Polska

Sandomierz w Dwa Dni – 10 Ulubionych Atrakcji

1. RATUSZ

To najbardziej charakterystyczny budynek dla Sandomierza, jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Znajduje się w centrum rynku, a dookoła niego mieszczą się przepiękne kamienice oraz rynek sandomierski. Ratusz w większości jest budynkiem z cegły z attyką, zakrywającą brzegi dachu. Aktualnie w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe ze zbiorami prezentującymi ekspozycję historyczno-artystyczną.

2. RYNEK I MAŁY RYNEK

Stanowi centrum miasta, lekko pochyły, otoczony labiryntem rozciągających się w około wąskich uliczek. Na całej powierzchni prostokątnego placu znajdują się warte poświęcenia chwili uwagi obiekty. W południowej części znajduje się pomnik z 1865 roku „Cara Oswobodziciela”, upamiętniający powstanie styczniowe, a innym z kolei jest kolumna Madonny Niepokalanej z 1776 roku. Niewiele mniejszy od położonego kilka kroków dalej rynku głównego jest tzw. mały rynek. To miejsce przeznaczone na okolicznościowe targi i festyny dla mieszkańców i turystów, a na jego środku znajduje mała fontanna.

3. KAMIENICA GREKA KOJSZORA

Kamienica wybudowana na przełomie XVI i XVII znajduje się na rynku pod numerem 23. Wnętrze budynku wypełnia obszerna sklepiona sień, z której można przejść do sali na piętrze i dalej na dawne podwórze. Kamienica do dziś zachowała swój układ przestrzenny z wyjątkiem podcieni, których w czasie remontu w 1923 roku nie odtworzono.

4. PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Podziemna Trasa Turystyczna to możliwa do zwiedzenia część kilkukondygnacyjnych pomieszczeń i chodników znajdujących się tuż pod Starym Miastem. Drążone korytarze pełniły w minionych wiekach funkcję składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. W niebezpiecznych sytuacjach służyły także jako schronienie. Popyt na podziemne magazyny było ogromne, przez co osiągały one nawet 15 metrów głębokości. Długość trasy wynosi obecnie 470 m. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Każda z komór ma swoją szczególną nazwę, która stanowi nawiązanie do historii Sandomierza. Liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami.

5. ŚWIAT OJCA MATEUSZA

Pod adresem Rynek 5 na powierzchni 300 m2 stworzono unikalną wystawę, która wiernie odwzorowuje świat stworzony w serialu Ojciec Mateusz. Twórcy gwarantują, że każdy, kto odwiedzi wystawę poczuje się jak jeden bohaterów telewizyjnego hitu. Odwiedzający wystawę mogą wejść w scenerię, którą dotychczas znali jedynie z telewizyjnego ekranu, do pokoju biskupa, na plebanię, czy na posterunek policji. Niecodzienną atrakcją są również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów.

6. BRAMA OPATOWSKA I ZAMEK

Jedna z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich na terenie Polski. Zbudowana praktycznie równocześnie z murowanym zamkiem na polecenie Kazimierz Wielkiego. Jest to jedyna brama jak pozostała na terenie Starego Miasta. Na bramę można dostać się bardzo wąskimi schodkami, które kończą się wspaniałą panoramą Sandomierza. Kazimierz Wielki wybudował także wspomniany już potężny jak na swoje czasy zamek, który okazale góruje nad całym miastem. Niedługo po ukończeniu prac w 1525 roku został przebudowany na piękną rezydencję, a następnie po upływie kilku lat ponownie zrestrukturyzowany architektonicznie przez samego Santi Gucci, architekta pochodzenia włoskiego, tworzącego w stylu późnego renesansu oraz manieryzmu.

7. WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGI

Wąwóz podmiejski będący malowniczą atrakcją naturalna. Lessowy wąwóz jest otoczony wysokimi ścianami, które porastają u szczytu gęste drzewa z obnażonymi korzeniami. Tworzą one długi tunel przypominający trochę mangrowia. Jest to definitywnie idealne miejsce na jednodniową wycieczkę krajoznawczą w upalny dzień. Zaraz obok wąwozu na Wzgórzu Świętopawłowym znajduje się kościół pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Legenda mówi, że miejsce to często odwiedzała królowa Jadwiga, dlatego wąwóz ten nazwano jej imieniem.

8. UCHO IGIELNE

Najmniejsza brama jaką można było dostać się do miasta. Ucho Igielne znane jest również jako „Furta Dominikańska”, mieści się w murach, skrzętnie schowana w pobliżu swojej większej siostry – bramy Opatowskiej. Dawniej służyła braciom z zakonu dominikanów do porozumiewania się między dwoma klasztorami, jednym znajdującymi się po za murami miasta i drugim wewnątrz.

9. KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA

Kościół wybudowano na przełomie w XIII i XIV w. z funduszy kasztelana krakowskiego razem z klasztorem dla zgromadzenia kanoników regularnych de Saxia, po polsku zwanych Duchakami. Budowę zakończono dopiero wybudowany został ostatecznie ok. 1303 r. Zakonnicy prowadzili szpital i przytułek dla najuboższych członków społeczności miejskiej. Niestety kościół spłonął w czasie najazdu Litwinów w 1349 roku. Odbudowany został na końcu XIV w. Następnie wielokrotne pożary niszczyły jego zabudowę, a ich dzieło przypieczętowały działania wojenne z 1809 r.

10. GÓRY PIEPRZOWE

Na terenie wzgórz w 1980 roku utworzono rezerwat geologiczno-przyrodniczy, który jest idealnym miejscem na pieszą lub rowerową wycieczkę. Według legendy wieki temu mieszkali w tamtejszych rejonach mnisi z niemożliwego już dziś do zidentyfikowania zakonu. Na znajdujących się przy Wiśle zboczach uprawiali rośliny, których czarne nasiona były tak ostre, że po rozgryzieniu paliły żywym ogniem w język. Wyprawa w Góry Pieprzowe to doznanie niezwykłe. Nie tylko dla znawców i przyrodników, ale także dla rodziców z najmłodszymi.