Najlepsze Atrakcje w Rymanowie-Zdroju i Okolicach
Rymanów-Zdrój to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, o statusie uzdrowiska. Położona w sąsiedztwie miasta Rymanowa. Założona w 1872 roku przez Annę i Stanisława Potockich ze względu na zdrowotne walory. Jedno z leczniczych źródełek miał odkryć podczas spaceru Józef, syn państwa Potockich.
1. Pijalnia Wód Mineralnych i Park Zdrojowy
Główna Pijalnia znajduje się przy ulicy Zdrojowej 48. Można tu skosztować wód leczniczych Tytus, Klaudia i Celestynka. Ich nazwy upamiętniają rodziców Stanisława Antoniego Potockiego i jego żony Anny z Działyńskich Potockiej, współzałożycieli uzdrowiska. W budynku można zobaczyć źródła, z których pozyskiwana jest woda. Dookoła rozciąga się park z tężnią solankową, dzięki której można zażywać leczniczych inhalacji. Na jednej z parkowych ławeczek, zwanej ławeczką Anny, umieszczono rzeźbę Anny Potockiej. Na Czarnym Stawku podziwiać można bajkową altanę.
2. Studnia miłości
Znajduje się na trasie ścieżki spacerowej „Leśne Dumanie”, przebiegającej obrzeżami Parku Zdrojowego, nad wijącym się malowniczo Czarnym Potokiem. Nad kamiennym obramowaniem wznosi się ozdobna metalowa balustrada z elementami w kształcie serc. Umieszczony jest również następujący napis: „W tej studni nie znajdziesz wody, bo to jest studnia miłości, wspaniałej życiowej przygody, więc zamknij ją kłódką w wieczności”. Jak można się spodziewać, metalowe serca noszą znak miłości tych, którzy zdecydowali się zastosować do porady z tabliczki i umieścić tu swoją kłódkę.
3. Źródło Naftusia i inne źródła
Rozmieszczone są na terenie uzdrowiska Rymanów-Zdrój. Źródło Naftusia otacza jakby niewielka kamienna jaskinia, a wodę można po prostu nabierać i pić. Inne ogólnodostępne źródła to m. in. Jan, Ignacy, Marysieńka, Staś, Anna. Wody te mają różnorodną charakterystykę i zastosowania lecznicze.
4. Ścieżka przyrodnicza „Rymanów-Zdrój”
Ma długość ok. 8, 5 km i składa się z 17 stanowisk. Przebiega głównie przez tereny leśne. Ścieżka rozpoczyna się i kończy w nieistniejącej dawnej łemkowskiej wsi Wołtuszowa. Prowadzi przez torfowisko, górę Zamczyska (568m n. p.m.), której nazwa pochodzi od niegdyś stojącego tu zamku, punkt widokowy Wierchowo na zboczach ów góry. Na trasie podziwiać można ciekawe okazy fauny i flory, z punktem czynnej ochrony płazów i pomnikiem przyrody Daglezja (jedlica zielona) na czele, jak również opuszczoną kopalnię ropy naftowej. Niezmiernie ciekawym stanowiskiem jest cerkwisko w Wołtuszowej z rzeźbami przedstawiającymi Łemków, pozostałościami cmentarza i ocalałą chrzcielnicą, jak również polana Horodziska z drewnianymi figurami rymanowskich zbójów.
5. Huta szkła artystycznego Sabina w Rymanowie
Powstała w 1996 r. i początkowo miała być tylko niewielkim studiem. Prezentuje szeroki wachlarz wyrobów według unikatowych projektów i w różnej kolorystyce. W ofercie znajdują się m. in.: zwierzęta, wazony, patery, puchary i trofea, szklane przyciski, żyrandole, lampy. Oprócz zakupu przedmiotów z kolekcji istnieje również możliwość pracy nad indywidualnymi projektami. Hutę i galerię można zwiedzać.
6. Synagoga w Rymanowie
Powstała pod koniec XVI lub na początku XVII w., od 2005 r. poddawana jest remontowi. Budowla wzorowana była na krakowskiej synagodze Remu. Wewnątrz zachowały się inskrypcje w języku hebrajskim i aramejskim oraz freski przedstawiające Ścianę Płaczu, pałac Dawida oraz symboliczne przedstawienia tygrysa, orła, jelenia i lwa. Synagoga ta jest jedną z najstarszych żydowskich świątyń w Polsce.
7. Kalwaria Rymanowska
Usytuowana na górze Kalwaria. U jej podnóża znajduje się Grota Matki Bożej. Następnie ścieżka wiedzie przez kolejne stacje Drogi Krzyżowej w postaci kapliczek z drewnianymi figurami. Powstały one w latach 80. XX w. Poprzednie, wybudowane przez Potockich, zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Pod krzyżem przy stacji XII umieszczono kamień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na szczycie znajduje się kaplica Grobu Pańskiego, również odbudowana po wojennych zniszczeniach. Pierwszą ufundował w XVIII w. wojewoda Ossoliński jako wotum dziękczynne za powrót do zdrowia.
8. Cerkiew Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy w Bałuciance
Powstała w XVIII w. jako greckokatolicka cerkiew łemkowska. Ma konstrukcję zrębową, wewnątrz znajduje się XVIII-wieczny ołtarz z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej oraz świecznik z przełomu XVIII i XIX w. Część cennych ikon znajduje się w muzeum w Łańcucie, natomiast w muzeum w Sanoku przechowywane są pochodzące z tej świątyni najstarsze w Polsce carskie wrota (główne drzwi w ikonostasie), pochodzące z XV w. Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
9. Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej
Wychodnie, a więc miejsce, w którym skały (lub złoża) wydostają się na powierzchnię ziemi, w tym przypadku łupki menilitowe pochodzące z oligocenu i należące do fliszu karpackiego. To największa w polskich Karpatach odkrywka tychże łupków. Powstała na skutek erozyjnej działalności Wisłoka, mającego tu swój przełom. Ściana ma wysokość ok. 40 m. Nad urwiskiem znajduje się punkt widokowy, gdzie kilkakrotnie bywał papież Jan Paweł II.
10. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej
Atrakcja dostępna zimą, ale zdecydowanie warta polecenia. By je zobaczyć trzeba minąć ścianę Olzy i udać się w górę Wisłoka. Lodospady tworzą się tu na ścianach otaczających koryto rzeki z wody sączącej się z fliszu. W zależności od panujących warunków, potrafią tworzyć wielkie lodowe sople, „spływające” niemalże do samego Wisłoka.