Polska

10 najlepszych atrakcji w Sarbinowie i okolicach

promenada w Sarbinowie
źródło: Kvikk / Wikipedia
 
Polskie wybrzeże Bałtyku rozciąga się na zachodzie od granicy z Niemcami i biegnie aż do granicy z Rosją. Długość granicy odpowiada długości morskiej linii brzegowej i wynosi 440 kilometrów.
 
Na całym odcinku bałtyckiego wybrzeża znajduje się wiele miast, miasteczek, wsi i małych osad. I właśnie Sarbinowo jest jedną z takich małych miejscowości. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Sarbinowie. Warto je odwiedzić jednego dnia lub w weekend.
 
Sarbinowo – wieś letniskowa położona na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Oddalona 7 kilometrów od Mielna. Głównym miejscem jest pochodzący z XIX wieku kościół. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest pochodząca z 1804 roku chałupa. Zbudowana według konstrukcji szachulcowej, stanowi ona przykład chałupy rybackiej. Nocleg można znaleźć np. w domkach: sarbinowo domki
Największą atrakcją jak to przystało na nadmorską miejscowość, jest plaża. Ciekawostkę stanowi tu zastosowany betonowy mur oporowy. Zabezpiecza miejscowość przed wdzierającymi się falami morskimi. Mur został zbudowany w 1910 roku i stanowi najistotniejszy zabytek Sarbinowa. Dziś mur stanowi fundament długiej na kilometr promenady.
 
1. Mielno – najbliżej położone miasto, podobnie jak Sarbinowo jest to typowy letniskowy ośrodek. Do ciekawostek związanych z Mielnem zaliczyć można poniemieckie bunkry. Znajdują się w odległości około 0,5 kilometra od centrum. Wybudowane zostały w latach 1940-1941 w celu obrony wybrzeża. Idąc plaża na wschód, dochodzi się do małej osady rybackiej w Unieściu. Atrakcją tego miejsca są liczne smażalnie oferujące świeżą smażona lub wędzoną rybę.
 
2. Koszalin – duże liczące 100 tysięcy mieszkańców miasto. Uznawany jest za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40% powierzchni stanowi zieleń. Miasto szczyci się posiadaniem czterech parków. Największy z nich Park Książąt Pomorskich zajmuje obszar dziesięciu hektarów. W mieście znaleźć można wiele ciekawych budowli. Zaliczyć można do nich stację kolejki wąskotorowej czy fragmenty murów obronnych. Stare zabytkowe kościoły i kamieniczki też są ciekawe. Dużą atrakcję stanowi koszalińska kolej wąskotorowa. Dziś obsługuje jedynie ruch turystyczny,
 
3. Gąski – mała miejscowość letniskowa, na której terenie znajduje się latarnia morska. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską w Kołobrzegu a Latarnią Morską w Darłowie. Wysokość wieży wynosi 49,8 metra, zasięg widocznego światła wynosi ponad 40 kilometrów. Latarnia została zbudowana w latach 1876-1878. Ciekawostką jest to, że materiały do budowy latarni dowożone były drogą morską. Rozładunek odbywał się na specjalnie do tego celu wybudowanym pomoście. Na szczyt latarni prowadzą schody liczące 190 stopni.
 
4. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce zamek gotycki zbudowany na planie kwadratu. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku i trwała 20 lat. Na zamku można zwiedzać wysoką na 24 metry wieżę, znajduje się tu również wystawa morska. Na terenie Darłowa jest również Historyczny Park Rozrywki „Od neolitu do średniowiecza”. Można się w nim zapoznać, jak wyglądało życie w dawnych czasach. To miejsce może stanowić dobrą lekcję z historii.
 
5. Kołobrzeg – miasto u ujścia rzeki Parsęty, w ujściu rzeki znajduje się port. Od 1967 roku funkcjonuje jako Uzdrowisko Kołobrzeg. Jako uzdrowisko słynie z zabiegów borowinowych. W mieście znajdują się liczne obiekty sanatoryjne. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas działań wojennych. Kołobrzeg został zamieniony przez hitlerowców w twierdzę za względu na port.
 
6. Dąbki – wieś uzdrowiskowa nad polskim morzem położona na Wybrzeżu Słowińskim nad brzegiem jeziora Bukowo. W Dąbkach znajduje się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Na tutejszych plażach spotka się łodzie rybackie. W miejscowości tej istnieją budynki wzniesione metodą szachulcową. Stanowi to ciekawą atrakcję architektoniczną.
 
7. Ustronie Morskie – wieś letniskowa położona w powiecie kołobrzeskim. Głównymi walorami miejscowości jest morski klimat. Ciekawostką jest dęby Bolesław i Warcisław liczące ponad 800 lat zaliczane są do najstarszych tego typu drzew w Polsce. Na terenie Ustronia funkcjonuje przystań rybacka.
 
8. Jarosławiec – wieś nad Bałtykiem, słynna za sprawą dużego Aquaparku uruchomionego w 2008 roku. Park wodny o łącznej powierzchni lustra wody wynoszącej 1700 metrów kwadratowych. Do tego basen ze sztuczną falą. Na terenie Jarosławca znajduje się otwarta w 1830 roku latarnia morska, jej wysokość wynosi 33 metry
 
9. Łazy – niewielka miejscowość wciśnięta między Bałtyk a jezioro Bukowo i Jamno. Poza sezonem letnim miejscowość ta liczy około 100 mieszkańców.
 
10. Chłopy – wieś letniskowa z przystanią rybacką. Przez miejscowość przechodzi 16 południk, a miejsce to zostało oznaczone specjalnym głazem. 
 
Sarbinowo i podobne nadmorskie miejscowości to głównie letniskowe miejsca. W sezonie wakacyjnym przybywają tutaj tysiące wczasowiczów z różnych rejonów Polski, jak i z zagranicy.