Jugosławią.

Słowenia jest krajem o największej liczbie budynków sakralnych na mieszkańca w Europie. Znajduje się tu ponad 3 tys. kościołów, kaplic i zabytków sakralnych.

W Słowenii znajduje się aż 260 wodospadów, z których najwyższym jest Boka.

Ptuj, najstarsze miasto Słowenii, zostało zbudowane na rzymskich fundamentach.

Najwyższy komin przemysłowy w Europie znajduje się w Słowenii. Jest to komin elektrowni cieplnej w Trbovlje o wysokości 362 m.