Podróże

10 ciekawostek o mieście Reus w Hiszpanii

Reus

Reus to niezwykła, hiszpańska miejscowość. Leży ona w północno-wschodniej części kraju w regionie Katalonia. W przeszłości nie cieszyła się dużą popularnością, ale po restauracji starówki zaczęła przyciągać rzesze turystów. Warto odwiedzić ją, będąc w pobliskiej Barcelonie. Reus na pewno spodoba się miłośnikom sztuki i architektury, jak również i kultury hiszpańskiej. Poniższe 10 ciekawostek na pewno zachęcą każdego podróżnika do odwiedzenia miasta!

1. Nikt do końca nie wie, skąd wzięła się nazwa,,Reus”. Według jednych, pochodzi z języka łacińskiego i oznacza,,skazywanie więźniów”. W przeszłości w miasteczku miało się bowiem mieścić rzymskie więzienie. Inni z kolei uważają, że nazwa wzięła się z języka celtyckiego i oznacza miejsce na rozdrożu.

2. Z Reus pochodzi nie kto inny, jak Antoni Gaudi. Urodził się on tutaj w 1852 roku. Był on hiszpańskim architektem i inżynierem tworzącym w stylu secesyjnym. Spod jego ręki wyszły niezwykle charakterystyczne dla Barcelony Casa Vicens i Casa Mia. Charakterystyczne dla jego budowli są fantazyjne kształty, oryginalne i kolorowe desenie oraz łukowata forma. Co ciekawe, w 1992 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Gaudiego. Architekt był bowiem uznawany za człowieka bardzo pobożnego. Z drugiej strony, znany był ze swoich nacjonalistycznych poglądów.

3. Mimo, że Gaudi urodził się w Reus, nie znajdziemy tu żadnego budynku jego autorstwa. Pochodził on bowiem z biednej rodziny kotlarzy i w wieku 16 lat wyjechał do Barcelony, gdzie rozwinął swoją karierę.

4. Będąc w Reus nie można więc nie odwiedzić Muzeum Gaudiego. To piękna i zachwycająca wystawa multimedialna, opowiadająca o mieście i jego najsłynniejszym obywatelu. Interaktywne muzeum zachwyci również najmłodszych, którzy na pewno nie będą się nudzić.

5. Do jednych z najważniejszych zabytków Reus jest kościół Misericordia pochodzący z XVII wieku. Tutaj, według ciekawej legendy, objawiła się Święta Maria i uratowała miasto od epidemii w 1592 roku.

6. Drugim ważnym kościołem jest kościół Sant Pere. Pochodzi on z roku 1512. To tutaj został ochrzczony Gaudi! Łączy on w sobie zarówno renesans, jak i o gotyk.

7. Charakterystycznym trunkiem pochodzącym z Katalonii, które możecie spróbować w Reus jest wino Cava. Jest to wino musujące produkowane od wieków w Hiszpanii metodą szampańską. Jego nazwa wzięła się od słowa piwnicę, w której jest przechowywane w beczkach wino.

8. Bardzo ważnym wydarzeniem jest letni festiwal w Reus, zwany festiwalem św. Piotra. Odbywa się on w czerwcu i kończy 29 czerwca, w którym to dniu Kościół Katolicki wspomina św. Piotra. Wtedy na ulicach miasta odbywają się liczne tańce, rozkładane są bazary, kiermasze, przeprowadzane parady a fiesta kończy się wielkim pokazem fajerwerek. Jednak nie jest to jedyne ciekawe wydarzenie odbywające się w tym mieście. W październiku możemy tu trafić na czterodniowy Festiwal Mimów, a w marcu na Międzynarodowy Festiwal Jazzu!

9. Reus jest szczególnym miejscem dla fanów wspinaczki skałkowej. Liczne trasy wspinaczkowe są zróżnicowane pod względem poziomu trudności, także coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy, jak i zaawansowani sportowcy. Dodatkowo trasy położone na niezwykle pięknych terenach a widoki ze skałek zapierają dech w piersiach!

10. Reus niestety nie ma bezpośredniego dostępu do morza. W jego pobliżu znajduje się jednak urokliwe miasteczko Salou, słynące z niezwykle pięknej plaży.