Rower MTB na długą podróż – czy warto?
Dobra pogoda na zewnątrz, wychodzące słońce to doskonała zachęta do wyjścia na świeże powietrze. Wycieczki rowerowe są atrakcyjną formą aktywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Wybierając się na dłuższe podróże, warto dostosować rodzaj jednośladu do planowanej trasy. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych problemów technicznych, które mogłyby popsuć czar podróży. Czy rower górski jest dla każdego? Przekonajmy się.
Jaki rower na długie trasy?
Chcąc pokonywać długie trasy, należy wyposażyć się w odpowiedni jednoślad, który zaspokoi nasze potrzeby i będzie sprawny przez całą podróż. Dużą popularnością cieszą się rowery szosowe, górskie czy gravele. Rowery typu gravel posiadają mocowanie na bagaże, dlatego w podróż będzie można zabrać niewielki pakunek. Jednak tak naprawdę wybór roweru zależy od trasy, którą będziemy chcieli pokonać. Na górskie wycieczki czy przejażdżki po lasach najodpowiedniejszym wyborem będzie MTB. Natomiast do tras po asfalcie należałoby bardziej postawić na rowery trekkingowe lub po prostu szosówki. Praktycznie każdy rower nadaje się na wycieczki, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie będą odpowiednie na dalekie podróże. Jeśli planujemy podróż cała rodziną, to dla starszych dzieci w przedziale wiekowym 5-9, które opanowały już jazdę na rowerze, można wybrać rower dziecięcy. Nada się już na krótką wyprawę rowerową na świeżym powietrzu. W tej kategorii dostępne są wszystkie niżej opisane typy jednośladów, dzięki czemu uda się znaleźć dziecku pojazd odpowiedni do dłuższych.
MTB, czyli rower górski – dla kogo?
Jednoślady typu MTB cieszą się dużym zainteresowaniem. Przeznaczone są głównie dla osób kochających wycieczki po specjalnie przygotowanych szlakach albo po górskich terenach, lasach czy nierównych ścieżkach, gdzie nietrudno o najechanie na kamień czy niewielką przeszkodę, taką jak wystające konary drzew. MTB są dedykowane dla do rowerzystów, którzy chcą dopiero nabyć doświadczenia w jeździe po trudnym terenie. Są też propozycją dla doświadczonych kolarzy, chcących poczuć odrobinę adrenaliny podczas przejażdżki. Górskie rowery są zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie amortyzować wstrząsy podczas jazdy po dołkach, pagórkach. Nie są jednak przeznaczone na wielogodzinne jazdy po szosach. Jeśli wolimy trudniejsze trasy – rower górski będzie odpowiednim wyborem. Jednak jeśli bardziej odpowiadają nam asfaltowe ścieżki czy dobrze utwardzone drogi, to najlepszym wyborem byłyby rowery trekkingowe i crossowe – przeznaczone do długiej podróży po równym terenie.
Jaki rower dla dziecka na długą podróż?
Rodzicom zawsze nasuwa się pytanie, jaki rower będzie odpowiedni dla dziecka na wycieczki rowerowe całą rodziną. Należy przede wszystkim pod uwagę wziąć wiek dziecka i wagę sprzętu. Powinniśmy uważać na to, by jednoślad dla malucha nie okazał się za ciężki. Dzieci są ruchliwe, nie zwracają uwagi na to, że coś może się im stać, gdy pojazd się przewróci. Dla dziecka w przedziale wiekowym 1-3 wartym uwagi jest rower trójkołowy. Przy tej konstrukcji ramy dziecku łatwiej samodzielnie utrzymać równowagę na pojeździe, przez co nie wymaga ciągłej asysty rodzica. Takie rowerki nadają się krótkie spacery. Dla nieco starszego dziecka (2-4 lata) godnym uwagi może okazać się rowerek biegowy, dziecko uczy się na nim samodzielnego kontrolowania ruchu, co w późniejszym etapie rozwoju pozytywnie wpłynie na naukę jazdy typowym jednośladem
Wybierając dla swojego dziecka rowerek, należy zwrócić uwagę na rozmiar. Rozmiary kół podane są w calach. 12 cali jest przeznaczone dla dzieci do trzeciego roku życia, 16 cali dla 4-5 latka, 20 cali dla 6-7 latka, 24 cali dla dziecka w wieku 8 lat i wyżej.