Ciekawostki

10 Ciekawostek o Roztoczu

Stawy Echo | Foto. Szater / Wikipedia

Roztocze to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Jej obszar położony jest w Polsce w województwie lubelskim i podkarpackim oraz na Ukrainie w obwodzie lwowskim. Na jej terenie znaleźć można wiele atrakcji i pobyć blisko natury, ale powiedzieć o Roztocz można znacznie więcej.

1. Wypiętrzony wał wzniesień

Roztocze to wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, jego szerokość wynosi 12-32 kilometry, a długość to około 180 kilometrów.

2. Parki oraz rezerwaty przyrody

Teren tej krainy to liczne parki oraz rezerwaty przyrody, między innymi Roztoczański Park Narodowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy w Polsce oraz Park Przyrodniczy „Rezerwat Roztocze”, Jaworowski Narodowy Park Przyrodniczy na Ukrainie.

3. Lędzianie

Obszar ten w średniowieczu zamieszkiwany był przez zachodniosłowiańskich Lędzian.

4. Wieża widokowa

Wieża widokowa w Suścu powstała w 2013 roku. Usytuowana jest na Górze Grabowickiej, mierzy 12 metrów i ma trzy kondygnacje – z każdej z nich roztacza się widok na pola oraz Puszczę Solską.

5. Zwierzyniec

Zwierzyniec to mała miejscowość na terenie Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego, w której granicach znajduje się kościół na wyspie pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena – barokowy budynek, który początkowo pełnił funkcję teatru.

Jego powstanie na wyspie było spełnieniem życzenia królowej Marysieńki, małżonki króla Jana III Sobieskiego, za czasów jej małżeństwa z Janem Sobiepanem Zamoyskim.

6. Zagroda Guciów

Zagroda Guciów w Guciowie to skansen, karczma oraz wystawa meteorytów, miejsce, którego nie da się pominąć podczas wyprawy w te okolice. Miejsce to jest nieczynne w poniedziałki.

7. Najwyższe wzniesienie

Najwyższe wzniesienie Roztocza osiąga wysokość 414 metrów nad poziomem morza i znajduje się poza terenem Polski. W kraju najwyższe wzniesienia to Długi Goraj o wysokości 391,5 metra nad poziomem morza oraz Wielki Dział – 390,4 metra nad poziomem morza.

8. Ostoja dla ptaków

Cały obszar został wyszczególniony jako ostoja dla ptaków IBA przez BirdLife International w 2010 roku.

9. Toskanią

Roztocze nazywane jest polską Toskanią.

10. Szumy nad Tanwią

Szumy nad Tanwią to rezerwat przyrody, na terenie którego zobaczyć można 24 progi skalne tworzące wodospad.