10 rzeczy, które musisz wiedzieć jadąc do Dubaju

zdjęcie lotnicze autostrady miejskiej otoczonej wieżowcami

Kraje, z którymi będziemy mieć styczność udając się na arabską przygodę są bez wątpienia warte uwagi. Jednak zasady, przepisy, z jakimi musimy się zmierzyć będąc na miejscu mogą być dla nas śmieszne, dziwne. Mimo wszystko będąc szczególnie w Dubaju ich znajomość jest niezwykle ważne, dlatego też w tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę?

Wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?
Wjazd do zjednoczonych emiratów arabskich nie jest dla Polaków objęty obowiązkiem wyrobienia wizy. W owym państwie w przeciągu 6 miesięcy nie można przebywać dłużej niż 90 dni jednak musimy mieć ważny paszport, gdyż bez niego nie wiedziemy do kraju. Dodatkowo w dniu wjazdu do Dubaju nasz dokument musi mieć minimalną datę ważności, która musi wynosić 6 miesięcy.

Jest to dla mnie dziwne, ale zarazem zrozumiałe, że tego typu czynności są robione pod kątem bezpieczeństwa mimo wszystko robienie komuś zdjęć i skanowanie czyjegoś oka, czy to nie jest równoznaczne z naruszeniem czyjeś prywatności. Mimo wszystko nie powinien być to dla nas problem dlatego, że podczas pobytu w Dubaju za nasze bezpieczeństwo odpowiada Ambasada Rzeczypospolitej Polski.

Warto również, jeśli byliśmy kiedyś w Izraelu zadbać o to, żeby kartki migracyjne nie zostały przez nas pomylone, gdyż w momencie wyrzucenia do kosza potrzebnych dokumentów będziemy mieć nie lada problem pełen wyzwań, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Dodatkowo pobyty w takich krajach widnieją w systemie, dlatego informacja na temat pobytu w Izraelu nie ulegnie zatajeniu. Równoznaczne jest to, z tym że czas przeznaczony na wszystkie czynności związane z formalnościami oraz bezpieczeństwem się wydłuży.

Stroje

Jadąc do krajów arabskich pierwsze co przychodzi nam na myśl to stroje w formie długich szat i wysokie temperatury przekraczające ponad 30 stopni. W porównaniu do innych państw tak zwany potocznie dress code jest tu bardziej restrykcyjny, lecz nie taki straszny jak by nam się mogło wydawać. Kobiety muszą pamiętać o zakryciu ciała od ramion do kolan, a także przykryciu głowy szczególnie jest to ważny aspekt w bardziej tradycyjnych częściach miasta za to w turystycznym regionie spotkamy się z dużą ilością osób, które mają szorty i goły pępek.

Waluta

Walutą, którą stosuje się w Arabii jest dirham, przelicznik to 1 do 1. Jednak warto zaznaczyć, iż jest ona w tabeli walut, którą po powrocie do Polski nie będziemy w stanie wymienić. Istnieją dwie opcje albo wymiana określonej sumy na lotnisku, albo hulaj dusza, czyli wydajemy całość.

Restauracje

Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której przekrój cen w restauracji jest nieograniczony. Możemy bowiem zacząć od obiadu za 20 dirham w prostej knajpie prowadzonej przez hindusa w starym Dubaju kończąc na hamburgerze z wielbłąda z kawałkami 24 karatowego złota w restauracji, która mieści się w modnej dzielnicy.

AMRITSR – Punjabi Restaurant – kuchnia indyjska

Jest to jedna z Indyjskich knajp położona w mocno indyjskiej dzielnicy Dubaju. Menu, z którym spotkamy się w środku jest długie. Znajdziemy w nim gamę tak zwanych sztosów, które koniecznie trzeba spróbować. Na wyróżnienie zasługują głównie takie dania jak: placki kulcha, chicken tikka, butter chicken, Paneer Tikka oraz muton biryani.

Alkohol: zakazy i ograniczenia w Dubaju

Dubaj to nie typowe miejsce pod kątem ograniczeń związanych z alkoholem. Pierwsza i bardzo ważna rzecz związana jest z tym, że tego typu trunki możemy spożywać legalnie jedynie po ukończeniu 21 lat. Jeśli w głowie mamy pomysł wypicia kilku piwek w miejscu publicznym typu park to możemy o tym zapomnieć, gdyż jest to nielegalne. Zakaz ten nie obowiązuje w hotelach oraz miejscach przeznaczonych stricte do picia alkoholu. Ważnym aspektem jest również fakt, iż zaraz po wypiciu alkoholu nie powinniśmy znajdować się na ulicy, gdyż w momencie przekroczenia dozwolonej ilości dostaniemy mandat lub w najgorszym wypadku będziemy aresztowani. Co więcej, alkohol, który przenosimy musi się znajdować w np. plecaku lub kolorowej siatce tak, aby nie było widać tego co aktualnie mamy przy sobie nawet jeśli jest on zamknięty. Jazda pod wpływem alkoholu jest również zabroniona. Natomiast jeśli chodzi o wwóz alkoholu to możemy przywieź maksymalnie 2 litry trunku.

Deszcz i śnieg

Sytuacja ta może się przytrafić nie tylko w Dubaju. Jednak nie każdy z nas wie co dzieje się w takim państwie w momencie, gdy będziemy mieli styczność z opadami na drogach bez kanalizacji. Warto zaznaczyć, że sytuacja ta nie jest przyjemna szczególnie kiedy na zalanej drodze robi się mały korek, a woda sięga powyżej progu. Planowanie więc podróży do wadi, czyli miejsca, w którym znajdują się koryta rzek i wąwozów w momencie obfitych opadów jest bezsensowne, gdyż zastaniemy tam bardzo mocno rwącą rzekę.

Śnieg też się zdarza na najwyższym szczycie ZEA na Jebel Jais.

Pustynia

Dubaj nie ustanie zabezpiecza się przed obfitymi opadami, które potrafią płatać figle powodując często nieodwracalne szkody. Równoznaczne jest to z wyludnianiem w miejscach, w których bardzo często dochodzi do ogromnych powodzi. Z czasem miejsca te mogą więc zamienić się w pustynie, do czego władze arabskiego państwa nie chcą dopuścić. Nie oznacza to, że w tym regionie nie mamy dostępu do jakichkolwiek pustyń. Są one jednak mocno strzeżone. Otacza się je płotami. Dlatego wypad na własną rękę w celu zapoznania się z pustynnymi terenami jest niemożliwy. Istnieje jednak możliwość rezerwacji wycieczki korzystając z oferty danego biura podróży.

Szejk

Z twarzami tutejszych szejków spotkamy się w Dubaju praktycznie na każdym kroku. Będą oni patrzeć się na nas. Także ich wzrok odczujemy na własnej skórze. Nie tylko na żywo, lecz także spoglądając na reklamę, plakat, obraz, który znajduje się w restauracji, sklepie. Nic dziwnego, gdyż są to bardzo ważne osoby dlatego, że np. szejkiem jest sam premier, czy też prezydent.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.