Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Równiku

fot. Husond / Wikipedia

Równik dzieli kulę ziemską na półkulę północną i południową. Sam ma szerokość geograficzną 0 stopni. Czym charakteryzuje się równik i jaki klimat panuje w okolicach równika? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

1. Najdłuższy równoleżnik

Równik jest najdłuższym równoleżnikiem. Długość równika wynosi 40 075 km.

2. Przechodzi przez Państwa

Równik przechodzi przez takie państwa jak: Wyspy św. Tomasza i Książęca, Gwinea Równikowa, Gabaon, Kongo, Demokratyczna Republika Kongo, Uganda, Kenia, Somalia, Malediwy, Indonezja, Kiribati, Stany Zjednoczone, Ekwador, Kolumbia i Brazylia.

3. Dni na równiku

Dni na równiku trwają około 12 godzin, zwykle wahania wynoszą od kilku do kilkunastu minut. Dzień zaczyna się około godziny szóstej, kończy się około godziny 18

4. Promienie słoneczne

Promienie słoneczne padają niemal bezpośrednio na linię równika przez cały rok. Dwukrotnie w ciągu roku padają prostopadle, w dniu równonocy wiosennej (ok. 21 marca) i równonocy jesiennej (ok. 23 września) podczas górowania Słońca w zenicie.

5. Klimat

Obszary w pobliżu równika cechują się specyficznym klimatem. Charakterystyczną cechą jest obecność lasów równikowych. Panuje w nich duszne i bardzo wilgotne powietrze. Lasy produkują duże ilości tlenu do atmosfery.

Niektórzy twierdzą, że może to być nawet 20 % produkcji tlenu w całym procesie fotosyntezy. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego stwierdzenia, gdyż organizmy żyjące w lasach równikowych zużywają tlen.

6. Lasy równikowe

W lasach równikowych rośnie wiele gatunków drzew i roślin. Przedarcie się przez gęste pnącza nie należy do najłatwiejszych.

7. Chłodniejszy klimat

Im dalej od równika, tym chłodniejszy klimat. Najbliżej równika panują największe temperatury w ciągu roku. Typowy klimat równikowy cechuje się brakiem sezonowości. Średnia miesięczna temperatura waha się w przedziale 25 do 28 stopni Celsjusza.

8. Półkula północna

Półkula północna jest gęściej zaludniona niż druga półkula. Poniżej równika, czyli na półkuli południowej, żyje 20 % ludności świata.

9. Wulkan Cayambe

Najwyższy punkt na równiku to wulkan Cayambe – 5 790 m n.p.m. Znajduje się on na terenie Ekwadoru.

10. Szczyt wulkanu

Szczyt wulkanu Caymbe to też jedyne miejsce na równiku, w którym występuje śnieg.