Podróże

Sekret taniego podróżowania

tanie podróżowanie

Podróżowanie po świecie najczęściej kojarzy się z dużymi wydatkami. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z dalekich wyjazdów. Jednak podróżowanie wcale nie musi być drogie. Wystarczy trochę sprytu i pomysłowość.

Niestety, okazuje się, że nawet po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej, nie wszyscy Polacy przekonali się do podróżowania. Z badania CBOS wynika, że nadal co trzeci nasz rodak nie był nigdy za granicą, a połowa z nas nie jest w stanie porozumieć się w żadnym obcym języku. Dodatkowo 40% Polaków nie planuje również wypoczynku w kraju. Najczęściej podawanym powodem rezygnacji z urlopu jest brak środków finansowych. Kolejnym uzasadnieniem jest brak znajomości języków obcych. Tylko 46% Polaków deklaruje, że umie porozumieć się za granicą. Lepiej w statystykach wyglądają młodych ludzi – 84% uczniów i studentów może pochwalić się znajomością co najmniej jednego języka obcego.

– Różne badania pokazują Polaków jako naród osiadły. Często brakuje nam pasji i chęci do zwiedzania świata. W rzeczywistości powodem rezygnacji z dalekich wycieczek jest często strach przed dużymi wydatkami. Wydaje nam się, że podróżowanie po świecie musi zawsze dużo kosztować – mówi przedstawiciel TAKTO Finanse. – Warto jednak wiedzieć, że brak dużych pieniędzy nie musi być wcale przeszkodą, aby zwiedzić świat. Tak naprawdę jest wiele możliwości, żeby ograniczyć koszty podróżowania. Wystarczy na przykład wyjechać przed sezonem, gdy w wielu miejscach już robi się bardzo ciepło. Do tego zawsze można również skorzystać z pożyczki ratalnej, którą spłacimy dopiero po urlopie – dodaje specjalista TAKTO Finanse.

Dokąd podróżują Polacy?

Raport Polskiej Izby Turystyki pokazuje, że wybierając wycieczki zagraniczne, Polacy decydują się na krótkie 3- lub 4-dniowe, ale za to częstsze wyjazdy. Natomiast wypoczynek dwutygodniowy w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, planuje co piąta rodzina. Dłuższe wyjazdy wakacyjne wybierają najczęściej rodziny z dziećmi. Wśród polskich turystów dużą popularnością cieszą się tygodniowe wakacje w hotelach o wysokim standardzie, z zapewnionym wyżywieniem i atrakcjami. Do 2015 roku ulubionym miejscem wypoczynku rodaków był Egipt i Tunezja, obecnie większym zainteresowaniem cieszy się Grecja. Turyści, szukający tańszego wypoczynku, chętnie wybierają Bułgarię i Chorwację. Niezmiennie od lat popularne są również Hiszpania i Włochy.

Ile kosztują podróże?

Wybierając podróż po Polsce, średnio wydajemy 1492 zł, na wyjazd zagraniczny musimy przeznaczyć dwukrotnie więcej – około 2963 zł. Osoby samodzielnie planujące wakacje decydują się najczęściej na wypoczynek w Chorwacji, Włoszech lub Hiszpanii. Natomiast turyści korzystający z biura podróży wybierają Grecję, Wyspy Kanaryjskie oraz Włochy. Samodzielnie zaplanowany wypoczynek wybiera 56% Polaków, natomiast zorganizowane wyjazdy preferuje 44% naszych rodaków, jak wynika z badania IPSOS Polska dla firmy Mondial Assistance.

