Ameryka PółnocnaCiekawostki

San Francisco – ciekawostki oraz informacje o mieście

San Francisco

San Francisco to słynne miasto położone w Kalifornii. W tej lekcji poznasz historię miasta, geografię i klimat, kulturę i słynne atrakcje, które sprawiają, że jest to popularne miejsce do odwiedzenia. Interesujące fakty o San Francisco.

San Francisco to duże amerykańskie miasto położone w północnej Kalifornii. Znajduje się na półwyspie, który jest pasem ziemi otoczonym przez wodę z trzech stron. San Francisco graniczy z Oceanem Spokojnym i Zatoką San Francisco.

W San Francisco znajduje się wiele słynnych symboli Stanów Zjednoczonych, w tym słynny most Golden Gate.

Obszar San Francisco został po raz pierwszy zasiedlony przez Hiszpanów pod koniec XVII wieku. Wiele osób podróżowało do San Francisco w 1849 roku, podczas gorączki złota.

W 1906 roku miało miejsce niszczycielskie trzęsienie ziemi i pożar, a duża część miasta została zniszczona. Po wielu odbudowach miasto rozwijało się w latach 1900-tych. Obecnie jest to jedno z największych miast w Stanach Zjednoczonych.

Makoto Hagiwara stworzył „ciasteczko szczęścia”, wykonane ręcznie z lekkiego ciasta o smaku wanilii i masła. Informacja została złożona i włożona do środka, gdy ciasteczko było jeszcze gorące. Po raz pierwszy zostały one podane w Tea House w 1914 r.

W San Francisco wynaleziono dżinsy dla górników podczas gorączki złota, którzy potrzebowali twardej, wygodnej odzieży.

Irlandzka kawa została wymyślona w San Francisco.

San Francisco było gospodarzem ostatniego oficjalnego koncertu Beatlesów w 1966 roku.

Ulica Lombard Street zdobywa sławę dzięki ostrym zboczom, ale Filbert i 22 ulice są najbardziej strome.

Liczba psów przewyższa liczbę dzieci w San Francisco. Jest tutaj 150 tys. psów, w porównaniu do 107 tys. mieszkańców poniżej 18 roku życia.

Nazwy wielu ulic i kawiarni w San Francisco są powielane w języku chińskim.

Katolicka katedra św. Piotra i Pawła znajduje się ironicznie przy ulicy Filberta 666. Katedra stała się kościołem i centrum kulturalnym dla włoskiej ludności miasta.

Haight Ashbury to dzielnica znana jest jako centrum kultury hippisowskiej.

Francis Ford Coppola napisał sporą część Trylogi Ojca chrzestnego w Caffe Trieste, pierwszej kawiarni w San Francisco, która została założona w 1956 r.

Po trzęsieniu ziemi w 1906 roku 225 tys. z 400 tys. mieszkańców San Francisco zostało bez dachu nad głową z powodu braku wody.

Alcatraz, najbardziej znane więzienie w Stanach Zjednoczonych i być może na całym świecie to mała malownicza wyspa, położona w 15 minut od brzegu.

W granicach miasta San Francisco znajduje się ponad trzysta kawiarni.

Pierwotna Karta Narodów Zjednoczonych została opracowana i podpisana w San Francisco.

Al Capone spędził pięć lat w więzieniu w Alcatraz.

Pierwotna hiszpańska nazwa dla San Francisco brzmiała Yerba Buena, co oznacza „dobre zioło” lub „dobra trawa”.

San Francisco ma największy odsetek bezdomnych mieszkańców w USA. Przyciąga ich tutaj zakres pomocy władz miasta i łagodny klimat.

Każdego roku 1 lub 2 stycznia w San Francisco odbywa się znana w całej Ameryce Parada Róż, reprezentowana przez florystów z całej Kalifornii i innych stanów Ameryki.

Wielu uważa, że wody Zatoki San Francisco są wypełnione niebezpiecznymi rekinami, ale w zatoce nie ma w zasadzie żadnych rekinów żywiących się człowiekiem. Podczas gdy istnieją rekiny, które żyją w zatoce, większość z nich jest mała i niezbyt niebezpieczna. Istnieje wiele wielkich żarłaczy białych, które żyją w pobliżu Oceanu Spokojnego, ale rzadko trafiają do zatoki.

Nie wolno grzebać zmarłych w granicach miasta. Z powodu tego ograniczenia pozostały tylko dwa cmentarze. Jeden z nich znajduje się za Mission San Francisco de Asis. Drugi to Narodowy Cmentarz Prezydencki. W 1902 roku rada nadzorcza głosowała za wstrzymaniem wszystkich pochówków w granicach miasta z powodu problemów związanych z przestrzenią. Aby zrobić więcej miejsca, postanowili przenieść obecne groby w południe.

