Ameryka Północna

San Antonio, Texas

W rzeczywistości San Antonio to drugie co do wielkości miasto w Teksasie. Pod względem powierzchni jest dwa razy większe od Chicago. Z populacją ponad 1,4 miliona mieszkańców, jest siódmym co do wielkości miastem w kraju. Jest to główny ośrodek metropolitalny.

San Pedro Park jest najstarszym parkiem w Teksasie i drugim co do wielkości parkiem w kraju. Oficjalnie stał się parkiem publicznym w 1852 roku. W czasie wojny domowej park był wykorzystywany jako obóz jeniecki. Obecnie park posiada ponad 60 szlaków turystycznych, basen, plac łyżwiarski, bibliotekę San Pedro i wiele innych.

W 1928 roku 21-piętrowy budynek Milam w centrum San Antonio stał się pierwszym klimatyzowanym wieżowcem w USA. W San Antonio znajduje się pierwszy w kraju klimatyzowany bank, hotel i kościół katolicki.

Shaquille O’Neal, udał się do Robert G. Cole High School w San Antonio. Tam chudy, nastolatek poprowadził swoją drużynę do rekordu mistrzostw państwowych w 1989 roku. W 2014 roku Shaq wrócił na turniej koszykówki w Teksasie na spotkanie z byłymi kolegami z liceum, nadal górując nad nimi tak jak 25 lat wcześniej.

Na południowym zachodzie znajduje się pierwsze muzeum sztuki współczesnej. Muzeum Sztuki McNay sprowadziło sztukę nowoczesną do Teksasu w 1954 roku, kiedy to Marion Koogler McNay, nauczycielka sztuki i spadkobierczyni fortuny naftowej, podarowała swój dwór San Antonio na cele artystyczne. W dzisiejszych czasach są tu dzieła najlepszych artystów wszech czasów, takich jak Picasso.

W San Antonio znajduje się najstarszy kościół w Teksasie. Katedra San Fernando pochodzi z 1738 roku i pozostaje sercem religii katolickiej w San Antonio. Ponad 5000 osób uczestniczy w nabożeństwach w zaledwie jeden weekend.

Z atrakcjami takimi jak Six Flags Fiesta, The River walk i historyczne Alamo, nie dziwi fakt, że San Antonio jest najczęściej odwiedzanym miastem w Teksasie. Jest to 17 najczęściej odwiedzane miasto w kraju.

San Antonio Zoo jest trzecim co do wielkości w USA. To 35-akrowe zoo ma ponad 3500 zwierząt i akwarium. Hoduje wiele zagrożonych gatunków, w tym lamparty, afrykańskie lwy i Komodo.

W 1691 roku hiszpańscy odkrywcy i misjonarze natknęli się na rzekę w Dzień Świętego Antoniego, nazywając ją rzeką San Antonio. W 1718 r. San Antonio zostało założone jako hiszpańska placówka wojskowa, pierwotnie nazywana Misi’n San Antonio, a później nazwana Alamo. Później w swojej historii miasto stało się centrum hodowli bydła i przyciągnęło dużą liczbę europejskich imigrantów, zwłaszcza z Niemiec i Czechosłowacji.

Pogoda w San Antonio jest półtropikalna, z największą ilością opadów i wilgotności od lipca do września, a najlepszą pogodą jesienią i wiosną.

Przy tak wielu ofiarach śmiertelnych, które miały miejsce podczas oblężenia Alamo w 1836 roku, nie dziwi fakt, że obfituje w opowieści o duchach. Jednym ze sławnych duchów San Antonio jest mały chłopiec, który pojawia się co roku w lutym.

Alamo jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w całym Teksasie. Ponad 2,5 miliona osób rocznie odwiedza Alamo.

Muzeum Sztuki w San Antonio, które zostało otwarte w 1981 roku w starym kompleksie browaru Lone Star Brewery, być może nie obsługuje lokalnych browarów, ale jego kolekcja ponad 30 tys obiektów, niektóre mające 5000 lat prawdopodobnie zaspokoi każdy rodzaj pragnienia. Nawet sam budynek jest imponujący, pochodzący z 1884 roku.

Do głównych sektorów działalności San Antonio należą: hotelarstwo i medycyna/biotechnologia. Jeśli chodzi o produkty, miasto produkuje duże ilości piwa, ropy naftowej i bydła. Z 12 akredytowanymi uniwersytetami i szkołami wyższymi, San Antonio jest również znane jako miasto uniwersyteckie i centrum szkolnictwa wyższego.