Ciekawostki

10 Interesujących informacji i ciekawostek o Rosomaku

Na świecie żyje wiele zwierząt — już sama grupa ssaków to wiele setek przeróżnych gatunków. Wśród nich jest rosomak — żyjący na lądzie drapieżnik, o którym powiedzieć można wiele interesujących rzeczy.

Oto 10 top ciekawostek o rosomakach.

1. Rosomak

Rosomak jest jednym z największych przedstawicieli rodziny łasicowatych.

2. Padlina

Jego głównym pożywieniem jest padlina. Różni się jednak od środowiska geograficznego, w którym rosomak żyje — osobniki żyjące w Skandynawii w swojej diecie mają mięso jelenie, łosie i renifery, natomiast te zamieszkujące Alaskę żywią się padliną z fok i wielorybów. W okresie niedługiego lata żywi się natomiast ptakami gnieżdżącymi się na ziemi, jagodami oraz gałązkami młodych drzewek.

3. Sierść

Rosomak bardzo dobrze odnajduje się w warunkach zimowych, a to za sprawą sierści, która pokrywa jego ciało, oraz wyjątkowo szerokich stóp, dzięki którym jest w stanie szybko i swobodnie poruszać się po śniegu.

4. Słaby wzrok

Rosomak ma słaby wzrok, za to bardzo dobrze rozwinięty pozostałe — węch i słuch uznaje się za doskonałe, co trudno jest jednak dokładnie potwierdzić ze względu na bardzo aktywny tryb życia rosomaka, który w ciągu dnia odpoczywa raptem 3-4 godziny.

5. Głowa

Głowa tego zwierzęcia jako jedyna nie jest pokryta sierścią, zamiast tego znajdują się na niej duże plamy w jasnożółtym odcieniu — pokrywają one również boki rosomaka.

6. Skandynawia

Miejscem naturalnego występowania rosomaka jest Skandynawia, głównie północna część Finlandii, można spotkać go również na północy Syberii oraz w Mandżurii. Rzadziej pojawia się w północnej części Ameryki Północnej.

7. Unika wody

Choć jest dobrym pływakiem, raczej unika wody. Lubi za to tereny bagniste i lasy położone na niewielkich wzgórzach.

8. Żyjący samotnie

Rosomak jest zwierzęciem żyjącym samotnie.

9. Porusza się kłusem

Zmuszony do ucieczki, rosomak jest w stanie pokonać bez zatrzymania około 40 kilometrów. Porusza się kłusem, natomiast w pośpiechu wykonuje duże susy. Do tego potrafi pełznąć, by w ten sposób zbliżyć się do swojej ofiary.

10. Walki rosomaków

Walki rosomaków mają miejsce bardzo rzadko, bo osobniki respektują swoje łowiska — a to za sprawą zaznaczania swojego terytorium za pomocą moczu oraz tarcia się o skały i drzewa.