Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o ludzkiej skórze

skóra człowieka

Skóra człowieka jest dość niesamowitym narządem, który pełni różne funkcje.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Skóra człowieka jest jego największym organem i może ważyć nawet kilka kilogramów. Wątroba znajduje się dopiero na drugim miejscu w tym rankingu.

2. Skóra różni się grubością w zależności od miejsca na ciele. Najcieńsza jest ta znajdująca się na powiekach, a najgrubszą skórę mamy na stopach.

3. Skóra człowieka składa się z aż trzech warstw, a mianowicie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Naskórek stanowi najważniejszą ochronę pomiędzy ciałem a naszym otoczeniem.

4. Skóra jest bardzo ważnym organem w procesie termoregulacji organizmu. Kiedy jest gorąco, naczynia krwionośne rozszerzają się, aby uwolnić nadmiar ciepła. Z kolei, kiedy jest zimną, mają zdolność kurczenia się.

5. To właśnie skóra jest odpowiedzialna za syntezę witaminy D3, ale aby do niej doszło, potrzebne jest Słońce. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby codziennie zapewniać skórze przynajmniej piętnastominutowy kontakt z promieniami słonecznymi.

6. Barwa skóry zależy od poziomu melatoniny. Osoby, które pochodzą z gorących państw, mają ciemniejszą skórę, ponieważ musieli być przystosowani do większej ekspozycji na promienie słoneczne.

7. Uszkodzony naskórek lub skóra właściwa mogą zagoić się i zniknąć bez śladu. Jeśli po ranie pozostaje blizna, to znak, że została uszkodzona tkanka podskórna.

8. „Gęsia skórka” pojawia się w wyniku skurczu mięśni znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. Jest to częsta reakcja na zimno, a także pamiątka po odległych czasach, kiedy nasi przodkowie byli znacznie bardziej umięśnieni. Wówczas sterczące włosy były w stanie na dłużej zatrzymać ciepło.

9. Każdy człowiek gubi około kilkudziesięciu tysięcy martwych komórek skóry na minutę, a kurz znajdujący się w naszych domach to przede wszystkim te komórki.

10. Na jednym centymetrze kwadratowym naszej skóry znajduje się nawet milion bakterii, które dzielą się na blisko tysiąc gatunków. To one odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu, który sam w sobie jest bezwonny.