Azja

10 ciekawostek, informacji i faktów o samurajach dla dzieci

samuraj

Samuraje to pierwotnie świta, która miała za zadanie służyć japońskim władcom. To także gwardia cesarska.

Pojawili się oni na przełomie VII i VIII w. naszej ery. Samuraj to swego rodzaju odpowiednik zachodniego rycerza feudalnego. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o samurajach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Udział samurajów w społeczeństwie

Samuraje stanowili pewnego rodzaju grupę społeczną, a ich udział w strukturze całego społeczeństwa wynosił ok. 10%.

2. Symbole samurajów

Przede wszystkim symbolami tego, jaką pozycję zajmowali samurajowie, była broń. Były to głównie miecze, zwane katana- dłuższy miecz, jak również krótszy, o nazwie wakizashi. Samurajowie otaczali swoją broń dużą czcią.

3. Przyczyny pojawienia się samurajów

Przyczyną tego, że ta grupa społeczna utworzyła się był najpewniej ustrój społeczny, który uznał władzę cesarza nad krajem.

4. Szkoły walki

Istniało wiele miejsc, w których samurajowie mogli doskonalić swoją sztukę walki. Oprócz szkolenia swojej sztuki, ważna była umiejętność rozpoznania sztuki walki wroga.

5. Inne bronie samurajów

Oprócz mieczy, które miały dla tych wojowników szczególne znaczenie, ważne były również inne typy broni, takie jak m. in. łuk, włócznia czy też wachlarz bojowy.

6. Wygląd zewnętrzny

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu zewnętrznego samurajów była fryzura. Były to włosy upięte na głowie, a jej przód był wygolony.

7. Strój samurajów

Strój samurajów składał się z wielu części, takich jak m. in. kamizelka o nazwie kamishimo czy też spodnie, noszące nazwę hakama. Ważnym elementem był również na przykład amulet.

8. Etos samurajski

Podobnie jak rycerze w Europie, samurajowie mieli swój etos, czyli zasady, wedle których należało postępować. Najważniejszymi zasadami była wierność swojemu panu i podporządkowanie się mu.

9. Seppuku

Seppuku to jeden z rytuałów, który był obecny w kulturze samurajów. Było to rytualne samobójstwo, podczas którego samurajowie nie mogli odczuwać strachu.

10. Kształcenie

Samurajowie uczeni byli nie tylko sztuk walki, ale również innych umiejętności, takich jak czytanie, pisanie, kaligrafia, literatury, muzyki, pozezji czy retoryki, a także taktyki, medycyny, prawa oraz patrzenia herbaty.