Podróże

Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

mężczyzna z rowerem

Pojazdy elektryczne zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Głównym powodem jest ekologia i chęć zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza spalinami, ale za zakupem pojazdu elektrycznego przemawia również wygoda użytkowania i niskie koszty utrzymania.

Dostępne modele rowerów elektrycznych

Pojazdy elektryczne zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Głównym powodem jest ekologia i chęć zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza spalinami, ale za zakupem pojazdu elektrycznego przemawia również wygoda użytkowania i niskie koszty utrzymania. Szczególnie dużą popularnością wśród tego typu pojazdów cieszą się rowery elektryczne, czyli nowoczesne wersje klasycznych jednośladów wyposażone w silnik elektryczny. Czy warto kupić rower z napędem elektrycznym? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Rowery z napędem elektrycznym są obecnie na tyle popularne, że na polskim rynku pojawił się niejeden sklep z rowerami elektrycznymi, który oferuje różnorodne modele tego typu pojazdów oraz hulajnogi elektryczne. Dzięki temu każdy użytkownik może dobrać pojazd indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Dla miłośników rekreacyjnej jazdy na rowerze najlepszym wyborem mogą okazać się modele crossowe, które doskonale radzą sobie zarówno w mieście, jak i na bardziej wymagających terenach. Na długie wycieczki po trudniejszych ścieżkach i nierównych nawierzchniach przeznaczone są z kolei trekkingowe rowery elektryczne. Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są natomiast miejskie e-bike’i, które zapewniają komfortową pozycję ciała i tym samym wygodną jazdę po ścieżkach rowerowych. Ciekawą propozycją na rynku są rowery składaki elektryczne, które wyróżniają się lekką, składaną konstrukcją. Tego typu modele można więc swobodnie przenosić, transportować w samochodzie czy pociągu i przechowywać w nawet niewielkim mieszkaniu.

kobieta z rowerem

Rodzaj i sposób montażu silnika

Każdy rower elektryczny wyposażony jest w silnik napędzany prądem, dlatego to właśnie ten element będzie miał największe znaczenie przy wyborze pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to hulajnoga elektryczna dla dorosłych, gdzie wspomaganie działa samoistnie – w przypadku roweru silnik uruchamiany jest przy pomocy mięśni użytkownika. Aby więc zapewnić sobie najlepszą wydajność podczas dojazdów do pracy czy rekreacyjnej wycieczki za miasto, warto wybierać rowery z baterią o pojemności co najmniej 11 amperogodzin. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj akumulatora. Najlepsze wrażenia z jazdy i najbardziej optymalną pracę zapewniają lekkie i wydajne modele litowo-jonowe. Podczas zakupu roweru elektrycznego warto zwrócić również uwagę na umiejscowienie silnika, gdyż ma ono bezpośredni wpływ na komfort i stabilność jazdy. Najlepszym rozwiązaniem będzie silnik umiejscowiony centralnie, który gwarantuje wygodę jazdy i prowadzenia. Taki akumulator będzie również bezpieczniejszy w użytkowaniu i mniej awaryjny. Tego typu modele są jednak znacznie droższe od pozostałych. Tańszą alternatywą będą więc rowery elektryczne z silnikiem montowanym na piastach z przodu lub z tyłu. W tym przypadku nierównomiernie rozłożony ciężar może być natomiast znacznie bardziej odczuwalny. Warto jednak zaznaczyć, że bez względu na miejsce montowania silnika, sposób działania roweru elektrycznego nie ulega żadnym zmianom, a umiejscowienie akumulatora ma wpływ jedynie na komfort jazdy.