Ciekawostki

Skulica Pospolita – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Skulica Pospolita

Glomeris marginata, czyli skulica pospolita, jest gatunkiem dwuparca z rodziny skulicowatych. Można się na nią natknąć w lesie pod liściem czy kamieniem, na zepsutym kawałku drewna czy w ciemnych i wilgotnych gospodarstwach domowych. Łatwo pomylić ją z nasionkiem, ponieważ posiada ciekawy system obronny.

Podniesiona na palcu kuleczka może długo trwać nieruchomo, ale jeśli uzbroimy się w cierpliwość, okaże się, że nasionko żyje, tylko zwinęło się w regularną bryłkę, bo poczuło się zagrożone. Zdolności akrobatyczne skulic są zadziwiające, biorąc pod uwagę ich budowę, ilość nóg i twardy pancerz.

Samce i samice skulicy pospolitej łatwo od siebie odróżnić. Podczas gdy samica ma siedemnaście par odnóży, samiec ma ich aż dziewiętnaście. Samice są też o kilka milimetrów dłuższe od samca i mogą mieć nawet dwadzieścia milimetrów długości.

Ubarwienie skulic waha się od głębokiej czerni, przez brąz i czerwień, aż po kolor żółty.

Grzbiet skulic pospolitych pokryty jest dwunastoma tergitami, czyli twardymi, chitynowymi segmentami. U czarnych i brązowych skulic można zaobserwować jasną obwódkę dookoła płytek.

Skulice żyją nawet jedenaście lat i żywią się przede wszystkim listkami w stanie zaawansowanego rozkładu, grzybami i mchem.

Aby odpędzić od siebie drapieżniki, na przykład jeże, pająki i ropuchy, skulice wydzielają szkodliwą substancję chemiczną, która przynosi pożądane rezultaty.

Skulice grają odpowiedzialną rolę w poprawnym funkcjonowaniu środowiska. Dzięki nim w obiegu funkcjonują substancje odżywcze, pozyskane z rozkładających się grzybów i liści.

Skulice są niemal ślepe. Kompletnie nie radzą sobie z odbiorem jakiegokolwiek obrazu, a ich oczy służą jedynie do rejestrowania źródła światła.

Ich pojawienie się w domu nie jest niebezpieczne dla ludzi, ale powinno sygnalizować nieprawidłowy przepływ powietrza w domu i nadmierną wilgoć.

Skulice są doceniane przez miłośników i hodowców owadów, którzy zapewniają im terraria z ziemią i butwiejącym drewnem, a także dostęp do kryjówek w postaci kory czy kamieni. Terrarium może być skonstruowane nawet z pojemnika na drugie śniadanie.