Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Skowronkach

skowronek

Kiedy wiosną, bladym świtem otworzy się szeroko okno do uszu zaczynają dobiegać odgłosy budzącego się z zimowego letargu świata. W tym wiosennym poranku, dominująca rolę odgrywać zaczyna śpiew ptaków.

Shakespeare napisał „… idziesz już przecież ranek jeszcze nie tak blisko, słowik to, a nie skowronek się zrywa…” Fragment poematu „Romeo i Julia” w którym na trwale zapisany został skowronek i choć to słowik w tej scenie odgrywa główną rolę, skowronek ma być zwiastunem nadchodzącego świtu. To najlepiej oddaje informację o jakiej porze dnia najlepiej przez otwarte okno usłyszeć można skowronka.

1. Skowronek jest małym ptakiem najchętniej zamieszkującym pola i łąki, jednym słowem otwartą przestrzeń.

2. Śpiew skowronka zaczyna się wczesną wiosną. Tuż przed wschodem słońca samiec wzbijając się wysoko, rozpoczyna dzień od swoich śpiewów. Bardzo charakterystyczne dla skowronków jest to że rzadko śpiewają znajdując się na ziemi. Zazwyczaj swoje trele rozpoczynają 20 metrów nad ziemią.

3. Skowronek jest drobnym ptakiem o ubarwieniu piór bardziej maskującym niż wzbudzającym zachwyt kolorami. Środowisko polne spowodowało upierzenie ptaka umożliwiające mu dobre ukrycie się na otwartej przestrzeni. Samica w wyglądzie niczym szczególnym nie odróżnia się od samca.

4. Skowronek zaliczany jest do ptaków towarzyskich, poza okresem lęgowym przemieszcza się często w dużych liczących do 1000 osobników grupach.

5. Średnia długość życia wynosi 3 lata, ale spotyka się osobniki żyjące znacznie dłużej nawet do 10 lat.

6. Podstawowym pożywieniem są owady, małe poczwarki i larwy, dżdżownice, pająki itp. W okresie zimowym z uwagi na niedostatek owadów, odżywia się nasionami traw, chwastów, zbóż oraz zielonymi częściami roślin.

7. W dawniejszych czasach skowronki były hodowane i spożywane. W Polsce ten zwyczaj spotykano jeszcze na początku XX wieku.

8. Na terenie Polski skowronki znajdują się pod ochroną.

9. Według badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2008-2012 obliczono, że populacja tych ptaków na naszym terenie wynosi około 11-13 milionów par. Ta wielkość daje im pierwsze miejsce wśród ptaków lęgowych

10. Skowronki są bardzo pożądanymi i przyjaznymi człowiekowi ptakami. Oprócz wibrującego w uszach śpiewu są bardzo pomocne w zwalczaniu wszelkich szkodników występujących na polach i nie tylko