Z raportu instytutu ARC Rynek i Opinia można się dowiedzieć, że w celach turystycznych podróżuje aż 78% pasażerów linii lotniczych, natomiast podróże biznesowe odbywa tylko 7% badanych. Duża popularność takiego transportu jest spowodowana większą dostępnością tanich linii lotniczych. Jeszcze kilka lat temu Polacy, chcąc lecieć samolotem za granicę, musieli najczęściej korzystać z portu lotniczego w Warszawie, obecnie jest wiele lokalnych lotnisk, które oferują międzynarodowe połączenia lotnicze. Dodatkowym impulsem do korzystania z linii lotniczych jest to, że zmniejszyły się ceny biletów lotniczych. Na bilet samolotowy wraz z kosztami dojazdu na lotnisko prawie połowa Polaków nie wydaje więcej niż 1 000 zł na osobę. Tylko 14% badanych na ten cel przeznacza ponad 3 000 zł. Najwięcej Polaków, korzystających z przelotów samolotem, jako miejsce docelowe wybiera Wielką Brytanię, Hiszpanię i Grecję.

Jak zaoszczędzić na podróżach?

Podróżowanie wcale nie musi być drogie. Stosując pewne zasady, można na niektórych aspektach wakacyjnego wypoczynku trochę zaoszczędzić. Samodzielnie zaplanowany wyjazd może być tańszy od wykupionego w biurze podróży, ponieważ sami wybieramy transport i zakwaterowanie, możemy obniżyć standardy i zdecydować się na tańszą wersję. Natomiast w sytuacji, gdy wolimy zorganizowany wypoczynek, warto zaczekać na oferty promocyjne i wykupić First Minute lub poczekać na propozycje Last Minute.

Jeśli chcemy wydać mniej na podróże, zaplanujmy urlop poza sezonem. Tańsze przeloty i promocyjne ceny hoteli dostępne są w okresie od października do połowy grudnia, a potem na przełomie kwietnia i maja. Zamiast hoteli, można szukać zakwaterowania u osób prywatnych lub ogłaszających się na takich portalach, jak na przykład Airbnb itp. Zaoszczędzimy także, planując wyjazd ze znajomymi. Dla zorganizowanych grup jest więcej zniżek, np. wybierając pokój wieloosobowy, obniżymy cenę noclegu. Wypoczywając za granicą, korzystajmy z lokalnych sklepów, kawiarni oraz transportu. Zamiast taksówki zdecydujmy się na pociąg lub autobus. Jeśli nie przeraża nas nieco wysiłku i spartańskie warunki, można poprosić miejscowych o zakwaterowanie i wyżywienie w zamian za wykonywanie drobnych prac.

Jak sfinansować podróże?

Podróże wiążą się z kosztami. Jeśli nawet staramy się podróżować tanio i oszczędzać, na czym tylko można, część wydatków i tak nie zniknie. Im wygodniej chcemy wypoczywać, tym więcej potrzeba na to pieniędzy. Oczywiście najdroższe są zorganizowane wyjazdy do popularnych kurortów w ciepłych krajach. Bez względu jednak na to, dokąd jedziemy, musimy zapewnić sobie na to odpowiednie środki. Najlepiej sfinansować podróż z oszczędności. W takim przypadku odkładanie pieniędzy powinniśmy rozpocząć kilka lub nawet kilkanaście miesięcy wcześniej.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki ratalnej dostępnej przez internet, oferowanej przez coraz więcej firm pożyczkowych. W takim przypadku można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które spłaca się maksymalnie przez 2 lub 3 lata. Jeśli jednak w ten sposób sfinansujemy wycieczkę naszych marzeń, warto się zadłużyć. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak skomplikowanych formalności i możliwość szybkiego otrzymania gotówki, co ma szczególne znaczenie przy kupowaniu ofert Last Minute. Należy jednak pożyczać pieniądze z głową i upewnić się, że będziemy w stanie je zwrócić bez rujnowania naszego domowego budżetu.

Podróże przynoszą wiele radości, pozwalają poznawać inne kraje, kultury, a przede wszystkim są okazją, aby spotkać wyjątkowych ludzi. Chociaż podróżowanie zawsze wiąże się z kosztami, to dzięki pomysłowości i uporowi można często mocno ograniczyć wydatki i dotrzeć nawet do najodleglejszych zakątków naszego globu bez dużych środków na bankowym koncie.