Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o siatkówce

Jeżeli zapytamy na ulicach polskich miast jaki sport jest naszym „sportem narodowym” wielu odpowie, że jest nim piłka nożna. Jednakże niezmiennie od kilku lat, coraz bardziej triumfuje między Polakami siatkówka, a to za sprawą Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej, która dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Świata. Może czas aby to właśnie siatkówka stała się naszym „sportem narodowym”? Dlatego warto poznać kilka szczegółów i ciekawostek dotyczących siatkówki.

Czy wiesz, że:

1. Początek piłki siatkowej to Stany Zjednoczone i rok1895. Zapoczątkowana przez dyrektora wychowania fizycznego YMCY. A pomysły na tę grę zostały zaczerpnięte chociażby z piłki ręcznej, koszykówki i tenisa. Początkowo siatkówka nazywała się Mintonette.

2. Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej powołana została między 18 a 20 kwietnia 1947 roku. Początkowo zrzeszała tylko 14 krajowych federacji, dziś jest to 222 kraje.

3. Pierwsza piłka do siatkówki to …. pęcherz wyjęty z piłki do koszykówki. Niestety ten „rodzaj piłki” był zbyt lekki i wolny, zaś piłka do koszykówki w całości były zbyt ciężkie.

4. Początkowo piłka składała się z 18 zszytych ze sobą paneli skóry. Tak piłka wyglądała aż do 2008 roku, kiedy to powstał nowy projekt piłki zszyty z 8 paneli skóry, co poprawiło przyczepność piłki do dłoni zawodników oraz poprawiło celność.

5. Najniższy zawodnik drużyny siatkarskiej- libero, to jedyny zawodnik, który nie może atakować, a jego rola ogranicza się do przyjmowania zagrywek i obrony. Pozycja libero powstała w 1998 roku.

6. Pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w 1949 roku. Najwięcej zwycięstw na swoim koncie miało ZSRS bo aż 6, później Włochy 4 złote medale MŚ, Brazylia i Polska 3 złote medale MŚ. Włochy również najczęściej byli organizatorami Mistrzostw Świata bo aż 3 razy.

7. Pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet odbyły się po raz pierwszy w 1952 roku. Ponownie najwięcej zwycięstw na koncie ma Rosja aż 7. Po trzy złote medale MŚ mają Kuba i Japonia. Najczęściej organizatorem Mistrzostw Świata była Japonia.

8. Siatkówka plażowa powstała w 1915 roku, na jednej z najpiękniejszych plaż świata Waikiki na Hawajach.

9. Najdłuższy mecz siatkówki trwał aż 75 godzin i 30 minut, rozegrany był w Stanach Zjednoczonych. Zaś najdłuższy set odnotowano w Korei- wynik to 56: 54

1o. Ocenie mecz siatkówki składa się z maksymalnie 5 setów. Kiedyś odbywało się 9 rund, a każda trwała tak długo, aż każdy z zawodników zaserwował.

11. Dawniej punkt zdobywało się tylko przy własnej zagrywce. Zaś przy wygranej akcji po serwie drużyny przeciwnej zdobywało się zagrywkę. Sety były wtedy 15 punktowe.

12. Najwyższy polski zawodnik to Bartłomiej Lemański mierzący 217 cm

13. Przeciętnie podczas jednego meczu zawodnik skacze około 300 razy.

14. Najwięcej meczy w Reprezentacji Polski rozegrał Piotr Gruszka, wystąpił aż 450 razy, zaraz za nim jest Paweł Zagumny z wynikiem 427 meczy.

15. Nowe technologie bardzo rozwinęły siatkówkę na światowym poziomie, dzięki nim możemy przeglądnąć dokładnie akcje i sprawdzić wątpliwości. Zaś przy pomocy wprowadzonych tabletów trenerzy mogą poprosić o przerwy i poinformować o chęci zmiany zawodników.

Siatkówka to dość młody sport, który zyskuje coraz więcej sławny. Nic dziwnego- liczne zwycięstwa i niesamowita atmosfera przyciąga wielu fanów od najmłodszych lat. Wielu z nich decyduje się później na trenowanie i związanie swojego życia z tym sportem.