Polska

10 najlepszych atrakcji w Roztoczu i okolicach

konie na wybiegu

Kraina geograficzna pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem przebiegającą z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. Roztocze oddziela wyraźnym wypiętrzonym wałem wzniesień o szerokości 32 km i długości około 180 km między Wyżyną Lubelską i Wyżynę Wołyńską niedaleko Kotliny Sandomierskiej. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Roztoczu i okolicach.

Region znany jest przede wszystkim walorów krajobrazowych, posiada także bardzo ciekawą tradycję i bogatą historię.

Tomaszów Lubelski

Roztocze jest regionem położonym na granicy Polski i Ukrainy, co powoduje, że na tych terenach obecni są jednakowo chrześcijanie obrządku katolickiego, jak i chrześcijanie wschodni. W Tomaszowie Lubelskim znajduje najpiękniejsza cerkiew w całym regionie Roztoczy. Cerkiew św. Mikołaja powstała zaraz pod koniec XIX wieku, jednakże w Tomaszowie Lubelskim zobaczyć można wiele różnego rodzaju i pochodzenia obiektów sakralnych o rzadkiej i interesującej, charakterystycznej dla tych terenów tutejszej architektury drewnianej.

Krasnobród

Jest jednym z najważniejszych miast w regionie Roztoczy. Skrywa w sobie kilka bardzo interesujących zabytków pomimo bardzo niewielkich rozmiarów. Znajduje się w nim głównie Muzeum Parafialne, w którym można znaleźć ciekawe ekspozycje dotyczące zarówno sztuki sakralnej, ludowej, jak i przyrodniczej. Krasnobrodzki baroku kościół pochodzi z XVII wieku.

Roztoczański Park Narodowy

Roztocze jako kraina geograficzna jest regionem z wieloma bardzo cennymi środowisku naturalnym miejscami. Na terenie Roztoczy utworzono pod koniec ubiegłego wieku park narodowy. W Roztoczańskim Parku Narodowym możemy spotkać gatunki roślin charakterystycznych tylko i wyłącznie dla tej krainy geograficznej. Park jest praktycznie cały porośnięty lasem i przepływa przez niego rzeka Wieprz. Zamieszkujące park zwierzęta to między innymi liczne gatunki ptaków oraz rzadkich owadów.

Zamość

To definitywnie najsłynniejsze polskie miasto, które zachwyca bez przerwy swoją architekturą. Zamość założony został w XVI w. Jego budowniczym przyświecała w zasadzie od początku idea stworzenia niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju idealnego miasta, wzorowanego na renesansowym kunszcie miast włoskich. Aktualnie starówka w Zamościu to najpiękniejszy przykład architektury renesansu w Polsce, ale również w całej Europie.

Szczebrzeszyn

Specyficzna w wymowie, a zarazem bardzo trudna nazwa sprawiła, że jest to miasto znane praktycznie w Polsce. Szczebrzeszyn ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, gdyż jest to przede wszystkim miasteczko o bardzo starej, sięgającej zamierzchłych czasów historii, która zaczyna się w okresie średniowiecznym. W czasach Nowożytności Szczebrzeszyn był głównie ważnym ośrodkiem zgrupowań reformacyjnych w Polsce, co widać w architekturze zachowanych do dziś budynków o przeznaczeniu sakralnym. Znajdują się tu także katolickie kościoły oraz cerkwie obrządku prawosławnego. Szczebrzeszyńska cerkiew została zbudowana w XII wieku, a więc czyni to z niej najstarszą wciąż spełniającą swoje funkcje świątynię wyznania prawosławnego na terenie Polski, natomiast kościół św. Mikołaja to dosłownie cały ogromny kompleks świątynnych budynków.

Zwierzyniec

Jest położonym w powiecie zamojskim Zwierzyniec ciekawym miastem, które posiada bardzo, bardzo długą historię i jest źródłem różnych zabytków, na które warto zwrócić uwagę. Główną atrakcją zdecydowanie jest tzw. Kościół na Wyspie. Świątynia ta położona jest w niepowtarzalnej scenerii otoczonej wodą. Pałac Plenipotenta to drugi po kościele najbarwniejszy budynek w Zwierzyńcu, będący drewnianą willą powstała na chwilę przed końcem XIX wieku w jego drugiej połowie.

Cerkiew w Jarczowie

Kolejna zaraz po Szczebrzeszyńskiej stara cerkiew wyznania prawosławnego na terenie Roztoczy, która sytuuje się na terenie miejscowości Jarczów. Jej drewniana konstrukcja powstała w XIX wieku. Pięknie pasuje do otaczającego ją ogrodu. Jej wnętrza szczególnie zdobią piękne witraże oraz pomieszczenia z wieloma ozdobami i rzeźbami.

Wycieczki rowerowe i krajobrazowe

Roztocze uważane jest powszechnie za najlepsze miejsce w Polsce do urządzania rowerowych wycieczek krajoznawczych, przyjeżdża tutaj bowiem, co roku mnóstwo miłośników takiej formy spędzania czasu. Rozbudowany system ścieżek rowerowych jest ogromnym plusem, dlatego że dosłownie każdy może zaplanować swoją trasę w taki sposób, aby była ona zaplanowana stosownie do jego zainteresowań, umiejętności oraz możliwości fizycznych. Szlaki rowerowe biegną przez piękne okolice, zatem bez przerwy w czasie każdej wycieczki zainteresowani mają okazję podziwiać niesamowite widoki.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Niemal w bezpośrednim sąsiedztwie, niedaleko od Krasnobrodu leży park krajobrazowy, który skupia w sobie ogrom unikalnych, pięknych miejsc. Jedną z czołowych atrakcji turystycznych jest w pełni naturalny, stary las, który od zarania dziejów rozwijał się nieskażony żadną ingerencją ze strony człowieka.

Hodowla koników polskich

Konik polski polska rasa koni, która charakteryzuje się tym, że wierzchowce są niskie, ale za to bardzo wytrzymałe i niezwykle odporne na trudy i znoje wynikające z podróży. Roztoczański Park Narodowy to przy okazji hodowla tych niesamowitych stworzeń. Mamy dzięki temu okazję zobaczyć te wyjątkowe koniki polskie żyjące w zasadzie od zawsze w środowisku naturalnym. Ingerencja ludzi w ich egzystowanie ograniczona jest absolutnie do definitywnego minimum. Konik Polski zresztą to żywy symbol parku narodowego.