22 Zaskakujące Ciekawostki oraz Informacji o Sarnach

sarna w śniegu

Sarna, zwana również sarną europejską, jest gatunkiem jeleni małych i średnich rozmiarów, występującym w zimnych regionach Europy. Sarny te są powszechnie spotykane w parkach zoologicznych na całym świecie, a także poluje się na ich mięso (sarninę), które jest znane z tego, że jest smaczne. Poznajcie fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o sarnach.

1. Ciało ma czerwono-brązowy kolor i często zauważalna jest złota poświata wokół niej, gdy świeci słońce. Obszar twarzy ma jasny odcień szarości. W okolicy pośladków znajduje się również plama bieli. Poroże samców może mieć na nich trzy lub cztery punkty, gdy są w pełni dojrzałe.

2. Sarny są szczególnie kojarzone z brzegami lasów. Występują one również na terenach z zagajnikami, zaroślami i żywopłotami i na polach uprawnych.

3. Mają one tendencję do trzymania się obszarów leśnych, gdzie mogą znaleźć zarówno jedzenie jak i schronienie. Są one najbardziej aktywne o zmierzchu, więc jeśli chcesz je obserwować, to właśnie wtedy powinieneś być w tych miejscach.

4. Ich dieta jest zróżnicowana i obejmuje pąki, liście drzew i krzewów liściastych, różę, bluszcz, zioła.

5. Sarna natychmiast zacznie hodować nowe poroże w chwili, gdy odpadnie stare. Są one znane z tego, że wydają dźwięki podobne do tych, które wydają psy, gdy czują się zagrożone. Dźwięki te są ostrzeżeniem dla innych i szybko uciekają, aby znaleźć schronienie. Z reguły jednak żyją samotnie, z wyjątkiem sytuacji, gdy żerują lub szukają partnera.

mała sarenka

6. Latem sarny są rozrzucone po całym terytorium, natomiast zimą skupiają się na miejscach żerowania.

7. Samce mają charakter terytorialny. Co roku, w sezonie godowym, angażują się w walki. Zawody zazwyczaj odbywają się między dorosłym samcem z jednego terytorium a młodszym, który kieruje się na sąsiednie terytorium. Takie walki mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.

8. Sarny są liczne na wszystkich Wyspach Brytyjskich. Są one silnie związane z terenami leśnymi i zwiększyła się zarówno ich populacja jak i rozmieszczenie wraz ze wzrostem ilości sadzonek leśnych w XX wieku. Sarny nie są spotykane w Irlandii Północnej.

9. Sarna spożywa różne rodzaje żywności, a trawa jest jednym z ich ulubionych. Żywią się liśćmi i pędami z drzew. O niektórych porach roku jedzą owoce, które rosną na niektórych drzewach wokół ich otoczenia.

10. Sarna to smukłe, średniej wielkości zwierze z rodziny jeleniowatych, ma krótkie poroże i nie ma ogona. Ma przeważnie kolor brązowy, latem zmienia kolor na czerwonawy, zimą na ciemniejszy szary. Ma jasną plamę wokół biodra.

sarna

11. Liczba członków grupy zależy głównie od takich czynników jak rozmieszczenie i obfitość zasobów pokarmowych, a także pokrycie. Latem zwierzęta te rozpraszają się po całym swoim terenie, natomiast zimą skupiają się głównie na obszarach żerowania.

12. Sarna żyje w całej Azji Mniejszej i Europie, w Libanie, Izraelu, Irlandii i na wschodnim krańcu Europy Wschodniej. Sprzyjają one stepom leśnym, jak również małym lasom wyspiarskim w obrębie pól uprawnych, a także łąkom wysokotarwnym, na których rosną niektóre krzewy.

13. Nie będą one spożywać trawy, na której przebywały inne rodzaje zwierząt, w tym krowy, owce i inne. Uznają ją za nieczystą i odejdą od niej, nawet jeśli w tym momencie będą miały trudności ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Kiedy spożywają trawę, wolą, aby była ona czysta i miała dużą wilgotność.

14. W miesiącach letnich, samce sarny zazwyczaj prowadzą samotne życie, wędrując samotnie. Samice z młodymi żyją jednak w grupach, szczególnie w tym sezonie. W okresie zimowym prawie wszystkie żyją w grupach rodzinnych.

15. Sezon lęgowy, przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia, kiedy to samce stają się bardzo agresywne, energicznie broniąc swoich terytoriów, angażując się w walki. Zwycięzca, po zalotach ugania się za samicą przez jakiś czas, aż łania będzie gotowa do godów.

zwierze dzikie

16. Po około dziesięciomiesięcznym okresie ciąży samica rodzi jedno do trojga dzieci około maja lub czerwca. Bardzo często zdarzają się porody bliźniaków.

17. Sarny są często postrzegane zarówno jako pozytywny jak i negatywny wpływ na tereny wiejskie. Mogą one wyrządzać szkody młodym lasom i uprawom rolnym poprzez wypasanie, jednak wielu właścicieli ziemskich wykorzystuje łowiectwo sarny i sprzedaż sarniny jako istotny dodatkowy dochód.

18. Rozmiar: Średnia wysokość przy ramieniu 60-75cm. Samce nieco większe.

19. Waga: Dorosłe 10-25 kg

20. Maksymalny wiek na wolności wynosi 16 lat, ale większość z nich żyje 7 lat.

21. Najprawdopodobniej w żadnym amerykańskim parku zoologicznym nie ma sarny, co wynika w dużej mierze z restrykcyjnych przepisów federalnych dotyczących wprowadzania zwierząt kopytnych.

22. Sarna waży od 10 do 35 kilogramów.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo żyje sarna?

Sarna osiąga maksymalną długość życia w środowisku naturalnym około 10 lat.

Co je sarna?

Sarny spożywają szeroki wachlarz pokarmów, w tym pędy wrzosów, uprawy zbóż na gruntach rolnych, owoce i orzechy w lasach, trawy i rośliny kwitnące na łąkach i świeżo wyrośnięte liście drzew.

Jak wysoko mogą skakać sarny?

Sarny mogą skakać przez standardowe ogrodzenie z siatki rolniczej zwieńczone jednym lub kilkoma drutami z linii prostej lub kolczastej (druty muchowe), ale czasami mogą upuścić tylną nogę, która się zaplątuje.

Jak rozpoznać, ile lat ma sarna?

Wszystkie dorosłe zęby pojawiają się do 13 miesiąca życia. Wielkość i kształt poroża nie jest dobrym wskaźnikiem wieku u sarny, choć generalnie u starszych sarn krawędź zewnętrzna bardziej nachylona w dół.

3/5 - (liczba ocen: 2)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.