Europa

13 ciekawostek o mieście Reggio nell’Emilia

Reggio nell Emilia
źródło: Paolo da Reggio / Wikipedia

Reggio nell’Emilia nie cieszy się taką popularnością jak inne włoskie miasta. Mimo, że jest dość duże, bo zamieszkuje je około 170 tysięcy mieszkańców, wciąż nie wiele turystów o nim wie. Dzięki temu, jeśli zdecydujemy się na wizytę w nim, nie będziemy musieli zwiedzać w tłumie ludzi. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Reggio nell’Emilia. Poniższe ciekawostki cię do tego zachęcą!

1. Miasto powstało bardzo dawno, bowiem w II wieku p. n.e. Zostało założone przez Rzymian, a konkretnie Marka Emiliusza Lepidusa i pierwotnie nosiło nazwę Regium Lepidi.

2. W Reggio nell’Emilia po raz pierwszy została publicznie zaprezentowana współczesna włoska flaga. Stało się to w roku 1797, kiedy miasto zostało przyłączone do Republiki Cisalpińskiej.

3. Miasto to jest miejscem, gdzie powstał polski hymn narodowy. To tutaj Józef Wybicki skomponował melodię,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wojska polskie wkroczyły do miasta na przełomie czerwca i lipca 1797 roku, aby chronić je przed atakami chłopów sprzeciwiających się rewolucji i sympatyzujących z Austrią. Również tutaj,,Mazurek Dąbrowskiego” został po raz pierwszy odegrany publicznie.

4. Bardzo ważnym punktem na mapie miasta jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zlokalizowana przy Piazza del Duomo. Została ona zbudowana w XIII wieku. Pierwotnie była ona w stylu romańskim, jednak katedrę wielokrotnie przebudowywano. Co ciekawe, fasada kościoła wciąż jest niedokończona. Na głównym portalu możemy natomiast dostrzec dwa posągi, przedstawiające biblijnego Adama i Ewę.

5. W mieście znajdziemy również starą synagogę, która przetrwała bombardowanie podczas II Wojny Światowej. Niestety jej wnętrze jest puste, ponieważ wszystkie przedmioty, które zachowały się po wojnie zostały odesłane do Izraela.

6. Reggio nell’Emilia to znany ośrodek rolniczy, słynący z produkcji wina, parmezanu i mięsa. Silnie rozwinięty jest tu też przemysł – wytwarzany jest cement i części elektryczne.

7. W Reggio warto wstąpić do Farmy Parmezanu i zobaczyć, jak produkowany jest ten charakterystyczny dla regionu ser! Sery można degustować, znajduje się tam również sklep, w którym warto zakupić niezwykłą kulinarną pamiątkę do domu.

8. Jeśli mamy ochotę na lunch, obiad lub kolację, najlepiej wybrać się na Piazza Fontanesi. To niezwykle urokliwy park z wieloma drzewami otoczony starymi kamienicami, a w prawie każdej z nich znajdziemy restaurację serwującą włoskie potrawy.

9. Najbardziej niezwykłą nowoczesną budowlą w Reggio nell’Emilia jest dworzec kolei Reggio Emilia AV Mediopadana. Ta bardzo nowoczesna biała bryła ma prawie pół kilometra długości. Budynek zaprojektował słynny hiszpański architekt Santiago Calatrava.

10. W Reus urodziło się wielu znanych artystów. Jednym z nich jest Ludovico Giovanni Ariosto, włoski poeta tworzący na przełomie XV i XVI wieku. Napisał on poemat,,Orland Szalony”, jest również autorem licznych satyr i komedii. Bardziej współczesnym artystą wywodzącym się z Reggio jest piosenkarz Zucchero, znany z wielu przebojów, takich jak,,Una notte che vola via” czy „Senza una donna”. W 2006 roku otrzymał on Order Zasługi Republiki Włoskiej.

11. Od 1947 w Reggio odbywa się międzynarodowy turniej szachowy, na który przyjeżdżają gracze z całego świata. W edycji 1996/1997 zwycięzcą turnieju został Polak, Michał Krasenkow.

12. Miasto posiada swój własny klub piłkarski. Nazywa się on AC Reggiana 1919 i jak jego nazwa wskazuje, został założony w 1919 roku. Jego fanem jest były premier Włoch i były przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodiego.

13. Reggio nell’Emilia jest miastem partnerskim Bydgoszczy.