Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Sanah

na bankiecie u Sanah
fot. Augustyński / Wikipedia

Sanah jest jedną z najbardziej popularnych i docenianych artystek młodego pokolenia. Nagrywa piosenki solowe, a także duety ze znanymi i lubianymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat doceniona została wieloma nagrodami na różnych prestiżowych konkursach muzycznych. Jej piosenki są rozpoznawalne i często puszczane w różnych stacjach radiowych.

1. Sanah urodziła 2 września 1997 roku. Wychowała się w Starych Babicach – małej wsi w pobliżu Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.

2. Naprawdę artystka nazywa się Zuzzana Irena Jurczak. Pseudonim „Sanah” jest skróconą formą od imienia „Susannah”, czyli od angielskiej formy imienia kobiety.

3. Jej premierowy singiel pt. „Szampan” został wydany na początku 2020 roku.

4. Sahan wielokrotnie brała udział w różnych przesłuchaniach do telewizyjnych programów muzycznych m.in. The Voice of Poland i w brytyjskiej wersji Mam Talent. W żadnym konkursie nie odniosła jednak większych sukcesów. Dopiero w ostatnich kilku latach zaczęła gościnnie występować w różnych telewizyjnych show o charakterze muzycznym.

5. Zuzanna Jurczak od najmłodszych lat pobierała wykształcenie muzyczne. Uczyła się najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego. Ukończyła licencjat i magisterium na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

6. Sanah nagrała utwory z takimi gwiazdami jak: Grzegorz Turnau, Klaudia Zawiałow, Artur Rojek, Dawid Podsiadło, Igor Herbut i zespół Kwiat Jabłoni.

7. W 2022 roku ukazała się muzyczki cylk artystki, której piosenki zawierają słowa różnych poetów. Znalazły się na niej utwory, które zainspirowane były poezją Edgara Allana Poe, Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej i Adama Mickiewicza.

8. Sanah wystąpiła w kilku reklamach telewizyjnych, w tym w spocie Cyfrowego Polsatu i reklamie Tymbarku.

9. Zuzanna Jurczak w życiu prywatnym jest narzeczoną Stanisława Grabowskiego. Wystąpił on w teledysku do piosenki artystki „Kolońska i Szlugi”, a także nagrał z nią utwór „Święty Graal”.

10. Poprzednim pseudonimem artystycznym Sanah było „Ayreen”. Pseudonim pochodził od drugiego imienia artystki (Irena).

11. Do tej pory płyty Zuzanny Jurczak ukazywały się co roku. Są to: Królowa Dram (2020 rok), Irenka (2021 rok) i Uczta (2022 rok).

12. W swojej krótkiej karierze Sanah zdobyła wiele prestiżowych nagród muzycznych, w tym dwa Fryderyki (2020 rok), cztery nagrody na Festiwalu w Opolu w 2020 roku, jednego Wiktora w 2021 roku, a także liczne zestawienia stacji radiowych i telewizyjnych.

13. Wytwórnią, zajmującą się nagrywaniem i wydawaniem singli artystki, jest wytwórnia Magic Records – polska wytwórnia, obecnie uznawana za wiodącego wydawcę płyt muzyki popowej i tanecznej.

14. Sanah do tej pory odbyła trzy duże trasy koncertowe. Występowała na nich we wszystkich największych miastach kraju (m.in. Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu).

15. W 2022 roku artystka wystąpiła na koncercie w New Jersey (Stany Zjednoczone), a przed występem spotkała się z polskim ambasadorem Markiem Brzezińskim.