Rybik Cukrowy – Ciekawostki, Informacje i Fakty
Rybiki cukrowe są owadami z rzędu szczeciogonków, które zawdzięczają swoją nazwę srebrzystej łusce oraz zwinności, z jaką się poruszają. To one pojawiają się nagle znikąd w naszych mieszkaniach, gdzie za cel obierają przede wszystkim toalety.
Rybiki uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca, ponieważ ich naturalnym środowiskiem były niegdyś tropiki. Poza domem, można je zauważyć w niektórych piekarniach, gdzie piece dostarczają im zarówno ciepła, jak i odpowiedni poziom wilgoci.
Rybiki cukrowe prowadzą nocny tryb życia, dlatego człowiek najczęściej może się na nie natknąć zaraz po zapaleniu światła w łazience. Przestraszone, uciekają natychmiast w zakamarki, z których wyszły.
Rybik potrafi przeżyć nawet rok bez pożywienia, ale jak ma okazję, najchętniej żywi się produktami, które zawierają skrobię, resztkami ze stołu, klejem organicznym, cukrem i martwymi owadami.
Rybiki posiadają umiejętność trawienia celulozy, dlatego jedzenie papieru nie stanowi dla nich żadnego problemu.
Samica rybika składa od dwóch do dwudziestu jajeczek o żółtej barwie, a larwy osiągają dojrzałość dopiero po roku.
Jak na owady, rybiki cukrowe żyją bardzo długo. Owady te żyją najkrócej dwa lata, a najdłużej nawet osiem lat.
Rybiki są uważane za szkodniki, ponieważ potrafią zniszczyć książki i szereg innych przedmiotów, w których znajdą smaczne dla nich substancje, natomiast nie przenoszą chorób i nie należy się ich obawiać.
Skorki pospolite, znane jako szczykawki lub szczypawice, są największymi naturalnymi wrogami rybików cukrowych, ponieważ umiejętnie na nie polują. Wiele rybików kończy również jako przysmak dla pająków czy pareczników.
Rybik cukrowy jest komensalem człowieka. Komensalizm to rodzaj ochronnego oddziaływania na zasadzie symbiozy między gatunkami, w której jeden z gatunków odnosi korzyści, ale drugiemu nie dzieje się krzywda.
Rybiki nie znoszą ostrych zapachów, dlatego warto z nimi walczyć miłorzębem, cynamonem czy rozmarynem. Wystarczy ozdobna wiązanka, które będzie zawierała te składniki, by je zniechęcić. Jeśli dodatkowo posmarujemy odpływy rur cytryną, a w łazience pojawią się kulki na mole, szybko pozbędziemy się problemu.