Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek i ważnych faktów o Ryjówkach

Na świecie żyje wiele gatunków zwierząt, których zwyczaje, anatomia i sposób odżywiania jest badany, a mimo to część z nich wciąż pozostaje zagadką dla zwykłego człowieka.

Tak sprawa się ma na przykład z ryjówką — ssak, który znany jest ze zwalczania szkodników. Czy da się powiedzieć o niej coś więcej? Z całą pewnością!

Oto 10 top ciekawostek — ryjówka:

1. Gatunki ryjówki

W Polsce występują dwa gatunki ryjówki: mała oraz aksamitna. Ich maksymalna długość wraz z ogonem wynosi 10 centymetrów, co czyni ją jednym z najmniejszych ssaków na świecie. Ich nazwa związana jest z charakterystycznym dla nich ryjkiem, który odróżnia je od myszy.

2. Występowanie

Miejscem występowanie ryjówki są zarośla, łąki, tereny leśne — liściaste lub mieszane — można się na nie natknąć także w ogródkach działkowych. Chętnie gnieździ się w norkach, które pozostały po innych zwierzętach.

3. Żarłok

Jest bardzo żarłocznym zwierzątkiem — potrafi zjeść dwa razy więcej, niż sama waży. W jej diecie występują głównie poczwarki i larwy owadów, dżdżownice, padlina oraz ślimaki. Do tego stale odczuwają głód i muszą mieć w swoim pobliżu coś do jedzenia, w przeciwnym wypadku umrą w przeciągu kilku godzin.

4. Cierpią zimą

Ryjówki nie zapadają w sen zimowy, lecz cierpią zimą, gdyż mają mniej pożywienia.

5. Ochroną gatunkową

Ryjówka objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

6. Echolokacja

Niektóre z gatunków ryjówki wykorzystują do komunikacji echolokację. W przeciwieństwie do nietoperzy i niektórych zwierząt wodnych, które wykorzystują echolokację do lokalizowania pożywienia, uważa się, że ryjówki wykorzystują tę zdolność tylko do poznania swojego terytorium.

7. Żyje

W sprzyjających warunkach zwierzątko to żyje do półtora roku.

8. Rozmnażają się

Ryjówki rozmnażają się 1-3 razy w roku, zazwyczaj w cieplejszych miesiącach. Samica ryjówki po okresie ciąży trwającym około 21 dni urodzi 2-10 młodych.

9. Samotnymi zwierzętami

Kiedy nie rozmnażają się, ryjówki są samotnymi zwierzętami, które żyją i żerują samotnie. Są niezwykle terytorialne i agresywne wobec innych ryjówek, zwierząt, a nawet ludzi.

10. Jadowite

Dwa gatunki ryjówek są jadowite: rzęsorek rzeczek i ryjówka krótkoogoniasta. Te gatunki ryjówek uwalniają jad z rowków w zębach, aby sparaliżować małą zdobycz.