Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek dla Dzieci o Skorpionach

skorpion

1. Skorpiony to grupa pajęczaków, która obejmuje 2000 gatunków. Występują w ciepłych częściach naszego świata – strefy tropikalne, subtropikalne, pustynie. Wszystkie są drapieżne i mogą żywić się owadami, pająkami, jaszczurkami, a czasami małymi ssakami.

2. Skorpiony mogą żyć w niesprzyjających warunkach dzięki umiejętności hibernacji, czyli snu zimowego, oraz umiejętności zwolnienia swoich procesów życiowych latem, gdy jest mniej wody i pożywienia.

3. Skorpiony, podobnie jak pająki mają 4 par odnóży – czyli w sumie 8 nóg, oraz odwłok. W ich przypadku jednak nie są pokryte one włoskami, a specjalną substancją. Dzięki temu mają mocny pancerz, który je chroni przed wieloma zagrożeniami.

4. Cechą charakterystyczną skorpionów jest ich kolec jadowy. Jest on zwinięty w połowę litery „s” nad ciałem skorpiona.

5. Skorpiony uznawane są za najstarsze pajęczaki, które jako pierwsze wyszły na ląd z wody. Oznacza to, że są jednym z najstarszych stworzeń na naszej Ziemi.

6. Skorpiony to stworzenia, które dostosowały się do większości środowisk na Ziemi. Niektóre gatunki mogą zamieszkiwać pustynie, inne wśród skał, są takie, które preferują runo leśne, lub też same korony drzew. Spotkać je można w jaskiniach 800 metrów poniżej poziomu morza oraz 5500 metrów powyżej poziomu morza.

7. W miejscach gdzie skorpiony są bardzo powszechne i niebezpieczne, przez siłę swojej trucizny, lub obecność dzieci, które mogłyby zranić układa się gładkie płytki. Skorpiony bowiem nie potrafią chodzić po gładkich powierzchniach.

8. Skorpiony obijają charakterystycznie światło ultrafioletowe – najczęściej są w nim białe lub lekko świecą. Spowodowane jest to substancją chemiczną w ich wylince, czyli jakby naszej skórze. Dzięki temu naukowy łatwo mogą znaleźć skorpiony na wolności.

9. Skorpiony są dość długowieczne, jak na pajęczaki. Na wolności dzikie gatunki skorpionów żyją od dwóch do dziesięciu lat. Skorpiony hodowane w domu mogą dożyć nawet 25 lat.

10. Wszystkie skorpiony są jadowite. Używają one jadu do obrony przed silniejszymi drapieżnikami, a także do polowań na swoje ofiary. W większości jednak jad skorpiona nie powinien wyrządzić większych szkód dorosłemu, zdrowemu człowiekowi. Jednak przez wzgląd na osłabioną odporność lub alergię zaleca się nie przebywanie w obecności skorpiona.