Ameryka PółnocnaCiekawostki

San Jose – 22 Ciekawostki, Informacje i Fakty

San Jose

San Jose, jest gospodarczym, kulturalnym i politycznym centrum Doliny Krzemowej i największym miastem w północnej Kalifornii. San Jose jest miastem globalnym, wyróżniającym się statusem centrum innowacji, bogactwem i niezwykle wysokimi kosztami utrzymania. Poznajcie ciekawostki i ważne informacje o San Jose.

1. San Jose było pierwszym miastem, które powstało w Kalifornii.

2. Przyjazne dla środowiska rozporządzenie w sprawie „Przynieś swoją własną torbę”, które weszło w życie 1 stycznia 2012 r., zakazuje sklepom spożywczym, aptekom i sprzedawcom detalicznym sprzedawania plastikowych toreb. Torby papierowe pochodzące z recyklingu są dostępne w sklepach.

3. 237-metrowa Wieża San Jose’s Electric Light Tower została zbudowana w 1881 roku.

4. Kalifornia została uznana za część Imperium Hiszpańskiego w 1542 r., kiedy to odkrywca Juan Rodríguez Cabrillo wytyczył wybrzeże Kalifornii.

5. San Jose zostało założone 29 listopada 1777 roku przez hiszpańskich kolonizatorów, którzy nazwali osadę Pueblo de San José de Guadalupe na cześć Świętego Józefa i na cześć rzeki Guadalupe, na której znajdowało się miasto pueblo.

6. Miasto San Jose, położone w północnej Kalifornii w dolinie Santa Clara, jest trzecim co do wielkości miastem w stanie i jedenastym co do wielkości w kraju.

7. Prawo San Jose ogranicza właścicieli do pięciu licencjonowanych zwierząt – i nie więcej niż 3 psów. Dla przykładu nie wolno posiadać 2 psów i 4 kotów.

8. San Jose szczyci się szeroką gamą możliwości nocnego życia. Dzielnica South First Area jest miejscem wypełnionym restauracjami, barami i miejscami rozrywki.

9. Podobnie jak inne amerykańskie miasta zbudowane głównie po II wojnie światowej, San Jose jest w dużym stopniu zależne od samochodów – 76 procent mieszkańców samotnie jeździ do pracy.

10. San Jose ma największą populację Wietnamczyków w jednym mieście poza granicami Wietnamu.

11. San Jose ma klimat śródziemnomorski, z ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi, mokrymi zimami. San Jose ma średnio 301 dni słonecznych w roku i średnią roczną temperaturę 15,8°C.

12. Technologia sprawiła, że San Jose jest tym, czym jest dzisiaj. Znane jest ono z tego, że zajmuje ważne miejsce w rozwoju półprzewodników i technologii komputerowych.

13. Dzisiaj miasto jest centrum dystrybucji i przetwórstwa żywności dla okolicznych bogatych regionów rolniczych, które produkują sezonowe owoce i winogrona.

14. Japantown obchodziło 125-lecie swojego istnienia w 2015 roku

15. Mieszkańcy San Jose, żyją najdłużej w USA.

16. Teatr Repertoriów San Jose, Opera San Jose, Symfonia Dęta San Jose i Orkiestra Kameralna San Jose zapewniają rozrywkę przez cały rok.

17. Miasta takie jak San Jose i Los Angeles zużywają taką samą ilość wody jak 30 lat temu, pomimo wzrostu liczby ludności.

18. Miasto wyznaczyło sobie ambitny cel, by w 2009 roku przenieść zmotoryzowane podróże na chodzenie pieszo, jazdę na rowerze i transport publiczny, przyjmując Plan Generalny San Jose 2040. W 2018 roku miasto rozszerzyło te cele do roku 2050, przyjmując Plan Klimatyczny San Jose, w którym przewiduje się, że dojazdy do pracy samochodem spadną do zaledwie 12%, a wykorzystanie transportu publicznego do dojazdów ma wzrosnąć do 35%, a 35% dojazdów będzie odbywać się pieszo lub rowerem.

19. W San Jose było też pięć Chinatown. Pierwszy został założony w 1866 roku, ale żaden z nich nie przetrwał do 1931 roku. Trzy zostały zniszczone w pożarach, jeden w powodzi, a ostatni podczas odbudowy miasta na nowo.

20. Boom technologiczny lat 80. i późniejszych przyniósł San Jose dobrobyt, czyniąc z niego jedno z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w kraju.

21. Po tym jak Kalifornia stała się terytorium Stanów Zjednoczonych w 1847 roku, San Jose było stolicą stanu w latach 1849-1852.

22. Miasto należy do najwyższych w kraju, jeśli chodzi o medianę dochodów gospodarstw domowych.