Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Rymanowie-Zdroju

willa opatrzność
źródło: Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Rymanów-Zdrój jest niewielką wsią położoną w województwie podkarpackim. Położony jest w Beskidzie Niskim oraz na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich. Rymanów-Zdrój i okolice posiadają bardzo bogatą historię, ponieważ jak pokazują liczne źródła, tereny te zamieszkiwane przez ludzkość były już od czasu neolitu.

Jest to bez wątpienia miejsce wartościowe dla pasjonatów historii, jednak gdzie czas spędzić mogą rodzice z dziećmi? Oto 10 najciekawszych propozycji na spędzenie czasu w Rymanowie-Zdroju i okolicach dla dzieci i dorosłych.

1. Warsztaty Czekoladowe w M. Pelczar Chocolatie

Warsztaty Czekoladowe w M. Pelczar Chocolatier w Korczynie (około 16 km od Rymanowa Zdrój) to idealna forma spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny. Warsztaty prowadzone są przez Mistrza Polski Cukierników Mirosław Pelczara. W warsztatach uczestnicy mogą przede wszystkim zapoznać się z:
– bardzo ciekawą historią czekolady,
– różnymi rodzajami czekolady, w czasie jednej z degustacji,
– prowadzenie upraw i plantacji kakao, stosowanego do produkcji czekolady,
– największą czekoladową fontanną w Polsce,
– zasadami wylewania czekolady w formy,
Zwieńczeniem tych słodkich warsztatów jest pamiątkowy dyplom za udział w Warsztatach Czekoladowych. Udział w warsztatach jest odpłatny, w zależności od ilości osób za bilet zapłacić należy 30-45 zł.

2. Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych ”Uzdrowisko Rymanów” leży w samym centrum niezwykle urokliwego zdrojowego parku. To bardzo wartościowe miejsce, w które szczególnie chętnie udają się w to miejsce z dziećmi zmagającymi się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. W Pijalni Wód Mineralnych jest możliwość skorzystania z z kuracji pitnej wodami leczniczymi: Tytus, Klaudia oraz Celestynka.

3. Ściana Olzy

Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej to miejsce bardzo wyjątkowe, przede wszystkim dlatego, że jest dość dokładnie ukryte przed osobami przemierzającymi Główny Szlak Beskidzki (co ciekawe, Ściana Olzy leży około 0, 5 km od głównej ścieżki szlaku). Ściana Olzy powstała na skutek erozyjnej działalności wody, która płynąc pomiędzy wzniesieniami Beskidu wyrzeźbiła w skalnym podłożu niezwykle imponujący jar.

4. Kino Sokół

Kino Sokół to jedno z najbardziej kultowych i wartościowych historycznie miejsc na mapie Rymanowa-Zdrój. Dawniej w tym miejscu swoją siedzibę miało Towarzystwo „Sokół”, które powstało z inicjatywy Ignacego Bieleckiego (w 1907 roku). Choć Towarzystwo zostało zlikwidowane w roku 1949, to budynek, pomimo licznych zawirowań dziś znowu stanowi jedną z najważniejszych kulturalnych siedzib w najbliższej okolicy.

5. Muzeum Kultury Lemkowskiej

Muzeum Kultury Lemkowskiej w Zyndranowej (około 16 km od Rymanowa-Zdrój) istnieje od roku 1968. Inicjatorem powstania muzeum był lokalny mieszkaniec i działacz – Teodor Gocz. Choć muzeum otwarte dla zwiedzających jest przez cały rok, to jednak dni i godziny otwarcia w poszczególnych miesiącach mogą się nieco różnić, dlatego przed wycieczką do Muzeum Kultury Lemkowskiej w Zyndranowej warto upewnić się, czy na pewno jest ono danego dnia otwarte.

6. Dwór Potockich

Dwór Potockich Rymanów-Zdrój wraz z otaczającym go krajobrazowym parkiem to jedna z najbardziej znanych i najczęściej uczęszczanych atrakcji w najbliższej okolicy. Dwór wybudowany został w I połowie XIX wieku. Autorem projektu był Piotr Signo. Przez bardzo długi okres dwór należał do założycieli Rymanowa-Zdrój, czyli Anny i Stanisława Potockich. Budynek przeszedł liczne zawirowania, będąc zarówno siedzibą Nadleśnictwa, jak i szkoły rzemiosła artystycznego.

7. Kino Wczasowicz Iwonicz-Zdrój

Kino Wczasowicz Iwonicz-Zdrój (znajduje się w odległości około 10 km od wsi Rymanów-Zdrój) to bardzo kultowe miejsce, w którym doskonale barwią się ludzie w każdym wieku. Kino czynne jest przez cały rok w poniedziałki, środy oraz piątki, oferując dwie projekcje w ciągu dnia. W kinie często poza wyświetleniami filmów czy bajek odbywają się liczne, niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne.

8. Śliwkowa Kraina Rymanów-Zdrój

Śliwkowa Kraina Rymanów-Zdrój to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi w szczególności, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja spacerom czy innym aktywnościom na świeżym powietrzu. W Śliwkowej Krainie dzieci mają do swojej dyspozycji między innymi:
– zjeżdżalnię Duży Clown – doskonałą ze względu na swoje rozmiary zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,
– dmuchany basen z kolorowymi kulkami,
– mniejszą zjeżdżalnię Delfin,
– dmuchany cyrk.

9. Wyciąg narciarski Bałucianka

Wyciąg narciarski Bałucianka nieopodal Rymanowa-Zdroju to idealne miejsce dla osób uwielbiających aktywnie spędzać czas w okresie zimowym. Na wyciągu znajduje się kilka tras, doskonałych zarówno dla amatorów, jak i dzieci oraz nieco trudniejsze dla osób posiadających większe umiejętności w zimowych sportach.

10. Jezioro Sieniawskie

Jezioro Sieniawskie idealnie sprawdzi się na rodzinny wypoczynek w ciepłe, letnie dni. Jest to tak naprawdę zalew utworzony na rzece Wisłok. Jezioro ma powierzchnię niespełna 1,3 km2. Jezioro Sieniawskie pełni nie tylko funkcję rekreacyjną dla przebywających w okolicy turystów, ale również stanowi główny zbiornik retencyjny wody pitnej dla pobliskich uzdrowisk Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju. Ponadto zbiornik pełni również bardzo ważną retencyjną funkcję.