Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Sandaczu

źródło: K. Abbasi / Wikipedia

Łowienie ryb to dla wielu osób sposób na spędzanie wolnego czasu. O tych zwierzętach są w stanie powiedzieć bardzo dużo, a ile o na przykład sandaczu jest w stanie powiedzieć człowiek, który się tym nie zajmuje? Wbrew pozorom ryby te są bardzo interesującymi stworzeniami. Oto 10 zaskakujących ciekawostek o sandaczu:

1. Aktywność wieczorna

Najbardziej aktywne są wieczorami i nocną porą, zwłaszcza po zachodzie słońca i w środku nocy. Ich aktywność spada nad ranem. Na to, że są bardziej nocnymi markami, wpływa to, że sandacze bardzo dobrze widzą w nocy.

2. Łowienie

Jeżeli chce się go łowić, to najlepszym czasem jest okres lato — wczesna i późna jesień.

3. Dieta sandacza

Dieta sandacza uzależniona jest od jego wieku: młode osobniki żywią się planktonem i fauną denną, wraz z wiekiem stają się drapieżnikami i zjadają między innymi larwy ważek, żaby, dżdżownice, chruściki. Żerują dwukrotnie w ciągu doby — zaraz po świcie i tuż przed zapadnięciem zmroku. Wśród sandaczy zdarzają się akty kanibalizmu.

4. Eliminuje nadmiar ryb karpiowatych

Sandacz jest regulatorem — eliminuje nadmiar ryb karpiowatych w zbiorniku. Dobrze adaptuje się do wód o dużej ilości zawiesin.

5. Ryba wrażliwa

Jest rybą bardzo wrażliwą na niedobór tlenu w wodzie.

6. Ciało sandacza

Ciało sandacza może mieć różne barwy — jest to uzależnione od warunków, w jakich żyje. Najczęściej grzbiet tego zwierzęcia bywa ciemnobrązowy, wręcz złocisty. Boki ciała przyjmują barwę jasnozieloną lub złotawą, poprzecinane są ciemnymi pasami — ich liczba wynosi między 5 a 7.

7. Najbardziej drapieżna ryba

Ryba ta dorasta do 100-130 centymetrów długości — w Polsce spotyka się osobniki mające 40-70 centymetrów długości — jej waga może wynieść do 15 kilogramów. Sandacz jest jedną z najbardziej drapieżnych ryb w europejskich wodach.

8. Waleczność

Sandacze są bardzo waleczne — do tego stopnia, iż by je łowić, musiały powstać specjalistyczne wędziska i kołowrotki do tego celu.

9. W rzece

Sandacz lubi przebywać w dużych rzekach o wolnym nurcie, starorzeczach i jeziorach. Sandacza można także spotkać w Bałtyku.

10. Znaczenie

Sandacz ma spore znaczenie gospodarcze — hoduje się go ze względu na bardzo smaczne mięso.