100 fascynujących ciekawostek o Rosji

61. Najniższym punktem w Rosji jest Morze Kaspijskie: – 28 metrów poniżej poziomu morza.

62. Szachy to popularna gra w Rosji. Legenda głosi, że ludzie grali w szachy, by spędzać czas podczas długich zimowych nocy.

63. Większość Rosji ma bardzo niskie temperatury w zimie. Z tego powodu wiele części kraju jest słabo zaludnionych.

64. Sankt Petersburg został przemianowany trzy razy w swojej historii. Był znany jako Petrograd na początku XX wieku, Leningrad po Leninie pod koniec XX wieku, a od 1991 roku znany jest jako Sankt Petersburg.

65. W skarbcu pod Pomnikiem Bohaterskich Obrońców Leningradu metronom tyka równomiernie. Jest to dźwięk, który rozbrzmiewał w lokalnym radiu podczas oblężenia, aby zapewnić mieszkańców, że miasto nadal żyje.

66. Oficjalnym językiem w Rosji jest rosyjski. Język ten używa alfabetu cyrylicy i jest jednym z pięciu najczęściej używanych języków na świecie.

67. Rosja ma około 100 tysięcy rzek.

68. Rosja jest bardzo skorumpowana. W Indeksie Transparency International w roku 2013 Rosja zajmowała 127 miejsce z 177.

69. Dwóch rosyjskich kosmonautów spędziło więcej czasu w kosmosie niż ktokolwiek inny. Genadij Padałka pobił rekord w 2015 r. z łączną liczbą 879 dni w przestrzeni kosmicznej w ciągu pięciu lotów kosmicznych , pobijając rekord, który wcześniej należał do Siergieja Krikałowa z 803 dniami, 9 godzinami i 39 minutami w ciągu sześciu lotów kosmicznych.

70. W Sankt Petersburgu, obok mostu prowadzącego do Twierdzy Piotra i Pawła, znajduje się posąg zająca, który upamiętnia dużą liczbę zajęcy żyjących kiedyś na wyspie oraz walkę z powodziami, które nękały miasto w XVIII i XIX wieku.

4.3/5 - (liczba ocen: 178)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 9 stycznia 2017 o 10:10

    Prawie jak w Kaliszu się czuje

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.