10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci na Śląsku w 2024
Województwo Śląskie zaliczane jest do najbardziej uprzemysłowionego regionu Polski. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyny związek metropolitalny w Polsce znajdujący się na terenie województwa.
Te dwa przytoczone fakty obrazują z jakiego rodzaju obszarem mamy do czynienia. Liczba mieszkańców znacznie przekracza średnią krajową. Przemierzając te tereny, warto zapoznać się z propozycjami atrakcyjnego spędzenia czasu w towarzystwie dzieci.
1. Katowice i metropolia
Stolica przemysłowego województwa, co tu można ciekawego znaleźć, aby zapewnić dzieciom i przy okazji dorosłym, dobrą rozrywkę połączoną z zabawą.
– Flyspot – jeden z trzech w Polsce tuneli aerodynamicznych, w których symulatory swobodnego spadania pokazują, że grawitacja nie istnieje. Jak głosi jedna z reklam jest to miejsce w którym człowiek spełnia odwieczne marzenia o lataniu.
– Cybermagia Centrum Rozrywki VR – światowa technologia dostarczająca w formie zabawy możliwość przeniesienia się w wirtualną rzeczywistość ze wszystkimi niesamowitymi wrażeniami, które na długo pozostaną w pamięci.
2. Chorzów
– Park Śląski – aby ogarnąć co ma do zaoferowania warto skorzystać z przejażdżki widokowo-rekreacyjną kolejką. Jest to jedyna w Polsce nizinna kolej linowa, której długość wynosi 6 kilometrów. Z wysokości sięgającej 20 metrów można podziwiać teren całego parku i przy okazji wytyczać miejsca, do których można dotrzeć maszerując po twardej ziemi.
3. Zabrze
Kolejne śląskie miasto, w którym oprócz typowych placów zabaw na świeżym powietrzu, funkcjonują większe czy mniejsze zadaszone obiekty do swawolnych zabaw ruchowych. Niewątpliwie sporą atrakcją mogą być wycieczki do zamkniętych kopalni węgla, zamienionych na trasy turystyczne.
– Sztolnia Luiza – podziemna trasa wodna, w której piesze zwiedzanie połączone jest z ponad kilometrowym odcinkiem spływu łodziami. Cała trasa pełna jest niespodzianek i towarzyszy jej szum i odgłos wody. Ponad dwugodzinna wyprawa pod powierzchnię dużego miasta to fajne miejsce na niedzielne spędzenie czasu z dziećmi.
4. Żory
Średniej wielkości miasto na Górnym Śląsku nad brzegami rzeki Rudy. Największą atrakcją tego miejsca dla dzieci jest możliwość przeniesienia się na „Dziki Zachód”
– Twinpigs Miasteczko Westernowe – 10 hektarów amerykańskiego XIX wiecznego „Dzikiego Zachodu” ze wszystkimi jego atrybutami będacymi do dyspozycji wszystkich odwiedzających. Cały obszar podzielono na tematyczne strefy w których zapoznać się można z historią podboju zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych.
5. Wisła
Niekwestionowana stolica Beskidu Śląskiego. Miasto turystyką stojące z wieloma atrakcjami wśród nich wymienić można :
– skocznia narciarska im. Adama Małysza w Malince
– Aleja Gwiazd Sportu na rynku wiślanym
– Zamek Prezydenta – modernistyczny budynek stanowiący rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej udostępniany do zwiedzania.
– Barania Góra – miejsce gdzie znajdują się źródła Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce.
– Nowa Osada – ośrodek narciarski oferujący w okresie letnim możliwość pokonywania stoku na specjalnie przygotowanych hulajnogach lub trójkołowcach
6. Ustroń
Miasto uzdrowiskowe, jedno z dwóch tego typu w województwie, jak przystało na turystyczne miejsce, niespodzianek i atrakcji jest tu sporo zarówno dla dzieci jak i dla ich dorosłych opiekunów.
– Muzeum Motocykli „Rdzawe Diamenty” ekspozycja ponad 100 motocykli pochodzących z pierwszej połowy XX wieku, atrakcja dla małych miłośników motoryzacji i ich dorosłych opiekunów.
– Letni tor saneczkowy na Czantorii – 700 metrowej długości trasa z 9 zakrętami, na której rozwija się prędkość do 30 kilometrów na godzinę. Saneczki są dwuosobowe dając możliwość zjazdu dziecka z opiekunem.
7. Bielsko-Biała
Miasto rodzinne Bolka i Lolka.
– Studio Filmów Rysunkowych – otwarte dla wszystkich, pokazuje świat, w którym stworzono Reksia, Profesora Gąbkę, Bolka i Lolka i wiele, wiele innych postaci znanych z bajek. Zwiedzanie tego miejsca jest dla dzieci świetną okazją poznania kulisów tworzenia filmów rysunkowych.
– Kolejka Gondolowa na Szyndzielnię- tego typu atrakcja zawsze jest przeżyciem dla najmłodszych,
– Tor Kartingowy ZygZak – wielopoziomowy halowy tor dla gokartów, zaliczany jest do największych wielopoziomowych torów w tej części Europy, jest możliwości ustawienia trasy liczącej około 800 metrów długości.
– Zamek Książąt Sułkowskich – najstarszy budynek w mieście, wzniesiony w XIV wieku, dzisiaj mieści się w nim muzeum.
8. Jaworzyna Śląska
Niewielkie miasto zawdzięczające swój rozwój kolei. Parowozownia wybudowana w powstającym w latach 60 XIX wieku węźle kolejowym, wpłynęła na typowo kolejowy charakter miasteczka.
– Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – tak oficjalnie nazywa się największy w Polsce skansen lokomotyw, wagonów, drezyn i wszystkiego co z taborem kolejowym związane. Miejsce wydaje się być idealnym na rodzinny wypad połączony z edukacyjnym zapoznaniem się z wszystkim co po torach jeździło w początkach i połowie XX wieku.
9. Pszczyna
Niewielkie miasto w województwie śląskim, wydawać by się mogło, że niczym szczególnym się nie wyróżnia. Są tu jednak miejsce warte odwiedzenia i wzbogacenia swej wiedzy o burzliwych dziejach śląskich terenów.
– Zamek w Pszczynie – okazała magnacka rezydencja, wielokrotnie przebudowywana swój obecny kształt zawdzięcza ostatniej rewitalizacji z lat 1870-1876. Na jego terenie istnieje muzeum powołane tuż po wojnie w 1945 roku. Wyjątkowość tego miejsca związana jest z tym, że pomimo zawieruchy wojennej obiekt zachował się w całości łącznie z wyposażeniem co w tamtym okresie należało do rzadkości. Wokół Zamku rozpościera się duży park w stylu angielskim.
– Zagroda Żubrów- po zwiedzeniu komnat zamkowych i przejściu do parku, dojść można do części zwanej „Zwierzyńcem”. Mieszczą się tu stanowiska zajmowane przez żubry, oraz inne zwierzęta wśród nich muflony, jelenie, daniele, sarny.
10. Beskid Żywiecki
Mało osób wie, że to pasmo górskie jest drugim co do wysokości pasmem w Polsce. Najwyższe szczyty to Babia Góra, Gówniak, Pilsko.
Szlaki do uprawiania turystyki to doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu wolnego dla całych rodzin. Najmłodsi w towarzystwie rodziców wędrując po górach, maja możliwość bezpośredniego kontaktu z otaczają zewsząd dziką przyrodą.