Ciekawostki

11 intrygujących ciekawostek o Rasputinie

źródło: Wikipedia

W historii wielu krajów pojawiają się postaci dziwne, tajemnicze, budzące podejrzenia i zagrożenie. Nie inaczej było w carskiej Rosji, gdzie żył człowiek, o którym po dzień dzisiejszy krążą liczne ciekawostki – Rasputin zasłynął z kontaktów z rodziną carską, jednak wielu miało go za wcielenie zła. Może w tych słowach jest ziarno prawdy, spoglądając na to, jak wyglądało jego życie?

1. Urodził się 21 stycznia 1869, Pokrovskoe, Rosja. Dnia  30 grudnia 1916 w Pałacu Yusupov w Petersburgu miał miejsce zamach na jego osobę.

2. Rasputin był jedynym dzieckiem swoich rodziców, które osiągnęło dorosłość. Mówi się, że Gregory Rasputin urodził się w rodzinie 7 dzieci. Jednak żaden z jego braci i sióstr nie osiągnął pełnoletności. Urodzony w chłopstwie, w małej syberyjskiej wiosce Pokrovskoye, warunki życia nie były łatwe. W większości rodzin było powszechne, że prokreacja jak najwięcej, aby przynajmniej jedno dziecko mogło osiągnąć dorosłość. W przypadku Rasputina tak właśnie się stało.
3. Przyszły mnich pozostał chłopem przez większą część swojego życia. Dopiero pod koniec lat 90. przyłączył się do Kościoła prawosławnego. Mówi się, że do tego czasu Rasputin prowadził spokojne chłopskie życie z żoną i dziećmi. Rasputin ożenił się, miał dzieci i żył dość spokojnym chłopskim życiem… zanim doświadczenie religijne w 1897 roku wywróciło jego świat do góry nogami.

4. Prawdopodobnie wstąpił do nielegalnej sekty w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Rasputin udał się na pielgrzymkę w 1897 roku. Odwiedził różne miasta i kościoły i odkrył sektę Chlyst. Jednym z wielu przekonań Khlystów było to, że tylko popełniając grzechy i żałując, można zbliżyć się do Boga.

5. Właściwie nie miał zdolności uzdrawiania, ale prawdopodobnie był zaznajomiony z hipnozą. Hipnoza była bardzo powszechna wśród księży prawosławnych. Rasputin często wykorzystywał swoje umiejętności, zwłaszcza by zaimponować damom rosyjskiej szlachty.
6. Wkrótce po rewolucji 1905 roku Rasputin został wprowadzony do Domu Królewskiego. Z biegiem lat zbliżył się do Romanowów, a w 1907 pomógł ustabilizować stan chorego młodego dziedzica Aleksieja. To wydarzenie przysporzyłoby mu łask Mikołaja II, a w szczególności jego żony Aleksandry.
7. Rasputin miał okropne maniery i okropną higienę. Według większości współczesnych, maniery Rasputina były nieodpowiednie dla rosyjskiej szlachty. Jak większość chłopów, jego styl życia przed wprowadzeniem do rodziny królewskiej był prosty. Używanie łyżek, widelców i noży nie zostało jeszcze rozpowszechnione wśród chłopów, dlatego mnich starał się przystosować do swojej nowej świty. Jednak według wszystkich relacji, jego złe maniery były przesadne nawet dla chłopów. Mówi się, że lizał łyżki przed podaniem innym i często miał na brodzie porcje jedzenia. Ponadto Rasputin rzadko się mył i często brzydko pachniał.
8. Rasputin nazwał siebie „Chrystusem w miniaturze”. Po rekonwersji religijnej w 1897 r. Rasputin podróżował po kraju, rzekomo uzdrawiając ludzi swoimi „nienaturalnymi” mocami. Stopniowo zyskał reputację mistyka i ogłosił się „świętym człowiekiem”. Przyjął tę reputację tak mocno, że posunął się tak daleko, że przedstawił się jako taki Romanowom i wielu innym szlachcicom. Twierdził, że został wysłany przez Boga, by ocalić Imperium Rosyjskie, znał czas swojej śmierci i powiedział ambasadorowi Francji, że „pomimo swoich strasznych grzechów jest Chrystusem w miniaturze”.
9. Szalony mnich miał duży wpływ na udział Rosji w I wojnie światowej. Rasputin sprzeciwił się wejściu Rosji do I wojny światowej. Twierdził, że konflikt byłby katastrofalny dla kraju i miał katastrofalne skutki dla monarchii. Ponieważ jego rady nie zostały uwzględnione, Rasputin nalegał na udanie się na front, aby pobłogosławić rosyjskie wojska. Odmówiono mu tego, ponieważ głównodowodzący armii, wielki książę Mikołaj Nikołajewicz, poprzysiągł, że powieszą go, jeśli zbliży się do linii frontu.
10. Rasputin przewidział własną śmierć. Korespondencja Rasputina i cara Mikołaja II po odejściu monarchy na front wskazuje, że mnich był dość zainteresowany własną śmiercią. W liście z grudnia 1916 r. Rasputin napisał: „Czuję, że opuszczę życie przed 1 stycznia… Jeśli to wasi krewni przyczynili się do mojej śmierci, to żadne z waszych dzieci nie przeżyje dłużej niż dwa lata”.
11. Rasputin był celem zamachu w 1914 roku. 12 lipca 1914 r. do Rasputina podeszła na ulicach wieśniaczka Chionya Gusiewa, zwolenniczka Iliodora i dźgnęła go w brzuch. Szalony Mnich zdołał uciec i przeżył ranę. Niedoszły zabójca został później znaleziony obłąkany i odizolowany w przytułku w Tomsku.