Pierwsza telewizja elektryczna została wynaleziona w San Francisco w 1927 roku przez Philio Farnswortha.

W 1848 roku liczba ludności San Francisco wzrosła z 300 mieszkańców do 25000 w ciągu zaledwie 2 lat, przy czym kobiety nie przekraczały 5% ludności.

Alcatraz był jedynym więzieniem federalnym, które oferowało prysznice z ciepłą wodą, mające na celu uniemożliwienie więźniom aklimatyzacji do niskich temperatur w Zatoce San Francisco, jeśli próbowaliby uciec.

Ponad 3000 osób popełniło samobójstwo skacząc z mostu Golden Gate, ale z 26 osób, które przeżyły, wszystkie 26 doniosło, że żałowały swojej decyzji w momencie skoku.

Międzynarodowe lotnisko w San Francisco wsparte jest na 267 kolumnach, z których każda spoczywa na stalowym łożysku kulkowym, co pozwala poruszać się konstrukcji o 50 cmi w dowolnym kierunku podczas trzęsienia ziemi.

Pierwsze plany miasta narysowali Jean-Jacques Vioget (Szwajcaria) i Jasper O’ Farell (Irlandia).

Na początku XX wieku San Francisco posiadało prawo, zgodnie z którym samochody nie mogły parkować dłużej niż 15 minut. I nie ma to nic wspólnego z ruchem drogowym. Olej wyciekający z samochodów zjadał dziury w asfalcie.

Piramida Transamerica jest najwyższym budynkiem w San Francisco. Ma 260 metrów wysokości.

W pobliskiej dolinie Napa znajduje się ponad 250 winnic.

San Francisco jest zbudowane na 43 wzgórzach.

Most Golden Gate nie jest naprawdę czerwony. Oficjalnym kolorem farby jest International Orange.

Podczas gdy słynny amerykański gangster Al Capone został uwięziony w Alcatraz, założył zespół zwany Rock Islanders. W każdą niedzielę odbywał się koncert, na którym grał na banjo.

San Francisco zabrania używania używanej bielizny do mycia samochodów.

Można go nienawidzić lub pokochać, miasto ma bardzo wyraźny charakter, który wielu ludzi uważa za dziwny. Przy okazji, dla dziwnych rzeczy idź do Ripley’s Believe It or Not!, które osobiście znaleźć najdziwniejsze ze wszystkich miejsc turystycznych San Francisco.

Miasto jest domem dla ponad 50 festiwali filmowych rocznie. Niektóre z nich to duże międzynarodowe festiwale. Inne są mniejsze, z bardzo skoncentrowaną ofertą filmową, jak Grecki Festiwal Filmowy, czy Festiwal Filmów o tematyce żydowskiej.

Tramwaje są jedynym ruchomym Narodowym Zabytkiem Historycznym na świecie. Zbudowana w 1873 roku, przewozi 9,7 miliona ludzi rocznie.

Za Nowym Jorkiem, Moskwą i Londynem San Francisco jest 4. na świecie pod względem liczby miliarderów mieszkających w granicach miasta.

Geografia San Francisco jest bardzo pagórkowata i jest to jedna z rzeczy, z których słynie miasto.

Dzięki Pacyfikowi temperatura w San Francisco nie zmienia się zbytnio w ciągu roku. Zimy są często deszczowe, a lata mogą przynieść chłodne temperatury i mgliste poranki.

Popularna ulica handlowa dla pieszych, Maiden Lane, była niegdyś dzielnicą czerwonych latarni. W XIX wieku na dwublokowym odcinku domów publicznych mieściło się ponad tysiąc prostytutek.

Najcieplejszym miesiącem w roku jest wrzesień. Latem, podczas gdy reszta Kalifornii cierpi na upały, San Francisco toczy się w mgle i chłodnych morskich bryzach.

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku, 29% zanieczyszczeń San Francisco pochodzi z Chin.

Miasto ma drugie co do wielkości Chinatown poza Azją. Jest również najstarsze w Ameryce Północnej. W Chinatown mieszka ponad 100 tys. ludzi. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica w mieście.
San Francisco ma również największe i najstarsze Japantown w Stanach Zjednoczonych. Jest to również jeden z trzech Japantown’ów, które wciąż pozostają w USA.

Azjatyckie Muzeum Sztuki posiada dzieła sztuki z około 221 r. p.n.e.

San Francisco znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najczęściej odwiedzanych miast na świecie.

W 2014 roku turystyka w San Francisco przyciągnęła do miasta 18 milionów turystów, którzy wydali około 10 miliardów dolarów.

Nowy Jork jest 10 razy większy od San Francisco pod względem liczby mieszkańców i dwukrotnie większy pod względem powierzchni.