Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Rumunii w 2024 roku

Rumunia

Rumunia to kraj pełen różnorodności, jedyna w swoim rodzaju mozaika różnych kultur, tradycji i narodowości. Równie różnorodne są jej atrakcje – zarówno te, które powstały pracą rąk ludzkich, jak i dzieła samej natury, które co roku przyciągają do tego miejsca rzesze turystów. Poniżej przedstawionych zostało 10 miejsc, które warto odwiedzić – choć lista ta jest oczywiście o wiele dłuższa.

1. BUKARESZT, czyli stolica Rumunii jest miastem pełnym kontrastów. Niektórych zachwyci, innych może wręcz odpychać – bez wątpienia jednak jest miejscem wartym odwiedzenia. Pośród mało estetycznej komunistycznej zabudowy (której najlepszym przykładem może być Pałac Parlamentu) odnaleźć można prawdziwe architektoniczne perełki – na przykład cerkiew Stavropoleos i orientalny karawanseraj Manuka. W Bukareszcie odwiedzić warto także Rumuńskie Ateneum oraz co najmniej jedno z bardzo interesujących muzeów (wśród których wyróżnić można Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Rumuńskiego Chłopa i Muzeum (a właściwie skansen) Wsi).

2. KLUŻ to stolica i największy ośrodek kulturalny Transylwanii. Miasto przyciąga turystów ze względu na ciekawą historię i liczne zabytki, spośród których na szczególną uwagę zasługuje: fara św. Michała, kościół kalwiński, kościół uniwersytecki, katedrę prawosławną i kościół „z Kogutem”. Miejscami wartymi odwiedzenia jest także Park Etnograficzny Romulus-Vuia oraz jeden z najpiękniejszych w Europie ogrodów botanicznych.

3. SYBIN jest jednym z największych, a zarazem najciekawszych miast Siedmiogrodu. Miasto poszczycić się może kilkuwiekowymi tradycjami zarówno kulturowymi, jak i naukowymi. Zachwycająca jest przede wszystkim bardzo rozległa Starówka, na której znaleźć można kilka architektonicznych obiektów najwyższej wagi, między innymi ewangelicki kościół parafialny, Stary Ratusz czy pałac Brukenthal. Na peryferiach miasta znajduje się także Muzeum Cywilizacji Ludowej „ASTRA”, jeden z najciekawszych skansenów w Europie.

4. DREWNIANE CERKWIE W MARMAROSZU. Marmarosz to kraina historyczna położona w północnej części Rumunii oraz w południowej Ukrainie. Zwiedzając jej rumuńską część na każdym kroku napotkać można przepiękne wytwory tak zwanej karpackiej „cywilizacji drewna”. We wsiach mnóstwo jest tradycyjnych, drewnianych chałup, jednak najbardziej zachwycają tamtejsze drewniane cerkwie. Niektóre z nich (a dokładnie świątynie w Bârsana, Budeşti, Deseşti, Ieud, Plopiş, Poienile Izei, Rogoz i Şurdeşti) objęte są ochroną UNESCO.

5. WESOŁY CMENTARZ w Săpânța należy to raczej mało typowych atrakcji, których na próżno szukać w innych państwach. Miejsce to odwiedzić powinni przede wszystkim wielbiciele sztuki naiwnej i szeroko pojętej kultury ludowej, a z pewnością nie będą zawiedzeni. Na cmentarzu znajduje się ponad 800 kolorowych, rzeźbionych i bardzo bogato ornamentowanych krzyży nagrobnych wykonanych z drewna. Najstarsze z nich mają około 100 lat. Na nagrobkach umieszczane są także barwne obrazki dokumentujące zawód, cechy charakteru i przyzwyczajenia nieboszczyka, a często też sposób, w jaki pożegnał się on z życiem.

6. ZAMEK W BRANIE to średniowieczna budowla, która rozpala wyobraźnię turystów (błędnie) przekonanych, że była to rezydencja samego hrabiego Draculi – legendarnego wampira. W rzeczywistości Wład Palownik, będący pierwowzorem tej postaci prawdopodobnie nigdy tam nie mieszkał, jego prawdziwą siedzibą był bowiem Zamek Poenari. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to przepiękna średniowieczna budowla położona na pograniczu z Wołoszczyzną, co czyniło ją ważnym punktem obronnym. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum historycznego.

7. ZAMEK W HUNEDOARZE nie bez powodu nazywany jest najpiękniejszym gotyckim zamkiem w Europie Środkowej. Zamek, obecnie znajdujący się w posiadaniu rządu Rumunii, wcześniej zaś kilku znaczących węgierskich rodzin, wyróżnia się bardzo skomplikowaną architekturą. Główny dziedziniec otoczony jest przez kilka połączonych ze sobą budowli, zaś całość otoczona jest przez mury flankowane przez kilka bastionów i wież.

8. ZAMKI CHŁOPSKIE i inne budowle obronne znajdujące się na terenie Transylwanii są efektem bardzo burzliwej historii tego regionu oraz ciągłego zagrożenia najazdami. Chłopskie zamki to w rzeczywistości warownie wznoszone przez lud, które składały się z rozbudowywanych w czasie fortyfikacji. Na ich terenie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, studnie, składziki i piwnice, a często też szkoły i kaplice. Dziś najlepiej zachowane są budowle we wsiach Râşnov, Rupea i Câlnic.

9. MONASTERY BUKOWIŃSKIE I MONASTERY MOŁDAWSKIE. „Malowane” Monestery Bukowińskie to unikalne na skalę światową świątynie-działa sztuki. Najpiękniejsze z nich, objęte dodatkowo ochroną UNESCO znajdują się we wsiach Arbore, Mănăstirea Humorului, Vatra Moldoviţei, Pătrăuţi, Probota, Suceviţa i Voroneţ. Równie ciekawe są Monstery Mołdawskie, ośrodki o bardzo ciekawej i długiej historii oraz pięknej architekturze. Warte zobaczenia są zwłaszcza monastery Putna, Dragomirna, Râşca, Neamţ i Bistriţa.

10. KARPATY RUMUŃSKIE to góry niezwykle wymagające, o czym należy pamiętać przygotowując wyprawę w tamte rejony, ale też wyjątkowo piękne i ciekawe. Napotkać tam można wszystkie typy krajobrazu – od zalesionych grzbietów, przez rozległe połoniny po przywodzące na myśl Alpy górskie szczyty. Ponadto mnóstwo tam morfologicznych i geologicznych ciekawostek. Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników górskich wędrówek.