Ciekawostki

23 Zaskakujące Ciekawostki oraz Informacji o Sarnach

sarna w śniegu

Sarna to gatunek dzikiego zwierzęcia z rodziny jeleniowatych. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zwierząt w Europie. Sarna jest zazwyczaj średniej wielkości, z długą szyją, małymi uszami i zakrzywionymi rogami.

Sarna jest zazwyczaj bardzo szybka i zwinna, co pozwala jej uciec przed drapieżnikami. Żywi się głównie trawą, liśćmi i korzeniami. Zwierzęta te są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Są bardzo ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność wpływa na różnorodność biologiczną. Sarny są niestety również ważnym źródłem pożywienia dla wielu drapieżników.

Poznajcie fascynujące ciekawostki i mało znane fakty o sarnach.

1. Istnieje mit, mówiącym o tym, że sarna to żona jelenia. Jednak są to dwa odrębne gatunek. Samiec sarny to kozioł lub rogacz, a samica to koza. Jelenie ważą 70-250 kg, a sarny 12-21 kg.

2. Sarny są szczególnie kojarzone z brzegami lasów. Występują one również na terenach z zaroślami oraz na polach uprawnych.

3. Mają one tendencję do trzymania się obszarów leśnych, gdzie mogą tam znaleźć zarówno jedzenie jak i schronienie. Są one najbardziej aktywne o zmierzchu.

4. Ich dieta jest zróżnicowana. Wiosną i latem najczęściej jedzą trawy, a późną jesienią i zimą ich pożywieniem są głównie pędy oraz liście drzew i krzewów.

5. Sarna zaczyna hodować nowe poroże w chwili, gdy odpadnie stare.

mała sarenka

6. Szacuje się, że jest ich 15 milionów na całym świecie. Sarny są znane z tego, że co drugi rok potrafią podwoić swoją populację, jednak tylko część z młodych przeżyje więcej niż 1 rok.

7. Długość życia sarny wynosi 20 lat. Jednak średnia długość życia wynosi około 8-10 lat. Zazwyczaj samiec sarny żyje dłużej niż samica.

8. Osiągają wysokość do 75 cm i długość do 135 cm.

9. W przypadku zaskoczenia obie płcie saren wydają dźwięk przypominający szczekanie psa.

10. Najpowszechniej występująca w naszym kraju sarna ma tendencję do bycia samotnikiem w lecie, ale zimą tworzy małe grupy.

11. Okres godowy u saren, nazywany rują odbywa się raz w roku w okresie od 15 lipca do 20 sierpnia. W zależności od pogody termin jej rozpoczęcia i zakończenia może się przesunąć. Ciepłe lato jest dla saren najdogodniejszą porą na odbycie zalotów.

zwierze dzikie

12. Młode tuż po urodzeniu są pozbawione zapachu. Ukrywają się w wysokiej trawie lub krzewach, gdzie doglądane są przez ich przez matkę, która podchodzi do młodych tylko na czas karmienia.

13. Zwierzęta te potrafią biec z prędkością nawet 60 km/h.

14. Tylko samce posiadają poroże.

15. Zwierzę te nie stroni od życia blisko ludzkich zabudowań, jednak na widok człowieka zazwyczaj ucieka.

16. Sarny można spotkać też w górach, jednak nie wyżej niż na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza.

17. W jednym miocie rodzi się od 1 do 3 młodych.

sarna

18. Sarny preferują swoje siedliska na terenach otwartych, takich jak lasy, tereny rolnicze, pola uprawne, wrzosowiska, lasy i pastwiska. Ich najbardziej preferowane miejsce to iglasty les, gdzie mogą znaleźć w prosty sposób odpowiednie dla nich drzewa i trawę.

19. Sarna jest ssakiem parzystokopytnym.

20. Populacja saren w Polsce szacowana jest na około 800 tysięcy.

21. Poroże, które pełni funkcję obronną, jest wykorzystywane podczas walk godowych, zaczyna rosnąć u samców między kwietniem a październikiem, osiągając maksymalną długość 30 cm. 

22. Sarny różnią się kolorem sierści w ciągu roku, najbardziej odróżniają się latem, kiedy ich sierść jest jaskrawo rdzawo czerwona. Zimą ich sierść przybiera matowy, szarawy kolor.

23. Zwierzęta te w ciągu dnia pozostają w lasach i zaroślach, co stanowi ich kryjówkę. Najbardziej aktywne są one popołudniu, wieczorem oraz we wczesnych porannych godzinach. Niekiedy zdarza się, że sarny żerują również w nocy.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo żyje sarna?

Sarna żyje w środowisku naturalnym około 10 lat.

Co je sarna?

Wiosną i latem sarny najczęściej jedzą trawy, a późną jesienią i zimą ich pożywieniem są głównie pędy oraz liście drzew i krzewów.

Jak wysoko mogą skakać sarny?

Sarny skaczą dość wysoko. Minimalna wysokość przeszkód, jaka może zniechęcić sarnę do skoku, to 1,5 metra.

Jak rozpoznać, ile lat ma sarna?

Dokładniejszej oceny wieku dokonuje się na podstawie starcia uzębienia.