Polska

Rodzinna wycieczka do Gdańska – 7 atrakcji dla dzieci

plaża

Gdańsk jest niezwykłym miastem o wspaniałej, zabytkowej architekturze. Jego portowy charakter zachwyca dorosłych i z łatwością może urzec dzieci. Poznaj kilka atrakcji, które sprawią, że Twoje dziecko będzie chciało wracać do nadmorskiego miasta.

Zwiedzanie miast to męczące spacery i nuda? Na pewno nie w przypadku Gdańska. Bliskość morza oraz tysiącletnia kultura tego ośrodka portowego to ciekawa oferta dla dzieci i dorosłych. Jakie miejsca odwiedzić, by zadbać o rozrywkę najmłodszych? Zobacz nasze zestawienie.

Planujesz czas z rodziną? Sprawdź hotele Gdańsk.

1. Stare miasto i Żuraw

Pierwszym celem po przyjeździe do Gdańska jest zawsze Stare Miasto. Piękne brukowane uliczki, otoczone wyjątkowymi kupieckimi kamienicami, prowadzą wprost nad Motławę. Już tutaj poczuć można morską bryzę i spojrzeć na roztaczający się szeroko krajobraz. Jeśli będziesz nad Motławą, warto zobaczyć Żurawia. Średniowieczny dźwig portowy da maluchom wyobrażenie o działaniu dawnego portu, a ekspozycja umieszczona w środku odsłoni tajniki pracy rzemieślników portowych. Będzie to ciekawe spotkanie z historią.

2. Ośrodek Kultury Morskiej

Tuż obok Żurawia mieści się Ośrodek Kultury Morskiej (bilety do tych dwóch obiektów mogą być łączone). Dzieci mogą tu zobaczyć wiele interaktywnych eksponatów – np. basen, w którym pływają miniatury statków, który umożliwia sterowanie modelami. Twoje pociechy mogą także wejść w rolę kapitana statku i pogłębić wiedzę na temat życia portu. Dla małych fanów nauki przygotowano ekscytujące doświadczenia oraz wizualizacje m.in. powstawania wirów wodnych i fal tsunami.

3. Rejs Motławą

Każde dziecko doskonale bawi się na statku. Teraz może doświadczyć w pełnym wymiarze wszystkiego, co widziało w muzeum. Statki i promy zacumowane na Motławie oferują wiele wycieczek, z których najbardziej interesującą – o ile dzieci dorosły już do takiej lekcji historii – wydaje się ta na Westerplatte. Podczas rejsu Motławą mamy interesujący widok na Stare Miasto i dźwigi stoczni.

Żuraw nad Motławą

4. Centrum Hewelianum i EduPark

Centrum Hewelianum to kompleks edukacyjno-rekreacyjny, powstały na dawnych terenach fortyfikacji. Wizyta w tym miejscu to przyjemny spacer wśród zieleni połączony z mądrą zabawą. Podczas spaceru możecie poznać historię fortu lub – jeśli wolicie – skoncentrować się na zagadnieniach naukowych. Wystarczy podążyć ścieżką „Energia, niebo i słońce”. I tutaj również nauka jest ciekawa – interaktywne stanowiska pomagają dzieciom zgłębić tajemnice fizyki i astronomii. Podobną zabawę oferuje EduPark przy Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w którym dzieci przeprowadzą różne eksperymenty naukowe.

5. Sala zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Interesująca sala zabaw powstała w Europejskim Centrum Solidarności. Miejsce poświęcone ważnym wydarzeniom sprzed transformacji przygotowało solidarnościową zabawę dla dzieci. Miejsce zostało podzielone na strefy dla dzieci w różnym wieku. Każda z nich proponuje interaktywne zabawy, które uczą dzieci solidarności. Pomieszczenia zostały wyposażone w urządzenia multimedialne, ale i tak największą atrakcją są gigantyczne klocki. Warto sprawdzić tę ciekawą ideę oraz zabawny wystrój, który przypomina statek kosmiczny sprzed kilkudziesięciu lat.

6. Zoo w Oliwie

Gdański Ogród Zoologiczny cieszy się renomą największego i najpiękniejszego w Polsce. Alpaka, gepard, dwa gatunki hipopotama, surykatka to nieliczne spośród wielu egzotycznych zwierząt, które zobaczycie całą rodziną w oliwskim Zoo. Z uwagi na ogromną powierzchnię dla najmłodszych przygotowano drewniane wózeczki, dzięki którym zmęczenie nie dopadnie ich zbyt szybko.

7. Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”

Średniowieczny Gdańsk odtworzony na podstawie badań archeologicznych to nie tylko eksponaty, ale i… wskrzeszone postaci sprzed lat. Po Starym Spichlerzu dzieci oprowadzają średniowieczni bohaterowie. Twórcy zadbali, by wizyta w „Błękitnym Lwie” budziła żywe reakcje, a dzieci mogły otwierać oczy ze zdumienia.

W Gdańsku na pewno nie dopadnie Was nuda, a kiedy tylko postanowicie odpocząć, nie ma lepszego relaksu niż wylegiwanie się na gdańskich plażach. Spacer brzegiem morza to najmilsza rozrywka dla marzących o wytchnieniu rodziców. Aby zarezerwować wygodny hotel, zapoznaj się z ofertą AccorHotels.